انتقاد نوازنده از جشنواره موسیقی فجر | پویان بیگلر: جشنواره در حد کار راه اندازیست

پویان بیگلر در باره اجرای خود در جشنواره موسیقی فجر و نحوه برگزاری جشنواره توضیح داد.
پویان بیگلر،نوازنده تار و سه تار ،امروز دز ۳۰دی ماه در هفتمین روز از جشنواره موسیقی فجر،روی صحنه میرود.
بیگلر درباره قطعاتی که در تکنوازی خود در جشنواره اجرا خواهد کرد، توضیح داد: «قطعات به صورت بداهه اجرا خواهند شد، ۲۰ درصد کلیت کار از قبل مشخص است و داستان دارند و مابقی به صورت بداهه نوازی است.»

او درهمین‌باره افزود:

«در بخش اول کنسرت، قطعاتی در موسیقی ردیف دستگاهی را با تار می‌نوازم و قسمت دوم هم به سه تار نوازی اختصاص دارد.»
pouyan
پویان بیگلر | نوازنده سرشناس | ۲fasl.com

وی درباره کیفت سالنی که در آن اجرا می شود توضیح داد:
«اجرای من مخاطبان خاص خود را دارد و بیشتر افرادی که موسیقی را به صورت تخصصی دنبال می‌کنند به این نوع اجرا علاقه دارند، به همین دلیل فضای سالن برای کار من خیلی مناسب است. ولی از نظر فنی، آکوسیک سالن خوب نیست و صدا با کیفیت خوب پخش نمی‌شود. من خودم را برای این اتفاق آماده کرده‌ام و از این نظر تالار رودکی را ترجیح می‌دادم.»


پوشش اخبار و حواشی جشنواره موسیقی فجر ۳۲ ، کلیک کنید.


پویان بیگلر در خصوص تفاوت مخاطبان سالن نیاوران و سالن رودکی توضیح داد:«قطعا این دو گروه باهم تفاوت دارند، در گذشته تالار رودکی و وحدت مختص اجراهای کلاسیک و بزرگ بودند و شان قابل توجهی داشتند، اما امروزه با اجراهای سطحی که در این تالارها برگزار می‌شود، این مکان‌ها سابقه خوب خود را از دست داده‌اند. امروزه تالار نیاوران جایگزین تالار رودکی شده است ولی از لحاظ کیفیت فنی خیلی از تالار رودکی فاصله دارد.»

او همچنین درخصوص برگزاری جسنواره موسیقی در ژانرها و سبکهای مختلف توضیح داد: «این‌که از هر گونه موسیقی، شاهد اجراهایی در جشنواره باشیم، خوب است اما متاسفانه برنامه‌ریزی درست و حسابی ندارد و تصمیم‌گیری کلان برایش انجام نمی‌شود. اگر بتوانیم همه گونه‌ها و سبک‌های موسیقی را داشته باشیم، اتفاق خوبی رخ داده است ولی بیشتر به نظر می‌رسد جشنواره بیشتر در حد کار راه انداختن است.»

بیگلر در خصوص تبلیغات این روزه از جشنواره این چنین ادامه داد:«تبلیغات جشنواره امسال خوب نیست و فقط در حد اعلام برنامه در حد یک پوستر است. اطلاع رسانی اجراها هم باید جوری صورت بگیرد تا کسانی که از موسیقی‌های مختلف آگاهی ندارند، با آن‌ها آشنا شوند، نه این‌که فقط یک خواننده برای مخاطبان اجرا کند و برنامه تمام شود. باید سبک‌های مختلف و تفاوت‌هایشان را برای مخاطبان بیان کنیم. افراد زیادی هستند که اصلا تفاوت تک‌نوازی را با سایر اجراها نمی‌شناسند یا نمی دانند که ارکستر سمفونیک چه نوع موسیقی می‌نوازد؛ باید تدبیری اندیشیده شود تا این اطلاعات را در اختیار مخاطبان قرار داد. امکانات تبلیغاتی جشنواره کافی نیست و هدفمند انجام نمی شود و این مسئله یک مشکل اساسی برای این رویداد است.»

او همچنین گفت: «باید جشنواره فجر به یک پایگاه فرهنگی برای موسیقی تبدیل شود و از گروه‌های مختلف دعوت کنیم تا به جشنواره بیایند و اجرا کنند. در کشور ما فضای موسیقی بسته است و نیاز داریم که درباره اجراها به مخاطبان آگاهی بدهیم.»

تک‌نوازی پویان بیگلر امروز،پنجشنبه ۳۰ دی ساعت ساعت ۱۸:۳۰ در فرهنگسرا نیاوران برگزار می‌شود.

سی‌و‌دومین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر از ۲۴ دی تا اول بهمن به ریاست حمیدرضا نوربخش برگزار می‌شود.


پوشش اخبار و حواشی جشنواره موسیقی فجر ۳۲ ، کلیک کنید.


103 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *