site hit counter

اگر کوین هارت را یک بازیگر متخصص کمدی های ۱۰ سال اخیر هالیوود بدانیم که در ۵ سال اخیر اوج بیشتری گرفته، باید متذکر شویم که دوواین جانسون همبازی معروف او در فیلم کمدی جدید و موفق «اطلاعات مرکزی» از موجودات عجیب شاغل در استودیوهای عمده سینمایی آمریکا است.12273632_1000448093351815_5346996537441224620_o

او که در ۴۴ سالگی سابقه ۲۲ سال هنوز فعال و خبرساز و موفق را در کمدی- اجتماعی های هالیوود دارد، از معدود مهره های این شهرک رویاسازی های کاذب است که به طور همزمان و موازی یکدیگر هم می تواند در سرسخت ترین و پربرخوردترین اکشن ها شرکت کند و بر این اساس خشن و کوبنده باشد و هم در کمدی- اجتماعی ها که هر ساله به تعداد بیشماری در هالیوود ساخته می شوند جا بیافتد و در این نقش ها و فیلم ها هم خوش بنشیند و وصله ای نچسب به نظر نرسد. به این ترتیب است که جانسون که ابتدا با نام هنری و مستعار و کوتاه The Rock فعالیت می کرد، توانسته است در کارهای کمدی چند سال اخیر هالیوود طوری ظاهر شود که کسی کوه عضلاتش را که موجب شده به جز ۸ گانه «سریع و خشمگین» حتی رل هرکول افسانه ای را هم در سال ۲۰۱۴ بازی کند، نبیند و او را در قالب یک آدم ظریف و طنزپرداز و بانمک ببیند و با همین چشم نیز تایید کند.central-intelligence-dwayne-johnson-kevin-hart-1200x800

در روزگاری که سطح کمدی های هالیوود هم پایین آمده، فیلم جدید «اطلاعات مرکزی» که هفت هفته از آغاز زمان نمایش اش در سطح جهان می گذرد و طی این مدت ۱۳۵ میلیون دلار در آمریکا و کانادا و ۸۷ میلیون دلار در سایر کشورها پول به بار آورده، فرصتی برای نفس کشیدن و رسیدن به سطوحی بالاتر از کمدی های رایج به حساب می آید.

این کمدی سریع و پر حادثه را که خوشبختانه جای بسیاری از شوخی های تکراری و بی ارزش سایر فیلم های غربی در آن خالی است، راوسون مارشال تربر کارگردانی کرده و او کسی است که پیشینه ساخت فیلم های تایید شده و نیمه کمدی- اجتماعی دیگری همچون «ما میلرها هستیم» و «داج بالی» را هم در کارنامه اش دارد و سناریو را ایکه بارین هولتز و دیوید استاسن به اتفاق یکدیگر نوشته اند که از این دو نیز پیشتر فیلم «پروژه میندی» را دیده بودیم. محصول کار آنان یک کمدی بالاتر از سطح متوسط و فیلمی است که هم سکانس های اکشن آن موفق است و هم اصول «کمدی موقعیت» را به خوبی رعایت و اجرا می کند. فیلم بر روی ارتباط موفق و هماهنگی کامل دو کاراکتر اصلی با یکدیگر هم که ایفای نقش آنها با دوواین جانسون و کوین هارت معروف است، تکیه می کند و به نظر می رسد که این دو از حضور در کنار یکدیگر و کامل کردن کاراکتر طرف مقابل لذت می برند.

WESTWOOD, CA - JUNE 10: Actors Dwayne Johnson and Kevin Hart attend the premiere of Warner Bros. Pictures' "Central Intelligence" at Westwood Village Theatre on June 10, 2016 in Westwood, California. (Photo by Jason Kempin/Getty Images)

در عین حال «اطلاعات مرکزی» با «جاسوس» یکی از موفق ترین کمدی های تابستان سال پیش که ملیسا مک کارتی ستاره آن بود، برابری نمی کند و نمی توان آن را با فیلم های موفق کمدی- اجتماعی- حادثه ای گذشته دورتر همچون «۴۸ ساعت» با بازی ادی مورفی و نیک نولتی در سال ۱۹۸۴ برابر دانست و این فیلم حتی به سطح بازسازی فیلم «خیابان بیست و یکم جامپ» که دو سال پیش به نمایش در آمد، نمی رسد اما همان طور که پیشتر آمد در تابستانی که سرشار از کمدی های معمولی و فاقد برجستگی های ویژه و همراه با درخشش اندک فیلم های ویژه این ایام است، یک تفاوت و تنوع آشکار را ایجاد کرده و از این بابت قابل تمجید است.

در ابتدای فیلم با کاراکتر رابی (با بازی دوواین جانسون) مواجه می شویم و او یک دانش آموز مدرسه است که آماده زنگ ورزش آموزشگاه خود می شود و در همان حال همکلاسی های شوخ طبع او ناگهان از راه می رسند و وی را با لباس به داخل استخر مدرسه پرت می کنند و فقط کالوین (کوین هارت) است که به کمک او می شتابد. این مقدمه فقط برای شروع معرفی کاراکترهای اصلی آمده است و پس از آن به ۲۰ سال بعد سفر می کنیم که کاراکتر دوواین جانسون بدون گریم (برای جوان شدن) در شرایط فعلی خود بسر می برد و کوین هارت نیز همین طور. در این حد فاصل کالوین با زن محبوبش (با بازی دانی یل نیکولت) ازدواج کرده ولی از شغل خود که حسابداری در یک شرکت است، راضی نیست بخصوص که سران اداره به تازگی او را از حق خویش که به زعم وی یک درجه ارتقای شغلی بود، محروم ساخته و این امتیاز را به دیگری ارزانی داشته اند.CI_2898164f

روزی کالوین به طور تصادفی رابی را روی فیس بوک می یابد و او را به صرف قهوه و تجدید دیدار دعوت می کند. رابی هنوز لطف کالوین در آن روزهای مدرسه رفتن و گرفتن او را از درون آب از یاد نبرده است و در نتیجه پس از دعوایی که بین این دو و یک مشتری رستوران سر می گیرد و کتکی که رابی به مشتری نگون بخت می زند (و از این طریق مهارت های رزمی اش را آشکار می سازد) رابی که حالا دوستانش او را باب صدا می زنند، به اطلاع کالوین می رساند که به مهارت های او در حرفه حسابداری احتیاج دارد.

ولی فردای آن روز یک مامور سازمان «سیا» (با بازی ایمی رایان) در درب خانه کالوین ظاهر می شود و به اطلاع او می رساند که اولاً باب از ماموران این سازمان است و ثانیاً به کج کرداری روی آورده و در حالتی روانی یک همکار خود را کشته است. چند ساعت بعد وقتی باب طبق قرار قبلی به دفتر کار کالوین می رود تا کار مشترک تازه شان را شروع کنند، باران گلوله و وسایل منفجره است که از هر سو به سمت دفتر پرتاب می شود و این سکانس به قدری مهیج و پر شتاب تهیه شده که بینندگان را تا پایان فیلم به دنبال خود می کشاند.

«اطلاعات مرکزی» با ابزار و روش هایی از این دست، اله مان های کمدی و حادثه را به بهترین شکل با یکدیگر آمیخته و روال تعقیب و گریز همکلاسی های سابق از دست ماموران سیا را تا پایان فیلم استمرار می بخشد تا سرانجام مشخص کند چه کسانی پشت این ماجراها هستند و آیا رابی و به روایت دیگر باب مقصر و خلافکار واقعی است و یا کسانی که می خواهند با قربانی کردن وی خودشان را از زیر بار تخلف های خویش رهایی بخشند.

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.