اثرات خوب و بد تلوزیون در اتاق خواب

داشتن یک تلویزیون در دکوراسیون اتاق خواب شما باعث فاصله گرفتن از دنیای شلوغ و پردغدغه و ارامش را به ارمغان می اورد.اما از نظر بسیاری از کارشناسان برای داشتن چنین چیزی در اتاق خواب حتما باید به نکاتی توجه فرمایید.

امروزه دومین یا حتی سومین تلویزیون در دکوراسیون اتاق خواب جای دارد. هدف بسیاری از افراد از این کار این است که ارامشی را فراهم کنند و از اوقات فراغت روزانه چند برابر لذت ببرند. در این صورت حتی در هنگام عوض کردن لباس ها میتوان نیز به اخبار گوش کرد و یا حتی شاید گاهی تمایل به نگاه کردن برنامه هایی دور از چشم کودکان باشیم.

با وجود نکات مثبت، تاثیرات منفی ای نیز در این عمل بروز میدهد؛ بنابراین ما را دنبال کنید تا با معضل تلویزیون در دکوراسیون اتاق خواب بیشتر آشنا شده و راهکارهای مناسبی برای استفاده بهتر از آن پیدا کنیم.


تلویزیون در اتاق خواب و تاثیر آن بر “سلامت”

فرقی ندارد که در اتاق خوابتان تنها هستید یا نه! به نقل از روانشناسی به نام Susie Tuckwell ، استفاده از تلویزیون در اتاق خواب می تواند در یک مدت زمان برای سلامتی شما اسیب های خطرناکی داشته باشد. یکی از بارزترین معایب موجود این است که زمانی که قبل از خواب تلوزیون تماشا میکنید، مغز و هر دو چشمتان را بسیار تحریک میکند که همین امر موجب به نداشتن خواب راحت است.

به نقل از Susie Tuckwell  : « تماشای بیش از حد صفحه نمایش تلویزیون در طولانی مدت به مغز فشار می اورد و عقل را نابود میکند. هم چنین کمبود خواب ناشی از صرف زمان زیادی برای تماشای تلویزیون آن هم در زمانی که وقت خواب شماست، موجب چاقی و افسردگی می شود».

 


تلویزیون و این نور مخرب…

تمامی این مسائل و مشکلات سلامتی قادر به تحت تاثیر بودن منبع نوری خاصی به نام نور آبی مصنوعی باشند.این نور از تلویزیون و سایر دستگاه های الکترونیکی بیرون می اید. نور آبی طبیعی که از خورشید متصاعد می گردد، موجب تنظیم شدن ریتم شبانه روزی ما می شود؛ بنابراین الگوی خواب مناسب نیز معلوم می شود.

 

این نور آبی مصنوعی متصاعد شده از منابع الکتریکی مثل تلویزیون می تواند خواب ما را مختل کند و در نتیجه آن هم در طولانی مدت ما را دچار الگوهای نامنظم خواب کند. علاوه بر تمامی این موارد، باید توجه شما را به این نکته جلب کنیم که در طولانی مدت قرار گرفتن در معرض نور آبی مصنوعی می تواند باعث ایجاد آسیب به شبکیه چشم و به علاوه حتی در شرایط بدتر در سنین بالاتر نابینایی شود.


تلویزیون در اتاق خواب و تاثیر آن بر “روابط”

علاوه بر تمام آسیب و نگرانی هایی که استفاده از تلویزون برای سلامت شما ایجاد می کند، این مسئله می تواند حتی برای روابط شما نیز مشکل ایجاد کند. با وجود خانه هایی که امروزه طراحی می شوند که عموما نقشه هایی باز دارند، یافتن مکانی دنج و خصوصی برای زوج ها ممکن است کار سختی باشد. Susie Tuckwell معتقد است که زوج ها به طور میانگین در طول روز احتیاج به گذراندن تنهایی وقت باهم و صحبت با یکدیگر حداقل ۱۰ تا ۱۵ دقیقه هستند تا از حوادث و اتفاقات روز با هم گفتگویی کنند. او اضافه می کند که گاهی تنها فضا و مکانی که زوج ها می توانند دور از هرگونه شلوغی و هیاهو در کنار یکدیگر باشند، اتاق خواب است.

اما وجود مسائلی مانند تلویزیون و استفاده نادرست از آن باعث ایجاد اختلال در این روند میشود. Gemma Cribb به عنوان یک روانشناس معتقد است که حداقل کاری که در این زمینه می توان انجام داد این است که به زوج ها پیشنهاد دهیم که با یکدیگر و در کنار هم به تماشای تلویزیون بپردازند. او می گوید: « مطالعه کتاب با یکدیگر، بازی کردن و کارهایی از این قبیل، باعث ایجاد آرامش برای هر دوطرف می شود و وجود تلویزیون در اتاق و تماشای مداوم آن نیز باعث کاهش زمان برای چنین کارهایی شده و آن را محدود می کند».

Tuckwell هم با این نظر موافق است و بارها ذکر کرده است که بیش از حد غرق شدن در تلویزیون، آن هم در اتاق خواب می تواند اسیب های فراوان و مضری داشته باشد. او می گوید: « زوج هایی که زمان زیادی را صرف تماشای تلویزیون کرده و دائما به وسایلی ازین قبیل میپردازند، نسبت به زوج هایی که مراوده و گفتگوی مداوم با یکدیگر دارند، احساس تنهایی بیشتری میکنند».

 

بنابراین یکی از مضرات وجود تلویزیون در دکوراسیون اتاق خواب، تاثیر آن بر روی صمیمیت زوجین است. Cribb معتقد است که: « تماشای تلویزیون مانند بازی ای است که در آن زوج ها در کنار هم هستند، اما با هم تعاملی ندارند؛ بنابراین این امر در طولانی مدت تاثیرات مخربی را بر زندگی مشترک این افراد ایجاد میکند.

در هر حال، نمی توان این مسئله را نیز نادیده گرفت که در دنیای تکنولوژیک امروزه، بسیاری از عادات حتی با وجود تاثیرات مخربشان، تبدیل به هنجار شده اند، اما ما از شما می خواهیم که به توصیه ها توجه کنید تا اسیبی به سلامت جسمی و روابط خودوارد نشود.

[button color=”white” size=”normal” alignment=”none” rel=”follow” openin=”samewindow” url=”https://www.chidaneh.com/ideabooks/interior-spaces/bedroom/120695″]chidaneh[/button]

341 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *