آیا بازی‌های کامپیوتری به مغز آسیب می‌زند؟

تحقیقات محققان دانشگاه مونترئال این حقیقت را فاش میکند که بازی‌های شوتر اول شخص باعث آسیب‌رسانی به مغز انسان می‌شوند و در دراز مدت  مشکلاتی همچون فراموشی و افسردگی را ایجاد می کنند.

خیلی وقت‌ها بازی‌های ویدیویی به اذهان عمومی و کسانی حمله می کنند که حتی یک بار نیز دسته بازی را در دستانشان نگرفته‌اند. بار‌ها و بارها ادعا‌هایی مانند ایجاد خشونت در بازیکنان و آسیب‌های فیزیکی و روانی مطرح شده‌اند اما، تا به امروز، خیلی از این ادعا‌ها بی‌ پایه و اساس بوده‌اند.

محققان دانشگاه مونترئال کانادا این باور را دارند که بازی‌های شوتر اول شخص، باعث آسیب رسیدن به مغز بازیکنان می‌شود. آن‌ها از صد داوطلب درخواست کردند تا ۹۰ ساعت بازی هایی همچون Killzone، Call of Duty و Borderlands را بازی کنند. نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که ماده خاکستری درون مغز این افراد، به نسبت کسانی که اصلا بازی نمی‌کنند، به شدت کاهش یافته است. محققان معتقدند که بازی‌های شوتر اول شخص باعث می‌شوند تا مغز بازیکنان حالت خلبان خودکار به خود گیرد که در بازه زمانی بلند مدت می‌تواند فراموشی، افسردگی و اسکیزوفرنی بیاورد. البته محققان معتقدند که بازی‌هایی مانند پازل‌های سه بعدی که ذهن بازیکنان را درگیر می‌کنند، باعث تقویت اسبک مغز و ماده خاکستری مغز را افزایش می دهد.

ممکن است  بازیکنان از  نتایج این تحقیق رضایت نداشته باشند اما محققان کانادایی بر این باورند که با انجام تحقیقات بر روی یک گروه کوچک نمی‌توان این موضوع را با طور قطع، تایید کرد.

61 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *