۶ فیلمی که ساخت دنباله ی آنها به طول انجامید، و ارزشش هم داشت! – قسمت اول

این جمعه، ۱ بهمن، سومین فیلم سری اکشن-جاسوسی سه ایکس با نام «سه ایکس: بازگشت ژاندر کیج» بعد از مدت ها منتشر میشود و نخستین بار است که وین دیزل را بعد از ۱۵ سال در نقش اصلی این فیلم می بینیم. (آخرین بار سال ۲۰۰۲ بود که وین دیزل در رول اصلی فیلم سه ایکس ایفای نقش کرد و در فیلم بعدی این سری که در سال ۲۰۰۵ منتشر شد حضور نداشت و «آیس کیوب» نقش اصلی را برعهده گرفته بود)

وین دیزل هم البته با فیلم های دنباله دار نا آشنا نیست، و تا به حالا با نقش “ردیک” دوبار در فیلم « تاریکی مطلق» ایفای نقش کرده و بجز آن در فیلم های بسیار معروف و البته محبوب سریع و خشن نقش دامنیک تورتو را – که فکر کنم بیشتر افراد اورا بخاطر همین نقش بشناسند – شش بار ایفا کرده است. ( با احتساب فیلم درحال ساخت «سریع و خشن ۸» و حضور کوتاهش در «سریع و خشن: توکیو دریفت») اما چیزی که همیشه مورد توجه بوده حضور مداوم و بدون تاخیر او در فیلم های دنباله دارش است و تاکنون دیده نشده که بعد از مدتی طولانی به نقشی قدیمی بازگردد.

فاصله ای ۱۲ ساله بین دوفیلم و فاصله ای ۱۵ ساله بین دو نقش موضوعی قابل توجه است اما دیزل قطعا تنها کسی نیست که بعد از بیش از یک دهه به نقشی به یاد ماندنی بازگشته باشد. مانند بسیاری از بازسازی ها و اصطلاحا «ریبوت»ها، دنباله های پر تاخیر هم بسیار خبرساز هستند و اکثر اوقات هم ناامید کننده (!) چون اکثر اوقات نمیتوانند انتظاری که طرفداران سری های قبلی آن فیلم داشتند را برآورد کنند. وقتی که فیلمی کاملا نو ظهور میکند مردم با ذهنی باز و خالی به سینما ها میروند و برای همین ریسک کار کمتر است اما وقتی برروی دنباله ی یک فیلم (مخصوصا فیلم هایی که شماره های قبلی آن ها موفق بوده است) کار میشود، کارگردان و استدیو با جمع وسیعی از طرفداران آن فیلم روبرواست و اگر نتواند خواسته های آنها را برآورد کند کارش تمام است! در هر حال بعضی اوقات هم اتفاقی کاملا برعکس می افتد و فیلم بعدی سری به خوبی فیلم قبلی یا در مواردی نادر حتی بهتر از سری های قبلی عمل میکند.

درحالی که منتظر انتشار «سه ایکس: بازگشت ژاندر کیج» هستیم تا ببینیم این فیلم به کدام دسته تعلق دارد، بیایید نگاهی بندازیم به فیلمهایی که ارزش صبر کردن را داشتند.

سرباز جهانی: روز حساب

ژان-کلاد ون دام در فیلم سرباز جهانی: روز حساب
ژان-کلاد ون دام در فیلم سرباز جهانی: روز حساب

راستش را بخواهید، در انتخاب این فیلم کمی تقلب کردم و آن را ادامه ای پر تاخیر برای «سرباز جهانی» ۱۹۹۲ به شمار آوردم اما در هرصورت «روز حساب» فیلمی است که نمیتوان به سادگی از کنارش گذشت، بخاطر اینکه بیشتر از آنکه پر تاخیر بودنش مورد بحث باشد، غیر منتظره بودنش خبرساز شد. هیچ کسی انتظار این دنباله را برای فیلم سرباز جهانی نداشت و البته بسیار هم خوش ساخت بود و شاید بتوان آن را مبتکرانه ترین و پر سروصدا ترین دنباله را برای یک فیلم خواند.

ژان-کلاد ون دام و دولف لاندگرن به ترتیب نقش های لاک دِوِراکس و اندرو اسکات را بازی میکنند، سربازان ویتنامی که با تکنولوژی احیا شده اند و به سربازان رباتی فنا ناپذیری که به آنها “UniSol” گفته میشود، تبدیل شده اند. اما نقش اصلی که فیلم را جذاب میکند مربوط به استاد هنرهای رزمی بریتانیایی، اسکات ادکینز ( که به تازگی در فیلم «دکتر استرنج» اورا دیدیم) است. او سربازی است که زندگی اش بخاطر قتل همسر و فرزندش به دست همان “UniSol” هایی که گفتیم، نابود شده است. او به دنبال انتقام همسر و فرزندش بدنبال نابودی سربازان جهانی می افتد اما اتفاقاتی که در این مسیر برایش می افتد باعث میشود موجودیت خودرا زیر سوال ببرد.

مسخره و به قولی خز بودن فیلم ۱۹۹۲ را فراموش کنید و مستقیما به سراغ فیلم ۲۰۱۲ «سرباز جهانی: روز حساب» بروید. جان هایمز فیلمی فوق العاده خلق کرده است که لباس شرمساری برتن نسخه ۱۹۹۲ این فیلم میکند!

نابودگر ۳: خیزش ماشین‌ها

آرنولد شوارتزنگر معروف در نابودگر ۳: خیزش ماشین‌ها
آرنولد شوارتزنگر معروف در نابودگر ۳: خیزش ماشین‌ها

این فیلم ۱۱ سال بعد از نابودگر ۲ جیمز کامرون (شاید آن را بیشتر به اسم ترمیناتور بشناسید!) برروی پرده های سینما رفت. این دنباله حجم عظیمی از انتظارات را بردوش میکشید اما هیچ ارتباطی به فیلم های قبلی نابودگر نداشت به جز حضور خود آرنولد شوراتزنگر. نظرات در مورد این فیلم در زمان اتشارش و تا به کنون بسیار متفاوت است اما همه ی طرفداران ترمیناتور هم عقیده هستند که این فیلم بهترین ترمیناتور پس از کامرون است.

درحالی که دنباله های بعدی نابودگر یعنی «رستگاری نابودگر» و «نابودگر: پیدایش» سعی کردند داستان این فیلم را زیادی شاخ و برگ بدهند و معماهای عمیق را در آن جاسازی کنند، کارگردان نابودگر ۳، جاناتان ماستو بیشتر برروی ساخت فیلمی اکشن و پراسترس تمرکز کرد که روشی پسندیده تر برای نابودگر است.  آرنولد هم در این فیلم (مانند فیلم های قبلی) بسیار در نقش خود فرورفته و خیلی ها معتقدند که سری نابودگر باید همینجا با نابودگر ۳ تمام می شد.

ببر خیزان، اژدهای پنهان: شمشیر سرنوشت

میشل یوآنگ در «ببر خیزان، اژدهای پنهان: شمشیر سرنوشت»
میشل ییوه در «ببر خیزان، اژدهای پنهان: شمشیر سرنوشت»

۱۵ سال بعد از فیلم انقلابی هنر های رزمی آنگ لی، «ببر خیزان، ۱۵ اژدهای پنهان»، دنباله ی این فیلم به کارگردانی یکی از برترین صحنه پردازهای ژانر اکشن، وو پینگ برروی شبکه ی نتفلیکس در سال ۲۰۱۶ میلادی رفت. باوجود آنکه انتشار آن انحصارا برروی نتفلیکس و عدم پخشش در سینما ها و از طرفی دیگر قطع ارتباط کامل با داستان فیلم اول کمی ناامید کننده بود اما این دنباله هم توانست موفق ظاهر شود.

میشل یُواو مانند فیلم نخست در نقش شمشیرباز تنها «شو لین» بازی میکند، کسی که باز فراخوانده شده تا از شمشیر افسانه ای «سرنوشت سبز» محافظت کند. اما مانند همیشه افراد بسیاری بدنبال دستیابی به این شمشیر هستند از جمله فرمانده «هیدیس دا» با بازی جیسون اسکات لی. شو لین برای محافظت از شمشیر در مقابل دست درازی افراد مختلف مجبور است گروهی از جنگجویان قابل را جمع کند تا او را در دستیابی به هدفش یاری کنند.

-درقسمت دوم این مطلب به سراغ ۳ فیلم به یاد ماندنی دیگر می رویم.

304 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *