زمین در ۱۰۰ سال آینده چقدر گرم می‌شود؟

طبق دو پژوهش تازه زمین در میانه های نوعی تغییر اقلیمی است که از شروع ان چندین دهه می گذرد و به طرف نقطه ای حرکت می کند که که  دیگر نمی تواند از ان برگردد.

یکی از این پژوهش ها که روی سیستم اقلیمی زمین انجام شده به عواملی نظیر قابلیت های اقیانوس ها برای جذب کربن و رفتار ریزگردها در اتمسفر بستگی دارد و طبق آن، حتی اگر بشر بتواند تصاعدات کربنی خود را یک شبه را به صفر برساند باز هم دمای این سیاره تا سال ۲۱۰۰ میلادی دو درجه فارنهایت افزایش پیدا می کند.

نتایج این تحقیق در شماره روز دوشنبه نشریه Nature Climate Change اعلام شده. تورتسن موریتسن مولف ارشد این مقاله از موسسه هواشناسی مکس پلنک در این باره بیان می کند:

با وجود آنکه گرم شدن دو درجه ای براساس داده های به دست آمده اتفاقی حتمی است اگر سطح تصاعدات برای ۱۵ سال آینده به همین میزان بماند و تغییر نکند، سه درجه هوا گرم تر خواهد شد.

تغییرات اقلیمی به سوی گرم‌تر شدن زمین پیش‌ می‌رود. | ۲fasl.com

برای آنکه درک بهتری از وخامت اوضاع داشته باشید باید بگوییم که چنانچه متوسط دمای زمین ۳.۵ درجه افزایش داشته باشد آنگاه با آستانه گرمایش روبرو خواهیم شد و باید منتظر پدیده هایی نظیر خشکسالی های شدید و جاری شدن سیل باشیم.

موریتسون در این باره گفت:

برآوردهای ما براساس مواردیست که پیشتر رخ داده اند و اموری که میتوان انهارا دید و همه آنها درمورد بخشی از گرمایش آینده بحث می کنند که پیشتر به واسطه تصاعدات قبلی فرایند آن شروع شده است. لذا ادامه تصاعدات دی اکسید کربن می توان بر میزان گرمایش پیش بینی شده بیافزاید.

مقاله دوم که نتایج آن نیز در همین نشریه اعلام شد پیش بینی های شدیدترین برای یک صده آتی دارد و براساس آن احتمال اینکه افزایش دمای زمین ظرف این بازه ۳.۵ درجه فارنهایت یا کمتر باشد میتوان تنها ۵ درصد در نظر گرفت.

جمعی از محققان دانشگاه واشنگتن مطالعاتی انجام دادند که بیشتر روی عوامل انسانی تاثیرگذار در گرمایش زمین نظیر رشد جمعیت و ارتباط میان تصاعدات کربنی و فعالیت های اقتصادی تمرکز داشته است.

آدرین رفتری از پروفسورهای دانشگاه واشنگتن که سرپرست تیم تحقیق است در این باره معتقد است:

طبق تحقیقات ما افزایش ۳.۵ درجه ای بهترین حالتی است که می تواند انجام شود و برای تحقق آن باید طی هشتاد سال آینده تلاش های پایداری از سوی تمامی بخش ها صورت بگیرد تا اوضاع از این بدتر نشود.

البته در این میان هستند دانشمندانی که دیدگاهی اندک مثبت نسبت به آینده دنیا دارند. برای نمونه Michael Mann اقلیم شناس دانشگاه پنسیلوانیا به این باور رسیده است که با بیشتر شدن گرایش کشورها به استفاده از انرژی های تجدیدپذیر که به نوعی فراتر از میزان پیش بینی شده بوده است مدل های طرح شده از سوی معاهده پاریس در رابطه با آینده جهان دستخوش تغییر خواهند شد.

[button color=”white” size=”normal” alignment=”none” rel=”follow” openin=”samewindow” url=”https://www.forbes.com/sites/ericmack/2017/07/31/climate-change-two-degrees-warming-2100/#279a85457f1c”]forbes[/button]

69 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *