site hit counter

یست منتشر شده از دستمزد شانزده تن از سرشناس‌‍ ترین بازیگر زن سینمای ایران و سکوت این چهره‌ها و عدم شفاف سازی در ازای دریافت‌هایشان، بار دیگر ابعاد وسیع عدم شفافیت مالی در ایران و در میان سلبریتی‌ها از جمله بازیگران و فوتبالیست را یادآور شد؛ رویکردی که منجر به عدم امکان تشخیص واقعیِ میزان سوددهی بازیگران سینمای ایران شده است.

طبق گزارشات ، دسترسی به رقم‌های دقیق دستمزد بازیگران تقریباً غیرممکن است و تهیه کنندگانی که این دستمزدها را پرداخت کرده‌اند نیز هیچ‌گاه جرأت بیان علنی رقم دستمزدها را ندارند و خود را وارد چنین چالشی با جامعه بازیگری نمی‌کنند؛ برای نمونه، چندی پیش، دو تهیه کننده سینما اعلام کرده بودند، برای دو پروژه سینمایی جدا، قصد به خدمت گرفتن رضا عطاران را دارند و اگر این بازیگر درخواست قابل توجهی داشته باشد، تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان توان پرداخت دارند.

اندکی پس از این خبر، رضا عطاران پیشنهاد ۵۰۰ میلیون تومانی از تهیه کنندگان را رد کرد؛ موضوعی که اساساً ماهیت وجودی نداشت و در واقع برآوردهای مالی تهیه کنندگان بود. عطاران در عین حال در هیچ یک از گفت و گوهای بعدی اش حاضر نشد حتی حدود رقم دریافتی را برای هر پروژه اعلام کند و ترجیح داد فضای غیرشفاف درباره درآمدِ به حقش، پابرجا بماند.

هفت صبح به تازگی در گزارشی به دستمزد شانزده بازیگر زن سینمای ایران اشاره کرده و در اتفاقی کم سابقه، دستمزد این ستاره های سینما را که بین ۳۰ تا ۴۴ سال دارند، اعلام کرده است؛ رقم‌هایی که از سوی این بازیگران تکذیب نشده اما بعید نیست تکذیب شود و در عین حال بعید نیست به جای شفاف سازی و بیان ارقام دقیق، رقم دستمزد امری «شخصی» خوانده و هرگونه شفاف سازی مالی از سوی برخی سینماگران تقبیح شود!

بر اساس این لیست، پگاه آهنگرانی، بازیگر ۳۳ ساله و ساره بیات بازیگر ۳۶ ساله، برای هر فیلم ۱۲۰ میلیون تومان دستمزد می گیرند. الناز شاکردوست ۳۲ ساله و هانیه توسلی، بازیگر مجرب ۳۷ ساله برای هر پروژه ۱۴۰ میلیون دستمزد مطالبه می‌کنند و ویشکا آسایش بازیگر ۴۳ ساله سینمای کمدی ایران بیشتر وقت ها در نقش های فرعی ظاهر می شود اما در صورت بازی در نقش اول کمتر از ۱۵۰ میلیون تومان نمی گیرد.money-title-image_tcm7-188291 (1)

بر اساس لیست این روزنامه، مریلا زارعی بازیگر ۴۳ ساله دستمزدش میانگین ۱۵۰ میلیون تومان است و باران کوثری دختر ۳۰ ساله رخشان بنی اعتماد با سه سیمرغ بهترین بازیگری و پریناز ایزدیار ۳۰ ساله که درخشش ناگهانی اش در ابد و یک روز نامش را بر سر زبان ها انداخت نیز به اندازه مریلا زارعی دستمزد می گیرند.

طناز طباطبایی بازیگر ۳۳ ساله و مستعد سینمای ایران و مهتاب کرامتی ۴۵ ساله نیز برای هر فیلم بین ۱۵۰ تا ۱۷۰ میلیون تومان دستمزد می گیرند. سحر دولتشاهی ستاره ۳۵ ساله سینمای ایران نیز برای هر فیلم بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان دستمزد می گیرد. نیکی کریمی بازیگر ۴۴ ساله ایرانی کم کار شده است و دستمزدش برای هر نقش آفرینی ۲۰۰ میلیون تومان است که شاید نسبتی به مشکل پسندی نیکی کریمی در انتخاب فیلم ها داشته باشد.

ترانه علیدوستی بازیگر ۳۲ ساله، مهناز افشار بازیگر ۳۹ ساله و هدیه تهرانی بازیکر ۴۳ ساله سینمای ایران نیز دستمزدهای ۲۵۰ میلیونی را طلب می‌کنند و در عین حال، بالاترین رقم دستمزد میان بازیگران زن به لیلا حاتمی ۴۴ ساله با میانگین ۳۰۰ میلیون تومان نسبت داده شده که البته با توجه به نوع بازی های لیلا حاتمی، رقم‌های قابل تأملی است.

البته همان گونه که گفته شد ممکن است تک تک این بازیگران این رقم‌ها را رد کنند؛ اما بعید است حتی یکی از این بازیگران حاضر به اعلام ارقام دستمزدش در پروژه های اخیرش شود. در مقابل در هالیوود، دستمزد تمام بازیگران مشخص است و با یک محاسبه ساده می‌توان پی برد که به خدمت گرفتن بازیگر مذکور سوددهی دارد و سودده ترین بازیگر در هر سال و پردرآمدترین بازیگر چه کسانی بوده اند.

اکنون در سینمای ایران احتمالاً برای پرداخت نکردن مالیات هیچ‌ گاه این رقم‌ها شفاف اعلام نمی‌شود و در عین حال نمی‌توان پی برد که آیا به خدمت گرفتنِ صرف یک بازیگر ۲۰۰ میلیونی، منجر به فروشی معادل ۶۰۰ میلیون خواهد شد و لااقل دستمزدِ خود بازیگر از محل فروش تماشاگران به واسطه انتخاب او تأمین می‌شود یا نه. در واقع میزان بازدهی بازیگران سینمای ایران مشخص نیست و در چنین فضایی، می‌توان هر قیمتی ارائه کرد، بدون آنکه منطق اقتصادی پشت رقم‌های قراردادها باشد.

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.