برترین فیلم های تاریخی سینما از دید IMDB

این فیلم های تاریخی که اینجا مورد بررسی قرار داده ایم، از روی امتیازات سایت IMDB انتخاب شده اند و بنابر تعریف درج شده در این سایت، فیلم هایی هستند که جنبه تاریخی آن ها بر دیگر ویژگی ژانری آن ها برتری دارد یا حداقل با آن ها برابری می کند.

۱۰- فهرست شیندلر

فهرست شیندلر اولین فیلمی است که اسپیلبرگ برای آن دو اسکار می گیرد: اسکار بهترین کارگردانی و بهترین فیلم. طبق نظرسنجی سال ۲۰۰۵ مجله تایم، فهرست شیندلر همچنان محبوب ترین فیلم اسپیلبرگ است. داستان فیلم از سپتامبر ۱۹۳۹ شروع می شود و تا مارس ۱۹۴۳ ادامه می یابد. فیلم با صراحتی شارعانه به کشتار یهودیان و واقعه آشوویتس می پردازد.

۹- نجات سرباز رایان

داستان حماسی فیلم جنگی/ تاریخی اسپیلبرگ که با سکانس ساحل اش مشهور شد و دکوپاژی بی نظیر و نمونه را به تاریخ سینما اضافه کرد، از پرشورترین آثاری است که درباره جنگ جهانی دوم ساخته شده است و رشادت سربازان آمریکایی را به تصویر می کشد. فیلم جایزه اسکار را برای اسپیلبرگ به ارمغان آورد و سرباز رایان فروش خوبی را در سینماهای آمریکا تجربه کرد.

۸- گلادیاتور

فیلمی حماسی ساخته ریدلی اسکات. داستان فیلم مربوط به سال ۱۸۰ میلادی و درباره مثلث ماکسیموس سردار، سزار مارکوس و کومودوس پسر وی است، زمانی که دامنه امپراتوری رم باستان از صحراهای آفریقا تا مرزهای انگلستان شمالی گسترده است. با فیلم گلادیاتور، امپراتوری روم بعد از غیبتی سی و پنج ساله توسط ریدلی اسکات به پرده سینماها بازگشت.

۷- لورنس عربستان

لورنس عربستان محصول ۱۹۶۲ بریتانیاست. فیلم به تجربه های لورنس در عربستان در زمان جنگ جهانی اول میپردازد. فیلم حماسی دیوید لین برنده هفت جایزه اسکار شده است. عمر شریف درباره ساخت لورنس عربستان می گوید: “اگر فردی ثروتمند باشید و شخصی نزد شما بیاید و بگوید می خواهد فیلمی بسازد که زمان آن چهار ساعت باشد، ستاره ای نداشته باشد و داستان آن عاشقانه هم نباشد و همین طور صحنه های اکشن هم نداشته باشد، چه خواهید گفت؟”

۶- بر باد رفته

درام عاشقانه آمریکایی فلمینگ در سال ۱۹۳۹ هنوز بعد از هفتاد سال، مشهورترین اثر سینمایی است که بینندگان بسیار زیادی دارد. این فیلم که حدود ۲۳۸ دقیقه است، روایت عشق یک دختر جنوبی را در خلال جنگ داخلی آمریکا به تصویر می کشد. برباد رفته از پرفروش ترین فیلم های ساخت هالیوود است که جوایز متعددی را از آن خود کرد، که از میان آن ها می توان به چهار جایزه اسکار اشاره کرد.

۵- بن هور

بن هور فیلم درام- حماسی بیلی وایلدر محصول سال ۱۹۵۹ است و از پرآوازه ترین و باشکوه ترین فیلم های تاریخ سینما به شمار می رود. بن هور نامزد دریافت ۱۲ جایزه اسکار بود و در نهایت موفق به کسب ۱۱ جایزه اسکار از جمله بهترین فیلم شد که خود رکوردی در دریافت جوایز اسکار تا سال ۱۹۹۷ برای این فیلم بود.

۴- شیر در زمستان

شیر در زمستان یک درام تاریخی محصول ۱۹۶۸ است. براساس نمایشی در برادوِی کار جمیز گولدمن و کارگردان فیلم نیز آنتونی هاروی است. در این فیلم پیتر اوتول، کاترین هپبورن، جان کستل، آنتونی هاپکینز در نقش ریچارد شیردل (در اولین فیلم خود) نقش آفرینی کرده اند. این فیلم برنده سه جایزه اسکار، از جمله بهترین بازیگر نقش اول زن برای هپبورن شد. ماجرای فیلم در سده دوازدهم پس از میلاد و در دژ هنری دوم می گذرد.

۳- دکتر ژیواگو

دکتر ژیواگو فیلم حماسی تاریخی دیگری از دیوید لین است که براساس رمانی به همین نام از بوریس پاسترناک در سال ۱۹۶۵ با بازی عمر شریف و جولی کریستی ساخته شد. فیلم پنج جایزه اسکار دریافت کرد. دیوید لین، ساخت دکتر ژیواگو را پذیرفت، چون بعد از کارگردانی یک محصول بسیار موفق مثل لورنس عربستان، می ترسید به عنوان سازنده فیلم های مردانه اکشن شناخته شود. پس به سراغ یک پروژه احساسی اساسی رفت.

۲- اسپارتاکوس

اسپارتاکوس فیلمی حماسی محصول سال ۱۹۶۰ با کارگردانی استنلی کوبریک است. در این فیلم کرک داگلاس تهیه کننده بود و در عین حال نقش اصلی فیلم یعنی اسپارتاکوس را نیز بازی میکرد. فیلم براساس زندگی فردی به همین نام ساخته شد. اسپارتاکوس برنده چهار جایزه اسکار شد و هم نزد مردم و هم منتقدان جزو بهترین و ماندگارترین آثار حماسی محسوب می شود.

۱- مردی برای تمام فصول

 

اثر تاریخی زندگینامه ای فرد زینه مان درباره توماس مور قاضی، فیلسوف و سیاست مدار انسان گرای سده ۱۶ میلادی است. فیلم ۶ جایزه اسکار کسب کرده و مورد استقبال منتقدان و مردم قرار گرفت. پل اسکافیلد و راسن ولز به عنوان بازیگر در فیلم می درخشند و زینه مان و بولت نیز مورد تشویق آکادمی قرار گرفتند.

369 بازدید

یک دیدگاه

  1. مطالب سایت و کانال بی نظیر اپلیکیشن هم زدید عالی شده ????
    درسته که imdb منبع خوبیه ولی جای خیلی از فیلم ها در این لیست خالیه همشهری کین پدرخوانده لئون و خیلی های دیگه

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *