کتاب های پرفروش ایران | با دوفصل کتابهای خوب بخوانیم

با شروع بهمن ماه، لیست پرفروش‌های کتاب نیز تغییراتی نسبت به قبل داشت. برخلاف هفته‌های قبل که کتاب‌هایی با موضوعات علوم انسانی در ردیف پرفروش‌ترین کتاب‌ها قرار داشت، در این هفته، سه رمان عنوان پرفروش‌ترین کتاب‌ها را به خود اختصاص دادند. این سه کتاب از اوایل پاییز در لیست ده اثر پرفروش‌های کتاب بوده‌اند، اما در این هفته در صدر جدول قرار گرفته‌اند.

مردی به نام اُوِه

«این روزها مردم فقط کامپیوتر دارند و دستگاه اسپرسو. جامعه‌ای که در آن هیچ‌کس نمی‌تواند به طریقی منطقی با دست بنویسد و قهوه دم کند، به کجا می‌رود؟ به کجا؟ اصلاً به کجا می‌رویم اگر هر کس اتومبیلش را هرجا که عشقش می‌کشد، پارک کند؟ و به کجا می‌رویم اگر مردم یک روز دیگر سر کار نروند، تنها به این دلیل که خودشان را کشته‌اند؟»- قسمتی از متن کتاب پرفروش‌ترین کتاب این روزهای سوئد، به پرفروش‌ترین کتاب ایران نیز تبدیل شده است.

14294763_624451804408117_1161896271_n

«مردی به نام اُوِه» جزو آن دسته از رمان هایی است که با اینکه با ظاهری ساده و روان، برای مخاطبان عام نوشته شده است،اما برخلاف رمان های پرفروش بازار که رمان هایی متوسط یا حتی ضعیف محسوب می شوند،رمانی با ساختاری قوی و روایتی جذاب و خواندنی است و به راحتی میتواند از هر طیفی مخاطبانی را با سلایق مختلف به خود جذب کند.

این رمان درباره مردی به نام «اُوه» است که به ظاهر بد خلق و عبوس است و همین موضوع باعث جذابیت و تفاوت داستان می باشدو تضادی در فضای رمان به وجود آورده است.رمان مملو از توصیفات جذاب در مورد زندگی اوه و به‌گونه‌ای استعاری در مورد زندگی در جهان امروز است. این موضوع رمان را تا حدی کنایه‌آمیز کرده و به جذابیت آن کمک زیادی کرده است.

شخصیت دیگری که در این رمان در کنار اوه، قرار دارد، «پروانه» است. زنی ایرانی که نویسنده در طول رمان به توصیف او و برخوردش با اوه می‌پردازد. این رمان به خاطر وجود یک شخصیت ایرانی نیز می‌تواند برای مخاطب ایرانی‌ جذابیت مخصوص خود را داشته باشد. اقتباس سینمایی این اثر نیز امسال در بین ۵ نامزد فیلم خارجی اسکار است. اتفاقی که قطعا در فروش بیشتر این اثر موثر خواهد بود.


پاییز فصل آخر سال است

رمان، در واقع روایتی اپیزودیک از زندگی سه دختر جوان است که همگی در آستانه‌ی دهه‌ی سوم زندگی خود قرار دارند. داستان در مورد دغدغه‌های این سه شخصیت است و به نوعی به تفکرات و تضادهای فکری هم‌نسلانشان اشاره می‌کند. شخصیت‌های این داستان، دغدغه‌های متفاوتی دارند.

paeiz

«مهاجرت»، «هویت شغلی و اجتماعی» و «روابط عاطفی»، سه موضوعی هستند که دغدغه‌ی اصلی شخصیت‌های این رمان را تشکیل می‌دهند. این اثر اولین رمان منتشر شده‌ی نویسنده‌اش محسوب می‌شود. او در مورد رمانش گفته است: «هر کدام از شخصیت‌های داستان درگیر مسایل متفاوتی هستند. بعد از بحران‌هایی که چند سال پیش رخ داد و خیلی‌ها را دچار سردرگمی کرد، دلم می‌خواست داستانی بنویسم که شخصیت‌هایش در کنار هم معرف و نماینده‌ی نسلی باشند که خودم جزء آن هستم. شخصیت‌ها، داستان‌هایشان و فرم روایت را بر این اساس انتخاب کردم.»

 

 

 

 


دختری که رهایش کردی

اثر تازه منتشر شده‌ی جوجو مویز، همچنان در رده بندی پرفروش‌های بازار کتاب ایران قرار دارد. این رمان بعد از انتشار توانست در زمره‌ی رمان‌های پرفروش سال قرار گیرد و از همین رو کاندید یک از معتبرترین جوایز ادبیات عامه، یعنی رمان سال شد. در ایران نیز این رمان به تازگی توسط خانم «کتایون اسماعیلی» ترجمه شده است و نشر «میلکان» آن را به چاپ رسانده است.

کتاب-دختری-که-رهایش-کردی-330x500

این کتاب را باید دنباله‌ای بر رمان «ماه عسل در پاریس» دانست. شخصیت‌های اصلی این رمان نیز همان «لیو» و «سوفی» است. دو زن در دو نقطه‌‌ی جغرافیایی متفاوت اما با ویژگی‌ها و خصوصیاتی مشابه. این رمان ماجراهای که بعد از زندگی مشترک برای این دو پیش می‌آید را روایت می‌کند تمام ترجمه‌های قبلی آثار مویز در ایران از فروش خوبی برخورار بود.

انتشار این کتاب با ترجمه‌ی مترجم و نشر متفاوت نسبت به مترجم وانتشارات قبلی آثار مویز، نشان می‌دهد در بازار ترجمه و چاپ نیز رقابت آشکاری در انتشار کارهای مویز در ایران به وجود آمده است. این رمان در هفته‌های گذشته در لیست سه کتاب پرفروش بیشتر کتابفروشی‌های سطح کشور قرار داشت.

 


پیشنهاد دوفصل:

کتاب «تانگوی شیطان» اثر «لسلو کراسناهورکایی»

کتاب تانگوی شیطان یکی از آثار مشهور نویسنده‌ مجاری «لسلو کراسناهورکایی» است که در سال ۱۹۸۵ نوشته شده است. این رمان را به تازگی «سپند ساعدی» به فارسی ترجمه کرده است. در ایران این اثر را به واسطه‌ی اقتباس سینمایی‌اش می‌شناسند. اقتباسی هفت ساعته که کارگردان بزرگ مجارستان، «بلا تار» از این رمان انجام داده است.

1158509_367

کراسناهورکایی، رمان‌نویس و فیلمنامه‌نویسی است که از لحاظ سبک نوشتاری، بسیاری آثار او را با آثار «بکت» و «کافکا» مقایسه کرده‌اند. داستان با شرح وضعیت دهکده‌ای دورافتاده شروع می‌شود. دهکده‌ای که چند روز است که در آن باران بی‌وقفه می‌بارد و همین مسئله باعث شده است تنها حدود دوازده نفر از ساکنین قبلی، هنوز در دهکده باقی مانده باشند.

رمان به نوعی در پی اثبات این جمله‌ی نمادین است: «شیطان همیشه خوش می‌گذراند!» یکی از منتقدان سرشناس در مورد این کتاب گفته است: «کتاب را می‌توان بهترین اثر نویسنده و یکی از آثار برتر ادبیات معاصر جهان نامید. کتابی در مورد جنایت، خیانت، امید به فرار و رویاهای سرکوب شده. پرداخت داستان به‌گونه‌ای انجام شده است که به بهترین شکل بازگو کننده‌‌ی ‌چنین مفاهیم عمیقی باشد.»

246 بازدید

یک دیدگاه

  1. نظر خاصی ندارم

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *