فیلم-نمایش متاستاز | تلنگری به آنانی که خود و زندگی شان را فراموش کرده اند …

فیلم-تئاتر «متاستاز» در آستانه روز همپا (اول اسفند)، در پردیس چارسو اکران می‌شود.به گفته علی اصغر دشتی کارگردان و طراح متن تئاتر، “متاستاز” تلنگری ست عاطفی که هدفش جلب توجه جامعه به همراهان بیماران مبتلا به سرطان است، که در اصطلاح با آنها “همپا” هم می گویند.

5136881_6943

علی اصغر دشتی،کارگردان نمایش متاستاز،با اشاره به برنامه های سالانه کمپین «علیه متاستاز» برای روز -همپا- گفت:امسال برای یادآوری همپاها به مردم، دو برنامه در نظر گرفته‌ایم. نخست نمایش فیلم‌ _ تئاتر متاستاز است و امیدواریم کسانی که سال گذشته موفق به تماشای این نمایش نشدند، بتوانند آن را در سینما ببینند. همچنین در کنار نمایش فیلم نیز مراسم تجلیل از همپا را خواهیم داشت.

او افزودن این مطلب که برنامه دوم نمایشگاه عکسی در گالری شیرین است،ادامه داد:در طول اجراهای تئاتر متاستاز، ۴۰ عکاس به سرپرستی سیامک زمردی، از نمایش عکاسی کردند که از آن میان، ۳۶ عکس از ۲۳ عکاس در روزهای یکشنبه و دوشنبه، اول و دوم اسفند در گالری شیرین به نمایش درمی‌آیند.

*متاستاز ،به معنای فراگستری سلول های سرطانی می باشد.تومورهایی که در اثر این سلولها پدید می‌آیند تومورهای خوش‌خیم نامیده می‌شود.

دشتی با اشاره به تلاش برای ثبت رسمی روز همپا در تقویم گفت: سال گذشته، اول اسفند را هم‌زمان با آخرین روز اجرای تئاتر متاستاز، به‌عنوان روز همپا معرفی کردیم تا در این روز همپاها و اهمیت آنان به مردم معرفی شود. البته این روز هنوز در تقویم رسمی ثبت نشده است، اما در حال انجام اقدامات لازم هستیم و امیدواریم که این روز در تقویم سال ۹۷ ثبت شود.

آرش وفاداری، تهیه‌کننده تئاتر «متاستاز»، هم با اشاره به اهمیت نقش همپاها گفت: تا وقتی که سرطان هست، همپا هم هست وبنابراین فکر کردن به همپا همیشگی است. ما تلاش می‌کنیم این کمپین را ادامه دهیم و همپاها را در زمان‌های مشخص به مردم یادآوری کنیم. از این رو، تمامی عواید اکران فیلم این نمایش برای گسترش این کمپین صرف خواهد شد. مرکز پخش بتهوون به عنوان پخش‌کننده فیلم و نیز گالری شیرین، سهم خود از درآمد برنامه‌های امسال را به این کمپین اهدا کرده‌اند که جا دارد از آن‌ها بابت این حرکت ارزشمند تشکر کنم.p1a483hg6u5juje21pho1d7vn144

روند شکل­گیری این نمایش حاصل از کارگاهی ست که مادر دو نفر از شاگردان، مبتلا به سرطان شدند و شرایط عاطفی خاصی را فراهم کرد تا مونولوگ پروژه “متاستاز” شکل گرفت. صحبت های دو شاگرد کلاس که همپای بیماران سرطانی خود بودند، باعث شد نگاه وسیع­تری به این قشر داشته باشیم.

فیلم تئاتر «متاستاز» که در مدت چهار ماه اجرا در هشت سالن شهر تهران، در مجموع ۵۴ اجرا داشت، روز ۳۰ بهمن تنها در یک نوبت و در سئانس ۷ شب در سالن دو پردیس چارسو اکران می‌شود. این نمایش که در مجموع بیش از ۲۰۰ همپا به تماشای آن نشستند، همچنین هفت نوبت اجرا در شهرستان‌هایی از جمله بوشهر، یزد و شیراز داشت و قصه افرادی را روایت می‌کرد که در کنار بستگان بیمارشان، رنج سرطان را تحمل می‌کنند. علاقه‌مندان برای تهیه بلیت اکران فیلم این نمایش می‌توانند با پردیس چارسو یا مرکز موسیقی بتهوون تماس بگیرند.

و در آخر،لازم است به این نکته که شاید کمی به آن توجهی نمی شود ،توجه داشت که:

به ازای هر بیمار مبتلا به سرطان، یک نفر هست که خودش و زندگی اش را فراموش میکند…

136 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *