بازیگر مشهور فرانسوی و مسن‌ترین نامزد اسکار ، امانوئل ریوا درگذشت

Emmanuelle_Riva_(1962)امانوئل ریوا بازیگران زن سرشناس‌ سینمای فرانسه در سن ۸۹ سالگی در گذشت . ریوا در طی بیش از پنج دهه فعالیت اش ، با فیلمسازان خوش نامی مانند آلن رنه در «هیروشیما عشق من» (۱۹۵۹) و میشاییل هانکه در درام «عشق» (۲۰۱۲) همکاری داشت که به خاطر همین اثر اولین ، آخرین و تنها نامزدی اسکار کارنامه‌اش را به دست آورد . اگرچه ریوا در رشته ی تئاتر تحصیل کرده بود، اما بلافاصله پس از بازی در فیلم رنه به خاطر چهره و صدای متمایزش به یکی از بازیگران مطرح سینما تبدیل شد .

اولین تجربه حرفه‌ای ریوا «هیروشیما عشق من» بود که در آن به عنوان نقش اصلی مقابل دوربین رفت . فیلم رنه در سال ۱۹۵۹ در کن روی پرده رفت و ریوا در سال ۲۰۱۲ بار دیگر با درام «عشق» به عنوان آخرین فیلم بلند کارنامه اش، به جشنواره فرانسوی بازگشت. در همان سال ، فیلم «عشق» جایزه نخل طلای کن را از آن خود کرد . این بازیگر کهنه‌کار فرانسوی ، جایزه فیلم اروپا و بفتای بهترین بازیگر نقش اصلی زن را در ۸۵ سالگی با خود به خانه برد.463951-l-actrice-emmanuelle-riva-85-ans

ریوا در سال ۲۰۱۳ برای بازی در فیلم «عشق» ساخته میشاییل هانکه نامزد جایزه بهترین بازیگر نقش اصلی زن شد ، رکورد مسن‌ترین نامزد این رشته را به نام خود ثبت کرد . ریوا نه تنها در سینما، تلویزیون و تئاتر چهره ی شناخته ای داشت ، بلکه سه مجموعه شعر نیز بین سال‌های ۱۹۶۹ تا ۱۹۸۲ از او منتشر شد . لازم به ذکر است ، زمانی‌که او برای فیلمبرداری نخستین فیلم بلند کارنامه‌اش به هیروشما سفر کرده بود، مجموعه‌ای عکس از شهر ویران‌شده ژاپن نیز تهیه کرد که بعدها – در سال ۲۰۰۸ – در قالب یک کتاب منتشر گردید .

145 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *