استقبال بی سابقه آمریکایی ها از اکران فروشنده!

پس از اجرای حکم منع ورود پناهجویان و اتباع هفت کشور که اکثریت مسلمان هستند به خاک امریکا ، «فروشنده» اصغر فرهادی توسط کمپانی «کوهن مدیان» در شماری شهرا های بزرگ آمریکا مانند نیویورک و لس آنجلس روی پرده رفت و با استقبال مخاطبان آمریکایی روبرو شد. می‌توان گفت اعلام انصراف فرهادی از حضور در اسکار امسال به عنوان نماینده ایران در رشته فیلم خارجی زبان ، حمایت آکادمی از فیلم‌ساز برنده اسکار و همچنین حمایت شماری از سینماگران مطرح جهان از جمله جرج میلر در کنار تعریف و تمجید منتقدان از فیلم، تماشاگران را بیش از پیش به تماشای فروشنده‌ی فرهادی ترغیب کرده است.

به گزارش دوفصل به نقل از منبع خبری ،با وجود اکران محدود “فروشنده” در مقایسه با فیلم‌هایی که در چند سال اخیر جایزه رشته خارجی زبان را با خود به خانه برده‌اند، با استقبال گسترده‌تری روبه‌رو شده است. فروشنده از ۲۷ ژانویه -یعنی جمعه ی گذشته در سه سالن سینما روی پرده رفت و در پایان روز یکشنبه، فروش افتتاحیه خود را به بیش از ۷۱ هزار دلار رساند که می‌توان از گفت فروش خوبی را رقم زده. برای روشن شدن موضوع می‌توان گفت، متوسط فروش فیلم در هر سالن برابر با ۲۳٫۶ هزار دلار بوده است که رقمی کم‌سابقه به شمار می‌رود.

images
پوستر بین‌المللی فیلم فروشنده | ۲fasl.com

به این ترتیب، از میان اکران‌های محدود گیشه آخر هفته امریکا، “فروشنده” تنها فیلم خارجی زبانی بوده که در سه روز نخست افتتاحیه خود، شمار قابل توجهی از سینماروهای امریکا را راهی سالن‌های سینما کرده است. آخرین‌بار حدود پنج سال پیش، کمدی فرانسوی دست نیافتنی‌ها (Intouchables) در دو شهر امریکا به صورت محدود اکران شد و توانست رکورد بزند.

نقدهای مثبت، کسب نامزدی اسکار و همچنین استقبال جامعه ایرانیان مقیم نیویورک و لس آنجلس به فروش درخشان افتتاحیه «فروشنده» کمک کرده است. جالب‌تر آن که «جدایی» فیلم قبلی فرهادی پنج سال پیش، در شرایطی مشابه در گیشه امریکا روی پرده رفت و کم‌تر از بیست هزار دلار فروخت.

کسب نامزدی در رشته بهترین فیلم خارجی زبان معمولا نمي‌تواند به خودی خود به موفقیت فیلمی بیانجامد. بعد از برد اسکار بود که فروش «جدایی» به رقم شگفت‌انگیز هفت میلیون دلار رسید. فرهادی امسال رقابت دشواری با دیگر مدعیان این رشته از جمله «مردی به نام اوه» و «تونی اردمان» پیش رو دارد، اما با توجه به جنجال‌ها و حواشی روزهای اخیر، به نظر می‌رسد بخت فرهادی برای دست یافتن به دومین جایزه اسکار کارنامه‌اش به مراتب بالاتر رفته است. 

159 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *