عامل اصلی افسردگی جوانان؛ این تلفن‌های هوشمند . . .

بر اساس آمارهای موجود، می توان نوجوانان امروزی را نسبت به هم سن و سالان خود در دهه های گذشته افسرده تر، گوشه‌گیر تر و تنهاتردر نظر بگیریم و انها کمتر با دوستان خود به بیرون از خانه می روند.

پروفسور «جین توِنج» استاد دانشگاه ایالتی سن دیگو در این باره تلفن های هوشمند را عامل اصلی دانسته و بیان می کند طبق تحقیقات او در سال های اخیر، نرخ رشد برخی از ناهنجاری های رفتاری در نوجوانان بسیار بیشتر از بازه های زمانی مشابه از سال ۱۹۳۰ به این سو بوده است. بنا بر یافته های خانم توِنج:

  • نوجوانان کمتر با دوستان خود وقت خود را با گشت و گذار می گذرانند.
  • علاقه کمتری به رانندگی دارند.
  • بیشتر از هر زمان دیگری از تنهایی خود گله مند هستند.
  • نرخ افسردگی و خودکشی در نوجوانان از سال ۲۰۱۱ به بعد شدیداً بالا رفته است.
  • نوجوانان هرچه بیشتر به نمایشگر موبایل خود خیره شوند، بیشتر افسرده خواهند شد.

البته همان طور که می دانید دوران بلوغ برای بسیاری از افراد تا حدودی ناخوشایند بوده و دراین دوران تعداد زیادی از نوجوانان توسط هم سن و سالان خود نادیده گرفته شده و احساس تنهایی می کنند.

شبکه های اجتماعی تأثیر منفی تلفن های هوشمند را دوبرابر افزایش می دهند.

این تلفن‌های هوشمند . . . | ۲fasl.com

اما پروفسور توِنج معتقد است که تلفن های هوشمند و شبکه های اجتماعی اوضاع را بدتر کرده اند؛ چرا که آن دسته از نوجوانانی هم که به گشت و گذار و فعالیت های اجتماعی (هرچقدر هم اندک) می پردازند، عکس ها و ویدیوهای خود را در شبکه های اجتماعی پخش می کنند و اوضاع را برای سایرین دشوار تر می سازند.

لازم به ذکر است که بروز رفتارهای ناهنجار و عادت های جدید در دوران های مختلف (به عنوان مثال انفجار موسیقی متال و بازی های ریانه ای در دهه های ۸۰ و ۹۰ میلادی) اتفاق افتاده، و در اکثر مواقع نیز والدین نوجوانان از رفتارهای فرزندان خود متعجب شده اند و حتی وحشت زده شده اند.

با این حال پژوهش های پروفسور توِنج و داده های آماری حاصل از تحقیقات او تأکید ویژه ای بر نقش منفی تلفن های هوشمند در زندگی نوجوانان داشته و اینگونه موجب می شود خانواده ها سختگیری های بیشتری را اعمال کنند.

[button color=”white” size=”normal” alignment=”none” rel=”follow” openin=”samewindow” url=”2fasl.ir”]CBNC[/button]

152 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *