وزیر ارشاد: آثار ساخته شده با مضامین فمینیستی و نامناسب را از فجر امسال حذف کردیم!

رضا صالحی امیری که در ماه‌های پایانی دولت یازدهم مقام وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی را بر عهده دارد ، در همایشی در قم به نکات کوتاهی درباره جشنواره فیلم فجر نیز اشاره کرده است.که در ادامه در دوفصل به آن می‌پردازیم.

وزیر ارشاد به اولین دستاوردش اشاره کرده و به صراحت گفته است برای اولین‌بار فیلم‌هایی با مضامین نامناسب و فمینیستی را از جشنواره حذف کردیم.
در هیات انتخاب جشنواره فیلم فجر امسال به جز نرگس آبیار کارگردان و سید ضیا هاشمی تهیه‌کننده سینما، باقی اعضا یعنی طاها حسین مرقاتی، عماد افروغ، محمد علی حسین نژاد، جمال امید،  حسین کرمی از مدیران فرهنگی بودند. خروجی این هیات اعتراض بسیاری از سینماگران را به دنبال داشت. فیلم‌های مهمی از جشنواره کنار گذاشته شدند که به نظر می‌رسید به خاطر نزدیک شدن به خط قرمزها به جشنواره راه نیافته‌اند.

اما محمد حیدری دبیر جشنواره ساعاتی پس از اعلام لیست فیلم‌های راه‌ یافته در برنامه «هفت» حاضر شد و مدعی شد هیچ فیلمی جز «کاناپه» به خاطر مشکل ممیزی از جشنواره کنار گذاشته نشده و دلیل انتخاب نشدن بقیه فیلم‌ها سطح کیفی آن‌ها بوده است. با این‌حال اعتراض فیلمسازان ادامه یافت و همه از این موضوع که امسال وجه محتوایی آثار بر وجه فنی و کیفیت آن‌ها جشنواره غلبه داشته است گلایه داشتند.

به گزارش خبرگزاری دوفصل به نقل از حوزه، صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شب گذشته در سومین همایش انجمن ارتباطات و تبلیغ حوزه که در  دارالقرآن علامه طباطبایی قم برگزار شد، گفته‌ است: «برای اولین‌بار در جشنواره امسال، فیلم‌هایی که مضامین فمنیستی و مضامین نامناسب داشت را حذف کردیم؛ قریب به ۳۰ فیلم دفاع مقدس که ساخته جوانان است را حمایت کردیم؛ متاسفانه عده‌ای بدون اینکه جشنواره برگزار شود، شروع به اعتراض می‌کنند که متاسفانه این مساله ناشی از عدم اطلاع است.»


پوشش اختصاصی اخبار و حواشی جشنواره فیلم فجر ۳۵کلیک کنید


صحبت‌های تازه وزیر ارشاد بر مسئله‌ای که سینماگران به آن اصرار داشتند صحه می‌گذارد و مشخص می‌کند بر خلاف گفته‌های دبیر جشنواره فیلم‌های رد شده فقط به خاطر کیفیت‌شان کنار گذاشته نشده‌اند.

صالحی‌ امیری البته به اعتراض صداوسیما نیز درباره یک فیلم دیگر پاسخ داده و از انتخاب‌های هیات انتخاب امسال این‌طور دفاع کرده است:

“در خصوص «امپراطور جهنم» نیز تاکید داشته‌ایم که داوری منصفانه‌ای انجام شود؛ حال اگر استادی نمره قبولی به یک فیلم نداد، نمی‌توانیم بگوییم که آن استاد فاسد است.”

وزیر ارشاد درباره فیلم «امراطور جهنم» به نکته دیگری هم اشاره کرده است: «هیچ فیلمی به خاطر ارزش های انقلاب سانسور نشده است فیلم «یتیم خانه ایران» علاوه بر حمایت هایی که انجام شد زمان بیشتری برای اکران داده شد؛ فیلم «امپراطور جهنم» مشکلی ندارد ما یک میلیارد تومان برای ساخت آن کمک کردیم؛ بر اساس نظر هیئت انتخاب منتخب جشنواره نشده است.»

او در پایان به نکته جالبی درباره سیاست‌های وزارت ارشاد در چندماه پایانی اشاره کرده و گفته است:‌
«کارهای ما بدون جنجال انجام خواهد شد، زیرا فرهنگ و ارشاد محل جنجال نیست؛ سیاست قطعی وزارت فرهنگ و ارشاد، سیاست‌های مقام معظم رهبری است.»


پوشش اختصاصی اخبار و حواشی جشنواره فیلم فجر ۳۵کلیک کنید


131 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *