خبری خوش برای دوست‌داران تئاتر: یوجینیو باربا در تهران

p1b6j69ej53h81saf1gkh9ds1dh44یوجینیو باربا به همراه تعدادی از اعضای گروه تئاتر اودین به مدت یک هفته به ایران می‌آید. باربا کارگردان و نظریه پرداز ایتالیایی تئاتر، بخش گسترده‌ای از فعالیت‌های خود را  بین سال‌های ۱۹۷۶ تا ۱۹۹۱ در زمینه جامعه‌شناسی هنر تئاتر اختصاص داده است که در جهت کم کردن فاصله بین هنر و مردم می‌باشد. تئاتر سوم، محصول همین دوره طلایی در زندگی بارباست. وی در تلاش بود تا با تئاتر به فراتر از امر زیبا نظر کرده و شکافی را که در طی قرن‌ها بین جوامع و هنر اندیشمند ایجاد شده ترمیم نماید. زمینه فعالیت‌های وی در تئاتر، تنها به مطالعه عملی، تبارشناسی ژست و ایماژهای بدنی كهن و انسان شناسی تئاتریكال محدود نمی‌گردد؛ بلكه باربا همواره در تلاش بوده است تا با ایجاد راه‌گذرهای چند وجهی، فرهنگ‌های گوناگون را به یكدیگر پیوند داده و ارتباطات انسانی را در زمانه‌ای پر تنش، تسریع نماید و تعمیم بخشد.باربا یکی از شاخص ترین افرادی ست که اسمش با اصطلاحاتی چون «تئاتر تجربی»، «تئاتر آزمایشگاهی» و «تئاتر مردم شناختی» گره خورده است.وی که فعالیت حرفه ای خود در زمینه تئاتر را در دهه ۶۰ میلادی با دستیاری یرژی گروتفسکی آغاز گرده است، نزدیک به ۵۰ سال مدیریت هنری گروه «تئاتر اودین» را بر عهده داشته است و طی این مدت با توسعه دیدگاه ها و تکنیک های خود در تربیت بازیگر و دراماتورژی، به جایگاه شاخصی در تئاتر جهان دست یافته است.
photo_2017-01-17_14-45-12
برای بزرگ نمایی بر روی عکس کلیک کنید

یکی از ویژگی‌های رویکرد این کارگردان توجه به«تئاتر بینا فرهنگی» و همکاری‌اش با هنرمندانی از ملیت‌ها و فرهنگ‌های گوناگون در گروه «تئاتر اودین» به آثار او ویژگی چند فرهنگی منحصر به فردی بخشیده است. طبق برنامه ریزی‌های صورت گرفته یوجینو باربا و اعضای گروه «تئاتر اودین» طی مدت اقامت یک هفته‌ای خود در تهران، علاوه بر اجرای یک نمایش و چند پرفورمنس، برگزاری ۴ کارگاه آموزشی پیشرفته برای تعدادی از هنرمندان تئاتر ایرانی را در برنامه خود خواهند داشت.گروه تئاتر برجسته “اودین تئاتر” در زمینه تئاتر آزمایشگاهی به عنوان یکی از رشته‌های تئاتر در سطح جهان مطرح و صاحب نام است و همچنین، تئاتر آزمایشگاهی یک شیوه تئاتر تجربی است.
یان واتسون (Ian Watson) استاد برجسته کرسی تئاتر و ارتباطات رسانه‌ای در دانشگاه رات جرزدر بخشی از کتاب مشهور خود به بررسی این دوره پربار زندگی باربا می‌پردازد. وی مقالات متعددی درباره آثار و نظریات باربا به چاپ رسانیده است.
وی در حال حاضر مشغول نگاشتن مجموعه مقالاتی درباره نظریات بینا فرهنگی باربا در تئاتر می‌باشد.

157 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *