با ۱۰ کتاب‌ برتر ادبیات جهان با محوریت آثار هنری آشنا شوید

نویسندگی و هنر از زمان قدیم دو رشته‌ی مرتبط به هم هستند، با وجود این که دو شاخه‌ی مجزا از هم محسوب می‌شوند اما همیشه وجوهی وجود داشته که آنهارا به هم گره زده است. به طور مثال: یک اثر هنری میتواند که سکوی پرش خلاقانه‌ای برای یک رمان باشد یا یک عنصر در ساختار پیرنگ داستان قلمداد شود.

آثار هنری مانند جرقه‌ای، محرک قوه‌ی تخیل نویسندگان است و در طول تاریخ تابلوهای نقاشی، قطعه‌های موسیقی و سایر آثار هنری منبع اصلی الهام برای نویسندگان بوده‌اند. سوفیا توبین، نویسنده‌ی معاصر انگلیسی، در مقاله‌ای که در مجله گاردین نوشت، لیست ده کتاب برتر با محوریت آثار هنری را به شرح زیر اماده کرده است

  1. تصویر دوریان گری، نوشته‌ی اسکار وایلد (۱۸۹۱)

این رمان درمورد مرد جوان و خوش چهره ای به نام دوریان گری است که تصویرش در یک پرتره در یک اتاق دربسته پیر می‌شود اما خودش همچنان جوان می‌ماند و به تصویری بدون قلب تبدیل می‌شود. دوریان گری تحت تأثیر لرد هنری، فقط به هوی و هوس خودش اهمیت میدهد. توصیفات ظریف وایلد، انحطاط تدریجی دنیای خوشی و هوس ناشی از جوانی جاویدان را به بهترین نحو به تصویر می‌کشد.

  1. به سوی فانوس دریایی، نوشته‌ی ویرجینیا وولف (۱۹۲۷)

جریان سیال ذهن وولف که در موارد زندگی، عشق و ماهیت حافظه بحث میکند و در عین حال داستانی در مورد عدم اطمینان و کشمکش‌های خلاقیت است. در یک تابستان مهمانان زیادی نزد خانواده رمزی ساکن میشوند، یکی از مهمانان –لی‌لی بریسکو- شروع به کشیدن نقاشی از خانم رمزی می‌کند، که در مرکز ستایش مهمانان جای دارد. پس از ده سال و پس از درگذشت خانم رمزی، لی‌لی به آن مکان بازمی‌گردد و به عنوان یادبودی از سفر خانوادگی‌شان به فانوس دریایی نقاشی را کامل می‌کند. در حین این کار او مسیری به خاطرات گذشته‌اش در آن تابستان پیدا میکند و اینکه خانم رمزی میتوانست برخی لحظات را ورای زندگی روزمره رقم بزند، او قادر به متوقف کردن زندگی بود، همان‌طور که یک هنرمند در اثر هنری‌اش این کار را می‌کند.

  1. دختری با گوشواره‌ی مروارید، نوشته‌ی تریسی شوالیه (۱۹۹۹)

برگرفته از این کتاب؛ یک فیلم، یک نمایشنامه و هزاران میان برنامه کوتاه در تلویزیون لاهه هلند تولید شده است. نیروی پنهان در نگاه پرمعنی دختر به بیننده، در تابلوی نقاشی دختری با گوشواره‌ی مروارید، اثر یوهانس ورمر؛ منبع الهام تریسی شوالیه برای نوشتن این کتاب شد. به این ترتیب او شخصیت گری‌یت را خلق کرد، دختر خدمتکاری که به خاطر علاقه‌ی بسیارش به هنر به ارباب نقاشش یوهانس ورمر نزدیک می‌شود. تأثیر هنر هلندی به وضوح در نسخه‌ی درخشان شوالیه از شهر دلفت قابل مشاهده است.

  1. سهره، نوشته‌ی دونا تارت (۲۰۱۳)

مادر تئو نقاشی مورد علاقه‌اش را در موزه هنرهای متروپولیتن به تئو به تصویر میکشد و دقایقی بعد در یک انفجار کشته می‌شود. تئو زنده می‌ماند و آن نقاشی –سهره اثر کارل فابریتس– را برمی‌دارد. سال‌ها بعد تئو در زندگی سختش همچنان نقاشی را به عنوان نمادی از خلوص و ارتباطی با مادرش پنهانی نگاه می‌دارد. داستان تارت از عظمت یک نقاشی و به طور کلی هنر می‌گوید.

  1. نام من سرخ، نوشته‌ی اورهان پاموک (۲۰۰۱)

یک داستان زنده با راوی‌های متعدد از قرن شانزدهم استانبول که درباره قتل یک مینیاتوریستی که مخفیانه بر روی کتابی برای سلطان مشغول کار بوده است. اما این یک داستان قتل معمولی نیست، پاموک مباحثی مانند مرگ، عشق و ماهیت هنر اسلامی را با علم به تبعات فرهنگی آنها توصیف می‌کند. کتابی که مانند برترین آثار هنری،  از هر سطحی خواستار دارد

  1. ماه و شش پشیز (قلب زن)، نوشته‌ی ویلیام سامرست موآم (۱۹۱۹)

چارلز استریکلند، یک دلال سهام است که همسر و فرزندانش را ترک می‌کند تا بتواند در پاریس و تاهیتی یک نقاش شود. راوی داستان موآم، زندگی استریکلند را با تعجب و حیرت مینگرد، که چگونه بدون احساس گناه زندگی آنهایی که در اطرافش هستند را نابود میکند. این کتاب برگرفته از زندگی و آثار پل گوگن است و تصویری هیولایی و دیوصفت از یک هنرمند را در نظر مجسم میکند که با وسواس‌ نقاشی می‌کند و عواقب برایش مهم نیست…

  1. بی‌پروا، نوشته‌ی مایکل فرین (۱۹۹۹)

مارتین کلی در پی یک نگاه اجمالی بر نقاشی ناشناسی در خانه همسایه‌اش، به این نتیجه میرسد که نقاشی گمشده‌ای اثر پیتر بروگل را یافته است. توقعات او به قدری بالا می‌روند که زندگی و ازدواجش را از هم میپاشاند. تحقیقی هنری-تاریخی سهمگینی که در قالب کمدی نوشته شده است.

  1. دختری که می‌خواند، نوشته‌ی کتی وارد (۲۰۱۱)

به عنوان اولین رمان کتی وارد، این کتاب به هفت بخش تقسیم می‌شود، هر بخش مربوط به داستان یک زن و پرتره‌اش است. وارد شش قرن را به تصویر می‌کشد و به این ترتیب قدرت فضاسازی حرفه ای خود را ثابت می‌کند، هر یک از هفت سناریوی او با دقت و حساسیت سازماندهی شده‌اند. این رمان مسائلی مانند هنر، کتاب خواندن و معنای زن بودن در گذشته، حال و آینده را نمایان میکند.

  1. دختر زمان، نوشته‌ی ژوزفین تی (۱۹۵۱)

“هیچ قاتلی را مثل او به یاد نمی‌آورم” این را آلن گرنت؛ مأمور پلیسی که دوره‌ی بهبودی پس از عمل جراحی را در بیمارستان می‌گذراند می‌گوید. یک دوست تعدادی پرتره به او داد است تا او را مشغول کند. گرنت خود را متخصص چهره‌شناسی می‌داند و شیفته‌ی یکی از پرتره‌هاشده است، نظر پزشک، پرستارها و ملاقات‌کنندگان را می‌خواهد. وقتی به این درک میرسد که این چهره متعلق به ریچارد سوم است، تصمیم می‌گیرد که درمورد راز شاهزاده‌ها در برج تحقیق کند.

  1. غرور وتعصب، نوشته‌ی جین آستن (۱۸۱۳)

یکی از باارزش ترین داستان‌های عاشقانه؛ غرور وتعصب رمانی نیست که از هنر اشباع باشد اما یک پرتره، یکی از مهم‌ترین لحظات کتاب را رقم می‌زند. وقتی الیزابت بنت پیمبرلی را می‌بیند، نظرش در مورد آقای دارسی، خواستگاری که رد کرده است، تغییر می‌کند. یک لحظه‌ی اصلی و مهم در این داستان زمانی است که او پرتره آقای دارسی را در گالری می‌بیند. “او برای دقایقی با تعمقی صمیمانه در مقابل تصویر ایستاد”. احتمالا این لحظه‌ای است که او عاشق می‌شود و این از نشان از تأثیر هنر بر زندگی‌ها به نحوه‌های گوناگون است.

205 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *