امشب ۲۱ مرداد ماه، آسمان کشور با باران شهاب همراه خواهد بود

اگر به آسمان شب و زیبایی های آن علاقه دارید، امشب و فردا شب میتوانید بارش شهابی برساووشی را تماشاکنید. این شهاب باران که هر ساله از اواخر تیر تا اوایل شهریور به طول می انجامد، در ۲۱ و ۲۲ مرداد به اوج خود رسیده و مناظر آسمانی بسیار جالب و زیبایی را می سازند.

بارش های شهابی به دلیل عبور زمین از درون مواد به جا مانده در مسیر دنباله دارها و سوختن آنها به خاطر اصطکاک با جو به وجود می آیند که برای بارش شهابی برساووشی، برخورد بقایای موجود در مسیر دنباله دار «سوئیفت-تاتل» هر ساله باعث میشوند این شهاب ها در تابستان ببارند.

لازم به ذکر است که علت نام گذاری بارش شهابی مورد بحث، کانون بارش است که در نزدیکی صورت فلکی برساووش قرار داشته که با نگاه به این سمت از آسمان، شهاب های بیشتری را می توان دید.

بارش شهابی ساعت ۲۰:۳۰ امشب به اوج خود می رسد

در همین راستا «خسرو جعفری زاده» مدیر انجمن نجوم اهواز با اشاره به اهمیت بارش شهابی برساووشی اعلام کرد که بر اساس محاسبات، امشب ساعت ۲۰:۳۰ اوج شهاب باران در ایران به اوج خود می رسد که البته به دلیل درخشندگی بالای ماه، کار رصد شهاب های کم نور در روزهای جاری سخت تر می شود و به عکاسان نجومی نیز پیشنهاد کرد روزهای بعد (پس از کاهش درخشندگی ماه) را عکس بگیرند.

آقای جعفری زاده همچنین از سرعت بالای شهاب های برساووشی گفت که با سرعت ۵۹ کیلومتر در ثانیه، با جو زمین برخورد کرده و میتوان انها را جزء پرسرعت ترین شهاب ها در طول سال دانست.

جالب است بدانید که بارش شهابی برساووشی با ZHR (تعداد شهاب های قابل رؤیت در هر ساعت پیرامون کانون بارش) ۱۰۰ شهاب در ساعت در شب اوج بارش شهابی، آسمان کشور را مزین کرده و همان طور که در نمودار بالا مشاهده می کنید، فردا شب نیزتعداد شهاب های کمتری میتوان مشاهده کرد.

در نهایت توصیه می کنیم برای رصد شهاب باران از محیط شهر و آلودگی نوری دور شوید و در ارتفاعات یا مناطق کویری، که آسمان پاک و پر ستاره ای دارند، بارش شهابی برساووشی را ببینید.

 

 

0 views

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *