آثاری از بوفسکی و همینگوی در میان داستان‌های جدید مجموعه «شاهکارهای پنج میلی‌متری»

«اعترافات مردی چنان دیوانه که با حیوانات می‌زیست» نوشته چالز بوفسکی و ترجمه شهرزاد لولاچی، «اقیانوس» نوشته جان چیور و ترجمه احمد اخوت، «برف‌های کیلیمانجارو» نوشته ارنست همینگوی و ترجمه اسدالله امرایی و «قتل حساب شده» نوشته ویتولد گمبروویچ و ترجمه اصغر نوری چهار جلد نخست مجموعه «شاهکارهای پنج میلی‌متری» است که به تازگی توسط انتشارات افق منتشرشده است. این مجموعه داستان‌های کوتاه از ادبیات جهان را در قطع جیبی با شمارگان ۱۱۰۰ نسخه به بازار عرضه کرده است.345384

«اعترافات مردی چنان دیوانه که با حیوانات می‌زیست»

داستان کوتاه «اعترافات مردی چنان دیوانه که با حیوانات می‌زیست» به قلم چالز بوفسکی و با ترجمه شهرزاد لولاچی، در ۶۴ صفحه و به بهای ۴۵۰۰ تومان در دسترس عموم قرار دارد.
پشت جلد کتاب آمده است: «با اتوبوس به بخش خیریه بیمارستان می‌رفتم و همان‌طوری هم برمی‌گشتم. بچه‌های توی اتوبوس به من خیره می‌شدند و از مادرشون می‌پرسیدند: “اون آقاهه چشه؟ مامان، چه بلایی سر صورت اون آقاهه اومده؟” و مادرشان هم ساکت‌شان می‌کرد، هیشششششش! آن “هیشششششش” از هر توهینی بدتر بود!
چارلز بوکوفسکی (۱۹۲۰- ۱۹۹۴) بیش از چهل‌وپنج عنوان کتاب شعر، رمان و مجموعه داستان به چاپ رساند. او از معروف‌ترین نویسندگان و شاعران معاصر آمریکاست و به گفته بسیاری، تأثیرگذارترین و اقتداشده‌ترین آن‌ها. در سال ۱۹۸۶ مجله تایم، بوکوفسکی را مرشد فرودستان نامید.»345385

«اقیانوس»

داستان کوتاه «اقیانوس» اثر جان چیور، با ترجمه احمد اخوت، در ۷۴ صفحه، به بهای ۴۵۰۰ تومان منتشرشده است.
در توضیحات کتاب می‌خوانیم: «خودمانیم، خیلی ضایع شدم، شکست‌خورده و ترسیده. اما به نظر من که آن گوشتِ کاملاً آغشته به حشره‌کش کشنده می‌شد.
احتمالاً اگر به آن کتلت‌ها لب می‌زدم می‌مردم. عجیب این‌که بعد از بیست سال زندگی با کورا نمی‌دانستم واقعاً قصد داشت مرا به قتل برساند یا نه!
جان چیوِر (۱۹۱۲- ۱۹۸۲) از نویسندگان نسل دوم آمریکاست. مجموعه داستان‌هایش شامل شصت‌ویک داستان کوتاه جایزه پولیتزر سال ۱۹۷۹ را نصیب او کرد و به عنوان یکی از مطرح‌ترین کوتاه‌نویسان معاصر شناخته شد. چیوِر در داستان‌هایش به زندگی آدم‌های حومه شهر می‌پردازد. او را چخوفِ حومه‌ها نامیده‌اند.»345386

«برف‌های کیلیمانجارو»

«برف‌های کیلیمانجارو» نوشته ارنست همینگوی و با ترجمه اسدالله امرایی، در ۵۷ صفحه و به بهای ۴۵۰۰ تومان به بازار کتاب عرضه شده است.
پشت جلد کتاب می‌خوانیم: «حالا به مرگ اهمیت نمی‌داد. همیشه از درد هراس داشت. او هم به اندازه هر کس دیگری طاقت درد را داشت، اما وقتی طولانی می‌شد کم می‌آورد، ولی حالا با چیزی درگیر بود که سخت هراس انگیز می‌نمود و درست همان لحظه که حس کرد از پا درآمده، دردش تمام شده بود.
برف‌های کلیمانجارو در سال ۱۹۳۶ نوشته شد و در کنار داستان‌های آدمکش‌ها و تپه‌هایی همچون فیل‌های سفید از معروف‌ترین شاهکارهای کوتاه همینگوی به شمار می‌رود. همینگوی ترس‌ها و نگرانی‌های خود از زندگی‌اش به عنوان یک نویسنده را در قالب این داستان بازنمایی کرده است.»345387

«قتل حساب شده»

«قتل حساب شده» از ویتولد گمبروویچ و برگردان اصغر نوری، در ۷۵ صفحه و به بهای ۴۵۰۰ تومان در دسترس عموم قرار گرفته است.
پشت جلد کتاب آمده است: «آه، مشکل همین جاست! در نگاه یک متخصص، این جنازه با قدرت و وضوح نشان می‌دهد که به روشی طبیعی، در پی یک حمله قلبی مرده است. همه ظواهر، اسب‌ها، سوءنیت، ترس و پنهان‌کاری خبر از چیزی مشکوک می‌دادند اما جنازه، روبه سقف، اعلام می‌کرد: “من از یک حمله قلبی مرده‌ام!
ویتولد گُمبروویچ (۱۹۰۴-۱۹۶۹) از بزرگ‌ترین نویسندگان قرن بیستم بود که بر نویسنده‌های زیادی از جمله میلان کوندرا تأثیر گذاشت. آثار او در بسیاری از کشورها ترجمه شده‌اند. تحلیل‌های عمیق روان‌شناختی، تفکر فلسفی، معنای متناقض، لحن ابسورد و ضد ناسیونالیسم از ویژگی‌های اصلی آثارش به شمار می‌رود.»

177 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *