واکنش مدیر سونی به برد فرهادی :" اخبار ساختگی اسکار را برای فرهادی به ارمغان آورد ! "

رسانه‌های ایران روز دوشنبه اخبار مربوط به جوایز آکادمی اسکار را پوشش دادند و دومین پیروزی کارگردان فیلم «فروشنده»، اصغر فرهادی را نیز جشن گرفتند. چندی بعد، سایت «ورایتی» گزارشی از واکنش رسانه‌های داخل ایران به پیروزی این فیلمساز سرشناس منتشر کرد که در آن مطالبی در مورد بازتاب‌های سیاسی این جایزه و خطر تقلیل یافتن دستاورد هنری فیلم فرهادی نوشته شده بود. قبل از اهدای جایزه اسکار به فرهادی، محمد اطبایی، در گفت‌وگو با سایت «ورایتی» به این نکته اشاره کرده بود که پخش‌کننده امریکای شمالی «فروشنده» به هیچ عنوان میلیون‌ها دلار صرف تبلیغات برای این فیلم نکرده است اما با این وجود، اثر فرهادی شایستگی این جایزه را دارد.

«ورایتی» در ادامه گزارش خود به تیتر رسانه‌های دولتی ایران در واکنش به برد فرهادی اشاره کرده و گفته است که اگرچه جایزه آکادمی در رشته بهترین فیلم خارجی زبان معمولاً به کارگردان فیلم برگزیده اهدا می‌شود، اما این جایزه در نهایت به نام کشوری تمام می‌شود که فیلم را به عنوان نماینده خود به آکادمی اسکار معرفی کرده است.image_13951209477_7-asghar-farhadi-2

این در حالیست که برخی ناظران عقیده دارند بخشی از برد فرهادی به خاطر سیاست‌های جنجال‌ساز دونالد ترامپ است؛ محمد اطبایی یکی از مهم‌ترین پخش‌کنندگان بین‌المللی مقیم تهران قبل از اهدای جایزه به کارگردان ایرانی، در گفت‌وگو با «ورایتی» تاکید کرده بود: «اطمینان دارم «کوهن مدیا گروپ» – پخش‌کننده امریکای شمالی «فروشنده» – برای تبلیغ این فیلم میلیون‌ها دلار هزینه نکرده و با این حال، «فروشنده» شایسته چنین افتخاری است.»

از طرف دیگر، تام برنارد عضو هیات مدیره «سونی پیکچرز کلاسیکز» قبل از شروع مراسم و هنگام ورود به سالن دالبی در گفت‌وگو با خبرنگار «ورایتی» تاکید کرد: «این اخبار ساختگی است که اسکار را برای اصغر به ارمغان می‌آورد. رسانه‌ها باعث شدند رقابت فیلم خارجی زبان به عرصه‌ای برای مخالفت با ترامپ تبدیل شود، نه خود فیلم‌ها.» و در پایان صحبت‌هایش اضافه کرده بود، که او به‌هیچ‌وجه شخص فرهادی را بابت به راه افتادن چنین جریانی سرزنش نمی‌کند.ورایتی 1

«سونی پیکچرز کلاسیکز» در گذشته، پخش امریکای شمالی «جدایی» را به عهده داشت که در سال ۲۰۱۲ برنده جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی زبان شد. این کمپانی به عنوان پخش‌کننده درام‌کمدی آلمانی «تونی اردمان» در رقابت امسال حضور داشت و با وجود این که به دلیل استقبال گسترده منتقدان و سینماگران سراسر دنیا مدعی جدی این رشته به شمار می‌رفت، اما در رقابت با «فروشنده» شکست خورد.

در ادامه گزارش «ورایتی» آمده چه ترامپ در برد فرهادی مؤثر بوده باشد یا نه، منتقدان در همین مدت بارها و بارها از دستاورد هنری «فروشنده» گفته و نوشته‌اند.

ریچارد برادی منتقد باسابقه «نیویورکر» در پیش‌بینی جوایز امسال به این نکته اشاره کرده بود که اگرچه انصراف فرهادی از حضور در مراسم اسکار به دلیل فرمان اجرایی ترامپ می‌تواند بخت این فیلم را تا اندازه‌ای برای برد جایزه اسکار تقویت کند، اما فیلم به دلایل دیگری سزاوار پیروزی در رقابت امسال است. برادی از فیلمسازی فرهادی با عنوان «احترام برانگیز» یاد کرده و در توصیف «فروشنده» نوشته است: «این فیلم برای اسکار ساخته شده است.»

161 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *