آیا سرورهای تلگرام به ایران منتقل شده است؟

وزیرارتباطات: سرور تلگرام به ایران منتقل شد؛‌ مدیرعامل تلگرام تکذیب کرد

به گزارش بخش تکنولوژی دوفصل به نقل از منبع خبری در چند هفته ی اخیر بحث انتقال سرور تلگرام به ایران بسیار فراگیر شده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد که پس از برگزاری جلسه با مدیران تلگرام، سرورهای این شرکت به ایران منتقل شدند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز در حاشیه‌ی بهره‌برداری از نخستین پارک علم و فناوری ایران، با اشاره به برگزاری جلسات فشرده با مدیران تلگرام درباره‌ی انتقال سرورهای این پیام‌رسان به ایران، گفت:

در نتیجه‌ی جلساتی که داشتیم برخی از سرورهای تلگرام به ایران منتقل شده است و قرار است به‌زودی تلگرام شبکه‌ی انتقال محتوا یا CDN-های خود را نیز به ایران منتقل کند.

واعظی موضوع ورود سرورهای تلگرام به ایران را موضوع بزرگی دانست و درباره‌ی ادامه‌ی مذاکرات با این شرکت ابراز امیدواری کرد.

وزیر ارتباطات از صحبت‌ها منتقدان درباره‌ی انتقال سرور تلگرام به ایران گلایه کرد و از آن‌ها خواست با حرف‌های غیر تخصصی خود در جریان به انجام رسیدن مذاکرات اختلال ایجاد نکنند و اجازه دهند مذاکرات گام به گام پیش برود.

شبکه انتقال محتوا یا سی‌دی‌ان (Content Delivery Network‌؛ به‌اختصار CDN)‌، شبکه‌ای گسترده از سرورهای مستقر در نقاط مختلف دنیا است که اطلاعات ایستا یا آن دسته از اطلاعات را که با تغییرات کمتری همراه هستند، در میانه راه ذخیره می‌کند و به این ترتیب وب‌سایت مورد نظر کاربر با سرعت دو برابر بارگذاری می‌شود. به این ترتیب با انتقال CDN-های تلگرام به ایران سرعت دسترسی به محتوا افزایش خواهد یافت.

به گفته‌ی واعظی، مذاکرات نتیجه داده‌اند و موضوع یک‌طرفه نیست و در مورد آن توافق صورت گرفته است.

اما در همین خصوص دوروف، سازنده و مدیر تلگرام ساعتی پیش مدیر تلگرام، برای چندمین بار اعلام کرد که این شرکت هیچ سروری را به ایران منتقل نخواهد کرد. پاول دوروف تأکید کرد که تنها CDN-های این شرکت به ایران منتقل می‌شوند. به گفته‌ی دوروف، اطلاعات این CDN-ها کدگذاری شده و غیر قابل دسترسی هستند.

[button color=”white” size=”normal” alignment=”none” rel=”follow” openin=”samewindow” url=”2fasl.ir”]Rfarda | zoomit[/button]

155 بازدید

دیدگاه (2)

  1. من ترجیح میدهم سرور های تلگرام داخل خاک کشورم باشه و حتی حاضرم اطلاعاتم دست دولت و حکومت خودم باشه تا اینکه تو خاک آمریکا و انگلیس و بقیه ی رژیم های امپریالیستی و سوسیالیستی و آپارتایت باشه و اونا بشینن اطلاعات ما رو انالیز کنن و بعد حمله تروریستس و بیوشیمیایی برامون طراحی کنن.بعضیا یک نقاب روشنفکری میزنن و بعد مثل بچه های دبستانی که معلمشون بهشون گفته “بابا آب داد”رو حفظ کنید،یه جمله حفظ کردن و اون هم اینه:این موضوع ضد حقوق بشر هست و حقوق بشر رو تهدید میکنه و اطلاعات شخصی مردم میوفته دست حکومت.ضد حقوق بشر آمریکاست.ضد حقوق بشر جورج واشینگتن و آبراهام لینکلن فراماسون و ترامپ جنگ طلب و کل نماینده های سنا که یک مشت سرمایه دار خودخواه ند ،هستند.تو رو خدا گول نخورید.تاریخ داره تکرار میشه.اگر اشتباه کنیم و تصمیم اشتباه بگیریم تاریخ این ملت در آینده و فرزندانمان ما را نخواهند بخشید.

    1. اتفاقا عکس جنابعالی غریب به یقین مردم ترجیه میدن اطلاعاتشون داخل کشور نباشه که پس فردا سر هر قضیه سو استفاده بشه بعدشم جناب عالی که از توهم توطئه رنج میبری کسی با تجزیه تحلیل عکس و فیلم و جوک های سیاسی شما حمله تروریستی نمیکنه اما اینجا تا به یکی از مسئولین نظام میگی بالا چشمت ابروعه باید به هزار نفر جواب پس بدی.
      نخیر اقا کسی حاضر نیست اطلاعاتش دست نا اهل های داخلی بیفته. شعار الکی ننویس از زبان خودت حرف بزن

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *