علی جنتی : " ایران علاقمند است همکاری های فرهنگی خود را با اوکراین بیش از پیش گسترش دهد "

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ایران برای گسترش همکاری های دوجانبه به ویژه در حوزه فرهنگی با کشور اوکراین آمادگی دارد و گفت که تهران آماده است در زمینه های مختلف، مناسبات خود را با کیف توسعه دهد.

«علی جنتی» این سخنان را روز سه شنبه در حاشیه اولین اکسپوی فرهنگی بین المللی جاده ابریشم در شهردون خوانگ چین در جریان دیدار «دولگ بومین» وزیر فرهنگ اوکراین عنوان کرد که علی اصغر خاجی سفیر ایران در چین و همچنین سفیر اوکراین در چین نیز حضور داشتند.img16100307
وی گفت که ایران علاقمند است همکاریهای فرهنگی خود را با اوکراین بیش از پیش گسترش دهد ، چرا که معتقدیم روابط فرهنگی رابطه بین ملت هاست و می تواند زیربنای گسترش روابط سیاسی، اقتصاد و دیگر حوزه ها باشد.
جنتی دربخشی از سخنان خود به توافقنامه امضا شده میان دو کشور درسال ۱۹۹۴ اشاره کرد که به تصویب مجلس ایران هم رسیده و این توافقنامه پایه و اساس همکاری دو کشور در زمینه های علمی، آموزشی و هنری است.
وی اظهار کرد: در چارچوب این موافقتنامه هر سه سال یک بار، برنامه مبادله فرهنگی میان طرفین امضا شده که آخرین بار آن سال ۲۰۰۴ بوده که تا سال ۲۰۰۷ اعتبار داشته است.
جنتی تصریح کرد:علاقه مند هستم که این همکاریهای و مبادلات کماکان بار دیگر تکرار شود و بر اساس توافق های دوجانبه زمینه های توسعه و گسترش آن فراهم شود.
عضو کابینه دولت یازدهم همچنین پیشنهاد توسعه تبادلات فرهنگی اوکراین به ایران در دو سال قبل را شایان توجه دانست وگفت که اوکراین باید جدی تر روی این پیشنهادی که ارایه کرده است، کار کند و دوباره سند لازم را برای مبادله فرهنگی میان دو کشور به امضا برساند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه اظهار کرد که دو کشور البته در حال حاضر همکاریهای فرهنگی قابل قبولی دارند و به حضور دانشجویان ایرانی در اوکراین، حضور مراکز ایرانشناسی و شرق شناسی و همچنین گسترش زبان فارسی در اوکراین به عنوان نشانه های خوب این همکاریها اشاره کرد اما گفت که باید بیش از پیش گسترش یابد.
وی همچنین از آمادگی کشورمان برای مبادلات فرهنگی، اعزام گروههای موسیقی، برگزاری هفته های فرهنگی اوکراین در تهران و بالعکس خبرداد وگفت که این همکاریها همچنین می تواند درحوزه های مختلف از جمله گفت وگودرحوزه ادیان نیز صورت پذیرد.
رئیس شورای فرهنگ عمومی کشورهمچنین به طرف اوکراینی گفت که تهران آماده است نمایندگی فرهنگی اوکراین را در چارچوب توافقنامه همکاری دوجانبه بپذیرد در مقابل دفتر نمایندگی فرهنگی خود را در کیف بازگشایی کند.
وی آثارتجسمی اوکراین را نیز قابل توجه و تقدیر دانست و گفت که در این زمینه هم اوکراین می تواند از تسهیلات ایران برای ارایه این آثار در تهران استفاده کند.
به گفته وی ایران به عنوان یک دوست با اوکراین رابطه برقرارکرده است و برخی از تحولات آن کشور را با نگرانی دنبال می کند و امیدوار است که اوکراین به آرامش و ثبات لازم دست یابد.
وزیر فرهنگ اوکراین نیز در این ملاقات که با هماهنگی رایزنی فرهنگی ایران در چین صورت گرفت، گفت: بسیار خرسند است که شاهد گسترش همکاری های فرهنگی میان دو کشور می باشد و البته از وقفه ای که در احیای توافقات فرهنگی افتاده، ناخرسند است و مسلما اکنون که در این مسئولیت قرار دارد همه تلاش خود را برای اجرای دوباره توافقنامه وامضای اسناد فرهنگی و هنری میان دو کشور بکار خواهد گرفت.
«دولگ بومین» تصریح کرد که متاسفانه تحولات سیاسی به سرعت در اوکراین رخ داده است و همین باعث کندی تحولات فرهنگی میان دو کشورشده است وفرصت دیدارامروز با وزیرفرهنگ ایران برای توسعه مبادلات و امضای اسناد ذی ربط در آینده با سرعت بیشتر، اهمیت بالایی دارد.
وی از پیشنهاد وزیرفرهنگ برای راه اندازی مراکز فرهنگی در هر دو کشور بسیار استقبال کرد و گفت که گفت و گوهای مختلفی در سطوح گوناگون میان دو کشور وجود دارد اما با امضای سند جدید همکاری و ارتقای تبادلات و بازدیدهای متقابل به طور حتم مناسبات فرهنگی باز هم گسترش خواهد یافت.
وی از پیشنهاد وزیر فرهنگ کشورمان در باره مبادله کتاب وترجمه کتب وحضور قوی تردر نمایشگاه کتاب بخصوص در نمایشگاه کتاب ایران استقبال کردوگفت که بتازگی اوکراین یک موسسه کتاب راه اندازی کرده است که می تواند بهترین فرصت برای همکاری در این زمینه باشد.
وزیر فرهنگ اوکراین از ایران به عنوان یک کشور متمدن با آثار فرهنگی درخشان از جمله در عرصه های هنری و سینما یاد کرد و گفت که ما می توانیم از تجربیات ایران در این عرصه ها بهره ببریم.
دو طرف در این ملاقات ابراز امیدواری کردند که مناسبات دو کشور در هر عرصه ای اعم از سیاسی، فرهنگی و هنری گسترش یابد و طرف ایرانی از همتای خود برای سفر به تهران دعوت کرد.

127 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *