از پژو ۲۰۰۸ استقبال نشد؛چرا؟

با وجود آنکه گمان می‌رفت پیش‌فروش اولین خودروی پسابرجامی کشور یعنی «پژو ۲۰۰۸» در ساعات اولیه به اتمام برسد اما بررسی روند ثبت نام مشتریان در روز نخست، نشان‌دهنده شیب کند پیش‌فروش خودرو مدنظر است.براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته، ایران خودرو صبح روز پنج‌شنبه گذشته پیش‌فروش ۸ هزار دستگاه پژو ۲۰۰۸ را آغاز کرد و اگرچه تصور می‌شد این ظرفیت در مدت بسیار کوتاهی (مثلا یکی دو ساعت) پر شود، با این حال تا بعدازظهر پنجشنبه تنها حدود یک سوم از ظرفیت موردنظر توسط مشتریان تکمیل شد.

به گزارش دوفصل بخش خودرویی دوفصل به نقل از منبع خبری در شرایطی میزان فروش «پژو ۲۰۰۸» تاکنون براساس انتظارات پیش نرفته که پیش‌فروش محصولات جدید خودروسازان طی سال‌های گذشته همواره با استقبال بسیار زیاد مشتریان همراه بوده و محصولات موردنظر ظرف یکی دو ساعت به فروش می‌رفتند. در این مورد می‌توان به پیش‌فروش «ساندرو» و «ساندرو استپ وی» اشاره کرد که ظرفیت آنها در مدت زمان کوتاهی پر شد. با این شرایط پرسش اینجاست که چرا شیب ثبت ‌نام مشتریان در طرح پیش‌فروش پژو ۲۰۰۸، کندتر از روال گذشته بوده است؟ در پاسخ به این سوال می‌توان به چند دلیل اشاره کرد؛ اولین دلیل در عدم استقبال زیاد مشتریان برای ثبت نام‌ این خودرو می‌تواند قیمت بالای میزان ودیعه و مشخص نبودن قیمت قطعی آن باشد. در طرح فروش ایران خودرو عنوان شده که متقاضیان باید برای ثبت‌نام ۲۰۰۸ مبلغ ۶۰ میلیون تومان به‌عنوان ودیعه پرداخت کنند، با این حال مابه‌التفاوت قیمت نهایی، پس از صدور دعوتنامه مشخص خواهد شد. همین موضوع شایعات بسیاری را در خصوص افزایش ۲۰ میلیونی پژو ۲۰۰۸ به وجود آورد و به نظر می‌رسد این شایعات در کند شدن شیب پیش‌فروش خودرو موردنظر بی‌تاثیر نبوده است.

پژو ۲۰۰۸ | ۲fasl.com

به عبارت بهتر به نظر می‌رسد شایعه قیمت ۱۲۰ میلیونی پژو ۲۰۰۸، بخشی از مشتریان را که روی قیمت زیر ۱۰۰ میلون تومانی آن حساب کرده بودند، از خرید منصرف یا مردد کرده است.دلیل دیگر اما می‌تواند طولانی بودن مدت زمان تحویل پژو ۲۰۰۸ باشد. با توجه به اینکه ایران خودرو بازه زمانی ۱۲ ماهه (از ابتدای شهریور ۹۶ تا انتهای مرداد ۹۷) را برای تحویل این خودرو در نظر گرفته است بنابراین امکان دارد بسیاری از مشتریان، مدت زمان مدنظر را مطلوب خود ندانسته و قید ۲۰۰۸ را زده باشند.در این بین اما امکان دارد مسائلی مانند محدودیت در شیوه پیش‌فروش نیز امکان دارد بر میزان ثبت‌نام این محصول اثرگذار باشد، به نحوی که طبق برنامه ایران خودرو، ثبت نام ۲۰۰۸ مطابق با زوج و فرد بودن شماره کد ملی انجام می‌شود. جدای از این مسائل اما می‌توان کندی اینترنت و همچنین بروز اختلالات احتمالی در سایت فروش را نیز جزو دلایل کندی شیب استقبال مشتریان از پیش‌فروش پژو ۲۰۰۸ به حساب آورد.

[button color=”white” size=”normal” alignment=”none” rel=”follow” openin=”samewindow” ]دنیای اقتصاد[/button]

375 بازدید

یک دیدگاه

  1. ماشین پنجاه میلیونی رو دارین صد میلیون میفروشین مردم ایران زمین به قول معروف پول کپچر ی بدیم ماشین ضعیف تر از کپچر عقل نباشد جان در عذاب است اول گفتین پنجاه میلیون همه ثبت نام کردند بعد که بردینش آسمان با صد میلیون من خریدار نمیشم،، بای

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *