مسئولان نوبل هنوز موفق نشده اند با باب دیلن ارتباط برقرار کنند !

چند روز پس از اعلام نام باب دیلن به عنوان برنده نوبل ادبیات، فرهنگستان سوئد هنوز موفق نشده با این خواننده سرشناس ارتباط برقرار کند. حتی هنوز مشخص نیست که دیلن جایزه را می‌پذیرد یا نه؟

طبق گزارشات ، فرهنگستان سوئد اعلام کرده است که از تلاش برای برقراری ارتباط با باب دیلن دست برداشته است. سارا دانیوس دبیر فرهنگستان دوشنبه در این زمینه گفت:‌ «در حال حاضر ما دیگر کاری انجام نمی‌دهیم. من برای نزدیک‌ترین همکاران او ایمیل فرستادم و به آن‌ها تلفن زدم و پاسخ‌های دوستانه‌ای دریافت کردم. فعلا این کافی است.»

از زمان اعلام برنده نوبل ادبیات تا به حال ،‌ باب دیلن سکوت کرده است . او حتی که در کنسرتی که همان شب در لاس‌وگاس برگزار کرد هیچ اشاره‌ای به جایزه نوبل نکرد. او کنسرت خود را با اجرای یکی از آهنگ‌های فرانک سیناترا با نام «چرا سعی می‌کنی الان تغییرم بدی» به پایان رساند.

البته فرهنگستان سوئد اصلا در این مورد نگران به نظر نمی‌رسد. دانیوس در این زمینه گفت:‌ «من به هیچ وجه نگران نیستم. او به زودی واکنش نشان می‌دهد.»18750405654_e5e95462b3_b

برندگان نوبل هر سال ۱۰ دسامبر به استکهلم دعوت می‌شوند تا ضمن دریافت جایزه خود را از پادشاه سوئد ، در مراسم اهدای جایزه سخنرانی کنند.

دانیوس در ادامه گفت:‌ «او اگر نخواست، نمی‌آید. در هر صورت این افتخار متعلق به او است.» دیلن ۷۵ ساله که ترانه‌هایش در نسل‌های مختلف هواداران بسیار دارد نخستین ترانه‌سرایی است که نوبل ادبیات می‌گیرد.

اهدای این جایزه به دیلن با واکنش‌های متفاوتی همراه بود . خیلی از نویسندگان و اهالی ادبیات معتقد بودند که آثار او حتی در حد و اندازه دیگر نامزدهای احتمالی این جایزه نیست.

البته سوی دیگر ماجرا هم واکنش لئونارد کوهن به نوبل گرفتن باب دیلن بود که پنج‌شنبه اعلام کرد برای پی‌بردن به بزرگی دیلن لازم نبود به او نوبل بدهند. کوهن گفت:‌ «برای من نوبل دادن دیلن مانند این است که به اورست مدال بدهید چون بلندترین قله جهان است.»

دیلن از سال ۱۹۸۸ به این سو به صورت مدام اقدام به برگزاری تورهای موسیقی کرده است و تور اخیر او در تاریخ ۲۳ نوامبر به پایان می‌رسد پس روز اهدای جایزه نوبل وقت آزاد دارد اما هنوز مشخص نیست که در این مراسم شرکت می‌کند یا خیر.

127 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *