شماره جدید یالثارات ، بعد از توقیف منتشر شد!

شماره جدید نشریه یالثارات باوجود آنکه لغو مجوز شده است؛ با حکم انتشار موقت قوه قضاییه امروز چهارشنبه ۱۳ مرداد منتشر شد.

یالثارات در صفحه ادب و هنر با تحلیل فیلم فروشنده به عمق ولنگاری فرهنگی در سینمای کشور را مورد ارزیابی قرار داده و در مطلب دیگری با اشاره به نوشتار شهاب حسینی بازیگر این فیلم علیه یالثارات، به حضور وی در آمریکا برای انجام امور اداری اقامت و گرین کارت پرداخته و با «دوگانه سوز»‌ خواندن این بازیگر سینما تصریح کرده که شهاب حسینی حین انجام امور اداریِ اقامتش در آمریکا در مقابل تیتر جنجالی دیوث کیست؟ در لثارات موضع تندی اتخاذ کرد تا بلکه امور اداری دوگانه سوز شدنش سریع‌تر انجام شود.

یالثارات در این شماره ۳ صفحه را به انتشار مطالب تبیینی درباره انتشار احادیث درباره مردانی که زنان خود را آرایش‌کرده در انظار نمایان می‌کنند، اختصاص داده که در شماره ۸۴۴ چاپ شده بود.

در صفحه ۷ متن شکوایه مشترک طلاب و اساتید حوزه های آیت الله ایروانیِ تهران و حضرت آیت الله سبط الشیخ انصاریِ دزفول از علی جنتی منتشر شده و در همان صفحه پژوهشی مستند از حجت الاسلام دکتر علیرضا دهقانیِ فیروزآبادی مدرس دانشگاه امام صادق منتشر شده که مشتمل بر احادیث و روایات ثقه درباره واژه دیوث و کیفیت کاربرد آن است.

در صفحه ۶ نیز آیت الله قرهی و سبط الشیخ انصاری در گفتگو با هفته نامه، ضمن تائید اقدام یالثارات در انتشار گزارش مربوط به روایات دیاثت، به تقبیح هجمه ناروا به این هفته نامه پرداخته اند. در این میان آیت الله سبط الشیخ انصاری دفاع از مطلب یالثارات را وظیفه شرعی دانسته و آیت الله قرهی نیز دفاع از یالثارات در مقابل هجمه ای که قصد آن بستن دهان‌هاست را تکلیف شرعی قلمداد کرده است.10680

«مرور پرونده و سوابق بانیان و دست‌اندرکاران جشن حافظ از سوی دستگاههای اطلاعاتی و امنیتی فلسفه و چرایی برپایی این برنامه را روشن خواهد کرد! این برنامه نه یک اقدام خود جوش فاسقانه بلکه بخشی از جنگ نرم سرویسهای بیگانه علیه باورها و مبانی نظام اسلامی است و طراحی و هدایت آن از سوی کسانی صورت می‌گیرد که در سال ۸۸ به قصد براندازی جمهوری اسلامی به صورت تمام قد وارد میدان شدند. آیا وقت آن نرسیده که مسئولان حوزه‌های امنیتی و اطلاعاتی در راستای پی گیری تذکرات مکرر مقام عظمای ولایت در خصوص نفوذ فرهنگی، ردپای آشکار دشمنان نظام و انقلاب در برپایی چنین برنامه هایی را دنبال کرده و یک بار برای همیشه این راه نفوذ را مسدود کنند؟ آیا درنگ امروز فردای اسارت باری را به دنبال نخواهد داشت؟» این‌ها بخشی از یادداشت خواندنی دکتر محمدصادق کوشکی درباره هیاهوی ایجاد شده پیرامون انتشار چند حدیث معروف در یالثارات است که در صفحه اول این‌شماره از نشریه منتشر شده است.

مدیرمسئول یالثارات نیز در یادداشتی با عنوان یک‌کلام ختم کلام درباره قشون‌کشی رسانه‌ای این‌روزهای فرصت‌طلبان توضیحاتی به اجمال بیان کرده است.

با تمام این اوصاف ، حسین نوش‌آبادی (سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) درباره انتشار دوباره هفته‌نامه یالثارات باوجود آنکه لغو مجوز شده است، گفت: نشریه یالثارات پیش از این لغو مجوز شده بود و از لیست نشریات مجوزدار وزارت ارشاد خارج شده بود. هفته گذشته به‌دنبال مقاله‌ای که درباره سینماگران و هنرمندان در این هفته‌نامه منتشر شد، دوباره پرونده تخلف به دادسرا ارسال شد.

وی ادامه داد: بعداز آنکه مجوز این نشریه لغو شد مسولان هفته‌نامه یالثارات به دادگاه مراجعه کردند و از مسولان قضایی حکم انتشار موقت گرفتند و امروز نیز براساس حکم قضایی منتشر شده است ولی از نظر ما این نشریه لغو مجوز شده است.

نوش‌آبادی در پاسخ به این سوال که آیا وزارت ارشاد قرار است اقدام جدیدی انجام بدهد یا خیر، گفت: هرگونه اقدام جدید درباره این نشریه به شیوه برخورد قوه قضاییه و دادسرای فرهنگ و رسانه با آن بازمی‌گردد زیرا مقامات قضایی حکم بازگشت و اجازه انتشار موقت داده‌اند و باتوجه به تخلف دوباره این نشریه؛ باید دادگاه به آن رسیدگی کند. امروز تخلف این نشریه یک تخلف کیفری است و باید قوه قضاییه با آن برخورد کند.

نوش‌آبادی درباره راهکار وزارت ارشاد برای جلوگیری از توزیع نشریه یالثارات گفت: از نظر ما انتشار و توزیع این نشریه قانونی نیست اما تشکل‌های توزیع کننده تشکل‌های رسمی نیستند.

وی با اشاره به اینکه مسئله نشریه یالثارات یک مشکل حقوقی که باید به صورت کلان حل شود، افزود: یکی از مشکلات ما امروز نا هماهنگی بین هیات نظارت بر مطبوعات و قوه قضاییه است. البته نماینده قوه قضاییه در هیات نظارت حضور دارد و زمانی که حکم لغو مجوز نشریه یالثارات صادر شد، نماینده قوه قضاییه هم در جلسه حضور داشت.

نوش‌آبادی افزود: این مسئله باید به صورت کلان حل شود که آیا وقتی یک نهاد فراقوه‌ای مثل هیات نظارت بر مطبوعات که اعتبار حاکمیتی و ملی دارد اگر حکمی داد، نهاد دیگر می‌تواند آن را لغو کند. این بحث باید از نظر حقوقی حل شود زیرا همانطور که تا زمانی که ارشاد مجوزی به نشریه‌ای نداده است آن نشریه نمی‌تواند منتشر شود طبیعی است که وقتی مجوز یک نشریه نیز توسط هیات نظارت بر مطبوعات لغو می‌شود نباید منتشر شود و انتشار آن غیرقانونی است. البته قوه قضاییه خودش را نهاد ناظر بر اجرای قانون می‌داند و این حق را برای خودش قائل است که حکم دیگری بدهد و براساس این حق حکم انتشار موقت به نشریه یالثارات داده است.

310 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *