بودجه تئاتر در سال آینده ۱۰ میلیارد تومان افزایش می یابد

وزیر ارشاد پس از تماشای نمایش «پستو» به کارگردانی سید حسین موسوی و کامران جباری در جمع خبرنگاران با بیان اینکه امروز علاقه‌مند به حضور در جمع هنرمندان تئاتر بود گفت: به اتفاق معاون امور هنری  و مدیران این حوزه به تماشای تئاتر پستو از شهرستان بیجار زیبای کردستان نشستیم. کردستان دارای فرهنگ غنی و تمدن دیرینه است. این استان افتخار ایرانیان بوده و بیجاری‌های خونگرم و صمیمی امروز در اینجا تئاتر زیبایی اجرا کردند که به تماشای آن نشستیم.

سید رضا صالحی امیری

سید رضا صالحی امیری با ارائه آمارهایی از تئاترهای حاضر در جشنواره فجر، گفت: امسال مجموعه تئاتر فجر با همت معاونت امور هنری و مجموعه دست اندر کاران این جشنواره حرکت بسیار خوبی آغاز کردند استان‌ها امسال حضور فعال و خوبی داشتند نسل جدیدی وارد تئاتر شدند تئاتر در مجموع ریشه سینما و هنر است و اساس تئاتر مادر هنر است و هویت هنر از تئاتر گرفته می‌شود از این منظر تئاتر برای همه ایرانیان یک تاریخ و سابقه و علایق خاصی دارد که بی شک حجم اجرای صحنه‌ای که عزیزان ما درطول سال دارند در تهران روزانه ۹۰ تا ۱۱۰ اجرا برگزار می‌شود که آمار بسیار رضایت بخشی است.

او با تاکید بر اینکه بنا داریم در سال ۹۶ مجموعه تئاتر کشور را تقویت کنیم ادامه داد: در سال آینده ۱۰ میلیارد تومان بودجه حوزه تئاتر را افزایش دهیم. تئاتر نیاز جامعه ایران است و یکی از کانون‌های مصرف فرهنگی ما است تئاتر در توسعه فرهنگی جامعه ایران نقش مهمی دارد.

وزیر ارشاد با اشاره به نمایش های شرکت کننده در سی و پنجمین جشنواره تئاتر فجر خاطر نشان کرد: مضامینی که در این دوره تئاتر بکار گرفته شده در سبک زندگی دفاع مقدس, مسئولیت اجتماعی، اخلاق اجتماعی، روابط انسانی، ادبیات و هنر ایرانی و … در این مجموعه دیده شده که این مجموعه بزرگ به اعتقاد من می تواند در انعکاس و انتقال فرهنگ ایرانی به مجموعه جامعه نقش بی بدیل داشته باشد.

صالحی امیری ادامه داد:بیش از ۹۳ درصد متن های نمایش های اجرا شده در جشنواره ایرانی است و این نشان می دهد که نویسندگان و کارگردان ما به بلوغ لازم رسیده اند و تئاتر در جمهوری اسلامی ایران در دهه چهارم انقلاب اسلامی در حال یک جهش است و من آینده تئاتر را بسیار بسیار رضایت بخش و امید بخش می دانم.

وزیر ارشاد درباره حضورش در سالن‌های تئاتر و تماشای نمایش‌های در حال اجرا گفت: درگذشته نیز علاقه مند به تئاتر بودم و برخی نمایش‌ها را می‌دیدم و از این به بعد هم خواهم آمد اما سعی می‌کنم غیر رسمی بیایم که جذابیت بیشتری برای خودم خواهد داشت. بخشی از مصرف فرهنگی خودم فیلم، موسیقی و تئاتر است علاقه ما فرهنگی‌ها به حوزه هنر یک علاقه ذاتی و درونی است جامعه اساساً با هنر زنده است و هر انسانی که روح و احساس دارد با هنر زندگی و زیست می‌کند تئاتر نیز بخشی از هنر ایرانی است و سابقه تاریخی و تمدنی دیرینه‌ای در جامعه ایران دارد. تئاتر مربوط به دیروز و امروز ایران نیست برنامه‌های آیینی ما قدمت بسیار طولانی دارد.

وزیر ارشاد با بیان اینکه تعزیه قدمت تاریخی بسیاری دارد, گفت: تئاتر در دلش موسیقی و همه هنرها را دارد و به اعتقاد من ما نیازمند توجه و توسعه بیشتری در این بخش هستیم و انشالله در سال ۹۶ شاهد یک جهش بسیار امید بخش در تئاتر ایران خواهیم بود.

صالحی امیری درباره بودجه بازسازی تئاتر شهر افزود: بخشی از بازسازی مجموعه تئاتر شهر انجام شده و ان شاءالله در تلاش هستیم تا در سال ۹۶ این بازسازی تکمیل شود و به تدریج شاهد تحول در این مجموعه خواهیم بود و قطعاً همه خوشحال خواهند شد که تئاتر شهرشان زیبا، جذاب و پرمخاطب باشد این مجموعه برای تهرانی‌ها یک مجموعه نوستالژیک است و قطعاً ما به آن توجه بیشتری خواهیم کرد.

او درباره تئاتر شهرستان‌ها و سالن‌های تئاتر در استان‌ها نیز خاطر نشان کرد: بر اساس گزارش‌های مدیر کل این حوزه و معاون امور هنری، امسال سال خوبی برای استان‌ها است و حضور ۴۵ درصدی تئاتر استان‌ها نشان از فعالیت آنها در جشنواره تئاتر فجر دارد. اجرای استان‌ها بسیار امید بخش است و حتی در برخی از شهرستان‌ها نیز اجرا در این مدت اجرا داریم که این هم نوید خوبی است.

صالحی امیری اضافه کرد: جهت گیری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این دوره توجه بیشتر به استان‌ها و شهرستان‌ها حتی روستاها است به منظور توزیع عادلانه فرصت‌های فرهنگی نه تنها در حوزه تئاتر بلکه در همه حوزه‌های فرهنگی سیاست قطعی وزارت ارشاد توجه بیشتر به استان‌ها و شهرستان‌ها است چراکه بیش از ۸۰ درصد جمعیت کشور در استان‌ها هستند و عدالت فرهنگی اقتضا می‌کند که همه آحاد ملت از این فرصت‌ها برخوردار باشند.

او درباره سالن‌های تئاتر در شهرستان‌ها توضیح داد: ۴۰۰ پروژه در سطح کشور در دست احداث داریم که کمک‌های سرمایه گذاران در این زمینه را می‌طلبد چراکه دولت به تنهایی توانایی تکمیل همه این پروژه‌ها را ندارد. امسال ۴۰ پروژه به بخش‌های مردمی از جمله نهادهای صنفی بخش هنر واگذار شده است. امیدواریم در سال ۹۶ این حرکت شتاب بیشتری خواهد گرفت و زیرساخت‌ها را حدی که لازم باشد تکمیل می‌کنیم و تلاش می‌کنیم مشارکت بخش خصوصی و نهادهای عمومی و خصوصاً نهادهای هنری و مؤسسات فرهنگی را بیشتر داشته باشیم.

138 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *