چاپ کتاب به زبان ناکجا آباد ؛ هیچ کس نمی تواند این کتاب را بخواند !

به گفته ی سایت ” گاردین ” ، دست‌نوشته‌ای که به فدمت شش قرن ، در خزانه دانشگاه “ییل ” آمریکا نگهداری می‌شود که زبان آن هنوز ناشناخته است . یک انتشارات اسپانیایی قصد دارد این کتاب را که تنها در مناسبت‌های خاص از گنجینه ” ییل “خارج می‌شود منتشر کند.20160822165857_44

در حاشیه این دست‌نوشته اسرارآمیز تصاویری از گیاهان متنوع وعجیب و نقاشی‌هایی از زنان دیده می‌شود . طوری که حتی برخی معتقدند این کتاب خاصیت جادویی دارد .

” سیلویی ” انتشارات کوچکی در شمال اسپانیا است که حدود ۱۰ سالقبل درخواست حق چاپ این دست‌نوشته کهن را به کتابخانه ” بینک “دانشگاه ” ییل “داده بود و اخیرا با این درخواست موافقت شده است . ” خوان خوزه گارسیا “مدیر این انتشارات در این‌ مورد توضیخ داد : ” لمس کردن این دست‌نوشته تجربه عجیبی است . این کتابی است که وقتی برای اولین‌بار آن را می‌بینی ، حسی از رمز و راز تو را فرامی‌گیرد… و احساسی وصف‌ناشدنی درونت را پر می‌کند . ”

” سیلویی ” قرار است ۶۹۶ نسخه از این کتاب ۸۹۸ صفحه‌ای را تکثیر کند . قیمت این کتاب بین ۷۰۰۰ تا ۸۰۰۰ یورو تخمین زده شده است . لازم به ذکر است که تاکنون حدود ۳۰۰ نفر آن را پیش‌خرید کرده‌اند .

” گارسیا “افزود : ” ما فکر کردیم این رونوشت عینی فرصت دیدن و لمس کردن این دست‌نوشته را در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد . همچنین کتابخانه‌ها و موزه‌ها می‌توانند نسخه‌ای از این کتاب را برای اهداف آموزشی داشته باشند . ما قصد داریم این دست‌نوشته‌ را بیرون کتابخانه به دانشجویان و دیگر افراد علاقه‌مند نشان دهیم . “57338432

این کتاب به نام ” ویلفرید ووینیچ ” که اولین‌بار آن را در سال ۱۹۱۲ معرفی کرد ، نامگذاری شده است . این دست‌نوشته در حقیقت ، در مجموعه‌ای از کتاب‌هایی بود که به فرقه یسوعین ایتالیا تعلق داشت و ” ووینیچ “آن‌ها را در سال ۱۹۱۲ در معرض دید عموم قرار داد .

گمانه‌زنی‌های بسیاری درباره موضوع و نویسنده این دست‌نوشته‌ها وجود داد . مدت‌ها فکر می کردند که این اثری از ” راجر بیکن “، راهب قرن سیزدهم انگلیسیِ وابسته به فرقه فرانسیس مقدس است که علاقه‌اش به کیمیاگری و جادوگری او را به زندان کشاند . اما این نظریه زمانی رد شد که آزمایشات کربن نشان داد تاریخ نگارش این کتاب بین ۱۴۰۴۰ تا ۱۴۳۸ میلادی است .

برخی هم معتقدند ” لئوناردو داوینچی “نابغه و هنرمند بزرگ ایتالیایی ، این کدها را برای فرار از دادگاه تفتیش عقاید نوشته و یا این‌که بیگانگان فضایی پیش از ترک زمین این کتاب را جا گذاشته‌اند .

245 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *