۶ فیلمی که ساخت دنباله ی آنها به طول انجامید، و ارزشش هم داشت! – قسمت دوم

بعضا ساخت دنباله یک فیلم با تاخیر زیادی مواجه میشود و حتی بعد از آن تاخیر پنج تا ده ساله فیلمی که طرفداران نخستین فیلم دریافت میکنند اصلا آن چیزی نیست که منتظرش بودند. اما در شرایطی خاص فیلم دوم به خوبی نخستین فیلم و در شرایط بسیار خاص تر فیلم دوم حتی بهتر از فیلم اول ساخته میشود و تمام آن صبر طولانی را جبران میکند! در قسمت قبلی این مطلب به سراغ ۳ فیلم رفتیم که ساخت دنباله ی آنها به طول انجامید اما فیلمی که تحویل گرفتیم جبرانی برای صبر طولانیمان بود. اگر قسمت نخست این مطلب را نخوانده اید پیشنهاد میکنم ابتدا به آن سری بزنید:

۶ فیلمی که ساخت دنباله ی آنها به طول انجامید، و ارزشش هم داشت! – قسمت اول

در غیر این صورت لیوان قهوه تان را بردارید، روی مبل لم بدهید تا به سراغ ۳ فیلم دیگر از این لیست برویم!

ایندیانا جونز و قلمرو جمجمه بلورین

ایندیانا جونز و قلمرو جمجمه بلورین
هریسون فورد در فیلم ایندیانا جونز و قلمرو جمجمه بلورین

این دنباله ۱۹ سال بعد از فیلم پیشین سری ایندیانا جونز، « ایندیانا جونز و آخرین جنگ صلیبی »، در سال ۲۰۰۸ منتشر شد و همواره بعنوان فیلم سطح پایین سری به آن نگاه میشود. لیست مشکلات این فیلم تمام شدنی نیست: جلوه های ویژه بد، مشکلات داستانی و علمی تخیلی شدنِ به یک باره (!). اما با وجود اینکه این فیلم یکی از ضعیف ترین « ایندیانا جونز » های منتشر شده است؛ هنوز یک فیلم ایندیانا جونز است و تنها همین میتواند دلیلی برای دیدن این فیلم باشد!

دنبال کردن ماجراهای باستان شناس محبوبمان بعد از دو دهه حرکت پر ریسکی بود، مخصوصا بعد از تغییراتی که در داستان انجام شد: جنگیدن با کمونیست ها به جای نازی ها، ملحق شدن به پسرش برای پیدا کردن گنجی جدید (که تاکنون نمیدانستیم جونز اصلا فرزندی دارد) و بدتر پیدا کردن “جمجمه ی بلورین” به ریسک کار نمی ارزید. اما بدتر از همه ی این ها «دو نفره» کردن فیلم بود، ایندانا جونز را همواره به عنوان یک فرد انزوا طلب و تنها میشناسیم که دوست دارد ” تنهایی همه ی مشکلات را حل کند “.

اما بازهم میگویم: این یک فیلم ایندیانا جونز است و هریسون فورد با ۶۴ سال سن هنوز همان قهرمان چالاک نخستین فیلم است حتی در شرایطی که فیلمی که درآن بازی میکند به خوبی سری های قبلی نیست. باتوجه به حرفهایم و حضور تازه ی هریسون فورد در جنگ ستارگان جدید «نیرو بر میخیزد» میتوانیم مطمئن باشیم که فورد با وجود حدود ۷۰ سال سن هنوزهم شرایط بازی در یک ایندیانا جونز دیگر را دارد و امکانش هست که اورا در تابستان ۲۰۱۹ در نقش باستان شناس محبوبمان ببینیم.

جان رمبو

سیلوستر استالونه در نقش جان رمبو - فیلم سینمایی جان رمبو که با نام رمبو یا رمبو 4 هم شناخته میشود
سیلوستر استالونه در نقش جان رمبو – فیلم سینمایی جان رمبو که با نام رمبو یا رمبو ۴ هم شناخته میشود

دوسال بعد از زنده کردن نقشش به عنوان « راکی بالبوا » در فیلم  راکی، سیلوستر استالونه نماد اکشن دهه ۸۰ میلادی را به قرن ۲۱ ام آورد، دقیقا دو دهه بعد از فیلم قبلی، « رمبو ۳ »، جان رمبو چنان موفق ظاهر شد که حتی طرفداران سینه چاک رمبو هم از آن بسیار تعریف میکنند.

استالونه که خیلی با ایده ی بازگرداندن رامبو برای جنگیدن با القاعده (بعد از حادثه یازده سپتامبر) موافق نبود پیشنهاد داد که به جای آن رمبو ویتنامی را در جنگل های جنوب شرقی آسیا که برای طرفداران آشنا تر هم هست ببریم. رمبو این بار در برمه می جنگد. بعد از ۲۰ سال زندگی در انزوا، رمبو دوباره به حالت قتل عام خود برگشته است.

کلمه قتل عام رو درست شنیدید! تعداد افراد کشته شده در این فیلم بیشتر از کل افرادی است که در فیلم های قبلی (روی هم رفته) کشته شدند. این حجم وسیع از قتل و خونریزی بیشتر از هر آنچه است که استالونه قبل از این فیلم انجام داده.

زودیاک چینی

جکی چان در « زودیاک چینی » - Chinese Zodiac
جکی چان در « زودیاک چینی » – Chinese Zodiac

این همان فیلمی است که بخاطر انجام تمامی صحنه های اکشن توسط خود جکی چان (و نه بدل کار) در کتاب های رکورد اسمش ثبت شده است. این فیلم سبک اکشن تولید ۲۰۱۲ توسط خود جکی چان نوشته و کارگردانی شده و سومین فیلم از سری «زره الهی» است. این فیلم که ۲۱ سال بعد از فیلم پیشین خود یعنی « زره الهی ۲: عملیات کاندور» منتشر شد، جکی چان را در نقش یک گنج یاب بانام «ایژین کاندور» دارد.

ماموریت جکی چان در این فیلم پیدا کردن ۱۲ کله ی برنزی از حیوانات مختلف منتصب به زودیاک چینی است که قرن های پیش دزدیده شده، جکی و تیم بسیار جوانش بعنوان خبرنگارانی دور دنیارا برای پیدا کردن این آثار با ارزش میگردند و در راه دوستانی پیدا کرده و دشمنانی هم برای خود می تراشند.

این فیلم ژانر اکشن خیلی به دوفیلم قبل خود مربوط نمیشود و داستان فیلم هم پیچیده تر از آن چیزی است که بشود از آن سر در آورد! اما بهترین نکته ی این فیلم کنگ فو طنز گانه ی معروف جکی چان است که در فیلم های دیگر او هم دیده ایم. حتی در ۵۸ سالگی این سطان ژانر اکشن هنوز هم جوان است و حرکات رزمی اش را مانند روز اول انجام میدهد.

نظر شما راجع به لیست ما چیست؟ چه فیلم هایی را از قلم انداختیم؟ در قسمت نظرات آن هارا با ما در میان بگذارید!
246 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *