چگونه باکلاس باشیم؟ | ۲۶ نکته برای شیک بودن

باکلاسی با مغرور بودن مرتبط نیست. شما باید احترام را رواج دهید و این یعنی احترام برای همه، که خودتان هم شاملش می شوید. حواس‌تان باشد با دیگران مؤدب باشید و احترامی اصیل و بی‌غل و غش را در اختیار انها قرار دهید. به خودتان اعتماد کنید، جوری که تمایل دارید لباس بپوشید و متناسب با آن رفتار کنید. با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

بخش اول: باکلاس لباس بپوشید

۱. خودتان را درگیر مُد نکنید

لذت بردن از مُد یا خریدن لباس‌هایی که برای‌تان جذاب است هیچ ایرادی ندارد، اما از لباس‌هایی که متناسب با اندام‌تان نیستند یا رنگ‌هایی که شما را زیبا نشان نمیدهند صرف‌نظر کنید.

 • از مُد پیروی نکنید، چون در این‌ صورت، مسخره، وسواسی یا سطحی به‌نظر می رسید. لباس شما باید شخصیت‌تان را بالا ببرد، نه اینکه شخصیت جدیدی برایتان بسازد یا تغییرش دهد. این توصیه در جنبه‌های زیادی از زندگی فایده دارد؛ جنبه‌هایی که «همرنگ جماعت شدن» ممکن است شما را اذیت کند.
 1. خودتان را با ظاهری تمیز و آراسته متمایز کنید

ظاهر عالی داشتن، نصف باکلاس بودن است. لباس‌هایی بپوشید و از زیورآلاتی استفاده کنید که خوشایند و متناسب با بدن‌تان باشند و هرگز چیزی نپوشید که با آن راحت نیستید. نیازی نیست گران‌قیمت‌ترین لباس فروشگاه را بپوشید یا حتی همین لباس‌های گران‌قیمت را در یک حراجی خوب بخرید، بلکه بهتر است سمت ظاهری منحصربه‌فرد و سنجیده بروید.

 • تمیزی و بهداشت بسیار مهم است. هر روز دوش بگیرید و همیشه در جاهایی که برای اولین بار حضور می‌یابید با احساس و ظاهری تازه و شاداب نمایان شوید.

۳. لباس غیر رسمی نپوشید

اگر می‌خواهید برای مکانی رسمی یا نسبتا رسمی لباس به تن کنید، بهتر است شرایط را به خوبی بسنجید. اگر کمی رسمی‌تر لباس‌ بپوشید، بهتر از این است که لباس‌ غیر رسمی به تن کنید. ضمنا نباید برای حضور در یک محفل رسمی لباس جین به تن داشته باشید

 • در مورد عُرف و رسوم پوشش جایی که قرار است بروید، اطلاعات به دست اورید و در صورت سردرگمی از میزبان یا دوستانی که آنها هم قرار است بیایند بپرسید.

۴. جوری به‌نظر نرسید که انگار شب قبل تا دیروقت مهمانی بوده‌اید

با نشانه‌های به جا مانده از مهمانی شب قبل، جایی نروید. مثلا آثار آرایش به جا مانده از مهمانی شب قبل را پاک کنید و حمام بروید. هر جایی که می خواهید بروید حتما باید ظاهرتان جلوه گر این باشد که آماده‌ی شروع یک روز نوهستید.

 • حتی اگر شب سختی را گذراندید، نگویید: «خسته و خواب آلودم»، این اصلا کلاس ندارد.

۵. قبل از خروج از خانه، کاملا مرتب و آراسته باشید

ریمل‌زدن، شانه‌زدن، بستن دکمه‌ها، بستن بند کفش و… را در مکان عمومی انجام ندهید. یعنی کارهای لازم برای آماده شدن و کاملا آراسته بودن را پیش از خروج از خانه کامل به اتمام برسانید. قبل از اینکه از خانه خارج شوید، ریمل‌ و رژلب‌تان را بزنید، لباس‌تان را مرتب کنید و هیچ کدام از این‌ها را برای بیرون از خانه نگذارید.

 • زیرپوش‌تان نباید مشخص باشد.

۶. لباس و پوشش‌تان مناسب جلوه‌ای باشد که می‌خواهید از خودتان به نمایش بگذارید

خوب است که بخواهید زیبایی‌هایتان را به نمایش بگذارید، اما جلوه‌گری بیش از حد و اندازه ممکن است تأثیر منفی بگذارد، مخصوصا اگر در هدف جایی که در آن حضور دارید نگنجد.یک پوشش‌ هوشمندانه انتخاب کنید و با آن راحت باشید.

۷. در همه حال خوش‌ژست باشید

بخشی از باکلاس بودن، داشتن ژستِ خوب و زبان بدن صحیح است. کمرتان را صاف نگه دارید، نگاه‌تان به جلو باشد و به پایین نگاه نکنید تا جایی که می‌توانید شانه‌های‌تان را پایین نیندازید. دست‌های‌تان را به شکل ضربدری روی سینه نگذارید، آنها را طرفین‌تان نگه‌ دارید تا سینه‌تان فراخ باشد. اگر سرتان را بالا نگه دارید، هم احساس شیکی می‌کنید و همینطور همه شما را شیک میبینند. وقتی هم که می‌نشینید، قوز نکنید.

بخش دوم: باکلاس حرف بزنید

۱. بددهنی نکنید

بددهنی کردن اصلا کلاس ندارد. اگر دل‌تان می‌خواهد بددهنی کنید و حرف زشت بزنید، بروید داخل حمام یا دستشویی، شیر آب را باز نگه دارید و هر حرف زشتی در دهان‌تان است بیرون بیاورید یا اینکه به در و دیوار بدوبیراه بگویید! اما این اجازه را ندهید که دیگران شاهد بددهنی شما باشند، چون فرد بی‌ارزشی به نظر خواهید رسید. اگر هم دلیل توهین کردن و فحش دادن‌هایتان این است که عصبانی هستید و نمی‌دانید چطور خشم‌تان را کنترل کنید، پس بدانید این حالت، نشانه‌ی اصلی بی‌‌کلاس بودن است!

 • از بددهنی کردن در حضور عموم و حتی مهم‌تر از آن از بددهنی کردن نسبت به افراد خاص دوری کنید.

۲. پشت سر دیگران حرف‌های خوب بزنید

بله صحیح است؛ به جای اینکه در مورد خنگی، جلفی، یا آزاردهنده بودن کسی که غایب است حرف بزنید، سعی کنید در غیاب او در موردش چیزهای خوب و خوشایند بگویید. این کار نمایشگر باکلاس بودن شما است و به اندازه‌ی کافی معتمد به نفس و خونسرد هستید که به جای صحبت در مورد نقاط ضعف دیگران، از خوبی‌ها و نقاط قوت آنها حرف می‌گویید.

 • اگر در غیاب افراد، خوبی‌هایشان را به تصویر بکشید ، جلوه گر فردی مثبت و متین خواهید بود، نه کسی که همیشه دنبال ضعف هاست.
 • اگرهمیشه در حال غیبت کردن باشید، مردم تصور می‌کنند آدم بی‌کلاسی هستید، چون حریم شخصی و حدومرز دیگران را محترم نمیشمارید.

۳. صدایتان بلندترین صدای جمع نباشد

آیا تا به حال شده کسی به شما بگوید: «وقتی جلوی ساختمان بودم فهمیدم درست آمده‌ام، چون صدای تو را شنیدم»؟ پس در این صورت بهتر است تن صدای‌تان را پایین بیاورید. همین‌ که صدای‌تان قابل شنیدن باشد بس است. تصور نکنید حتما باید داد بزنید یا صدایتان را بالا ببرید تا حرف‌تان را اثبات کنید. آرام و ملایم حرف بزنید، حتی اگر در یک جمع شلوغ هستید؛ این نشانگر کلاس شماست، چون این پیام را می‌رساند که به اندازه‌ی کافی اعتمادبه‌نفس دارید و احتیاجی به داد کشیدن ندارید تا جلب توجه کنید.

 • اگر در مورد تُن صدایتان شک دارید، از دوستان‌تان بخواهید به بلندی صدایتان امتیاز بدهند. اگر امتیازات نزدیک به ۱۰ بود، پس حتما تُن صدای‌تان را پایین اورید.

۴٫درباره‌ی میزان باکلاسی‌تان حرف نزنید

کسانی که تصور می‌کنند باکلاس هستند، به دلایلی تمایل به حرف زدن درمورد کلاسشون دارند، مخصوصا در مقایسه با کسی که «کلاس» ندارد یا بی‌کلاس است. مثلا اگر دیدید در حال گفتن این جمله هستید که «من دختر باکلاسی هستم…»، پس آن‌قدرها هم باکلاس جلوه نمیکنبد. اجازه دهید دیگران تشخیص دهند شما واقعا تا چه اندازه شیک هستید، نه اینکه از خودتان تعریف کنید یا لاف باکلاس بودن بزنید.

 • ایده‌آل این است که اگر شما باکلاس هستید، هرگز کلمه‌ی «باکلاس» را به زبان نیارید.

۵. در حضور دیگران، آروغ نزنید

آروغ زدن در جمع، باعث احساس خوشایند و خنده‌دار یا راهی برای سرگرم‌ کردن دوستان نمیشود. اگر عادت دارید محض خنده و شوخی، آروغ بزنید، لطفا دیگر به اینکار ادامه ندهید! اگر تصادفا و غیرارادی آروغ زدید، مشکلی ندارد. دست‌تان را جلوی دهان‌تان بگیرید و عذربخواهید.

۶. برای استفاده از تلفن همراه‌تان، آداب خاص و مناسبی داشته باشید

اگر باکلاس هستید، پس هر ۵ ثانیه به گوشی‌تان نگاه نکنید. وقتی در مکان عمومی قرار دارید، به‌ندرت این کار را انجام دهید. تلفن همراه‌تان را روی ویبره یا تک صدای کوتاه بگذارید و وقتی در میان جمع هستید، در مورد شخصی‌ترین مسائل‌تان حرف نزنید. فقط وقتی تنها هستید با تلفن‌تان صحبت کنید تا مزاحم حرف زدن دیگران نشوید، مگر اینکه موردی فوری پیش آمده باشد.

 • واقعا بی‌ادبی است که در یک جمع اجازه دهید تلفن‌تان هر دو ثانیه یکبار زنگ بخورد.

 

۷. لحن‌تان ملایم باشد، حتی وقتی عصبانی هستید

وقتی در جمع هستید، حتی اگر همسرتان، بهترین دوست‌تان یا یک فرد کاملا غریبه واقعا باعث خشم شما شد ، باید یک نفس عمیق بکشید، چشمان‌تان را ببندید، آرام صحبت بزنید و به‌طور کلی خونسردی‌تان را حفظ کنید. نگذارید کسی شما را در حال داد و فریاد زدن تماشا کند. البته سعی کنید در خلوت‌تان هم این کارها را انجام ندهید!

 • یادتان باشد اگر داد و بیداد نکنید، معمولا بهتر می‌توانید صحبت کنید و منظورتان را انتقال بدید.

۸. در مورد میزان درآمد حرف نزنید

اینکه در مورد میزان درآمدتان و میزان سرمایه‌تان صحبت بزنید یا درباره‌ی اینکه اتومبیل یا لباس یا گوشواره‌های جدیدتان چقدر ارزش دارد یا حقوق‌تان افزایش پیدا کرده‌است، خیلی بی کلاسی است. در مورد میزان درآمد پدر و مادرتان، همسرتان، دوست صمیمی‌تان یا هر کس دیگری حرفنکنید؛ این کار اصلا باکلاس نیست.

 • هرگز از دیگران در مورد میزان درآمدشان نپرسید.

بخش سوم: باکلاس رفتار کنید

۱. با اصالت باشید

اگر باکلاس هستید، به گونه‌ای زندگی کنید که موجب سربلندی و افتخارتان باشد. اگر معمولا با نیرنگ و خودنمایی زندگی می‌کنید، حتما دلیلش را بسنجید. کسی که منش و طرز رفتارش همراه با بزرگواری و غرور باشد، هرگز لازم نیست پشت یک نقاب پنهان شود. اگر نتوانید خود حقیقی‌تان را به دیگران نشان بدهید پس آنها چه کسی را خواهند دید؟ از تظاهر دوری کنید. احتمالا از شنیدن اینکه شما باید خودتان باشید خسته شده‌اید، اما این حقیقت است. تظاهر و وانمود کردن مانع باکلاس بودن‌تان می‌شود.

 • اجباری نیست در تمام موقعیت‌ها و شرایط ۱۰۰درصد خودتان باشید. مطمئنا باید خودتان را بسته به شرایط و محیط سازگار کنید؛ مثلا حین صحبت با استادتان یا با بهترین و صمیمی‌ترین دوست‌تان. اما در مجموع و ذاتا باید همیشه خودتان باشید و اصالت‌تان را نگه دارید.

۲. متکی به خودتان باشید

شما باید باادب و مبادی آداب باشید، اما برای خوشایند دیگران تسلیم نشوید. اگر این نکته را رعایت کنید، بعدها خواهید دید که چه امتیازاتی کسب می کنید. وقت و زمان در دسترس بودن‌تان را محدود کنید و در برخورد با دیگران برای خودتان حد و حدودی معین کنید تا آنها نیز از حریم شخصی‌تان مطلع شوند. به جای اینکه همیشه درگیر مشغله‌ها و برنامه‌های گوناگون باشید، زمانی را به خودتان واگذار تا خود واقعی‌تان را بهتر بشناسید؛ این روش خیلی باکلاس است!

 • دیگران شما را از دید فردی خاص خواهند دید و احترام بیشتری به شما میگذارند.

۳. جسور باشید

از طرز تفکر کنش‌پذیر – پرخاشگر صرف نظر کنید؛ با این شیوه‌ی تفکر در نهایت سردرگم و دستپاچه خواهید شد. جسارت و بی‌باکی جلوهگر پختگی، با فکر بودن و اعتمادبه‌نفس است. باکلاس بودن نیاز به تعادل فکری دارد و جسارت از جمله اولویت های ان بشمار می رود.

۴. تظاهر به دانایی نکنید

وقتی در گروه یا پیش کسی هستید و صحبت در مورد موضوعی پیش می‌آید که درباره‌اش چیزی نمیدانید، مصلحت این است که بگویید در حال حاضر اطلاعاتی در این باب ندارید، یا اگر می‌خواهید خودتان این بحث را ادامه دهید، درباره‌ی آن موضوع پرسش کنید و ببینید چه کسی در این مورد اطلاع خاصی دارد. این طرز رفتار نه تنها بلوغ و پختگی شما را نمایش میدهد، بلکه نشانگر روشنفکریه شماست.

 • وقتی چیزی را نمی‌دانید و این عدم آگاهی را تأیید می‌کنید، دیگران احترام بیشتری برای شما قائل خواهند شد.

۵. با دیگران همان‌گونه رفتار کنید که دوست دارید با شما رفتار کنند

یک قانونِ طلاییِ قدیمی وجود دارد که می‌گوید با همه، چه بزرگ و چه کودک، همان‌طور رفتار کنید که انتظار دارید با شما رفتار شود. مثلا قبل از اینکه دعوت به شام را کنسل کنید دیگران را رسما مطلع کنید، صدای کسانی باشید که نمی‌توانند صدای خودشان را به جایی برسانند، با پدر و مادرتان تماس بگیرید و خودتان خبرها را اطلاع دهید، از دوستان‌تان خبر بگیرید و از حال خودتان هم به آنها خبر بدهید؛ این‌ها نمونه‌های ساده‌‌ی رفتاری هستند که کلاس و اصالت شما را نشان می دهد.

 • دوستانی را برگزینید که ارزش‌های مشترکی با شما داشته باشند.
 • با همه‌ی افراد جوری رفتار کنید که گویی با شما یکسانند، مگر اینکه خودشان اثبات کنند از شما پایین‌تر هستند. به همه با دید خوش‌بینانه بنگرید.
 • همیشه و همیشه احترام بزرگ‌تر‌ها نگه دارید. بی‌ادبی کردن نسبت به بزرگ‌تر‌ها، بی‌بروبرگرد نشانه‌ی بی‌کلاس بودن است.

۶. برای پذیرش تغییرات مثبت و رشدِ فردی آماده باشید

خودتان را سرزنش نکنید، بلکه اماده ی تغییرات سازنده باشید. در دنیای امروز ما، تغییر اجتناب‌ناپذیر است. شما هم قسمتی مثبت و انعطاف‌پذیر از این جهان را بگیرید و به دیگران هم همین راه را پیشنهاد بدهید. به جای اینکه مانند کبک سرتان را در برف فروکنید، با زندگی روبه‌رو شوید، دیگران هم ناگزیر خواهند فهمید شما کسی هستید که عقاید و پندارهای‌تان ارزشمند است.

 • در کلاس‌هایی ثبت نام کنید که مهارت‌های توسعه‌ی فردی و مهارت‌های جدیدی به شما اموزش دهند.
 • یادتان باشد، یادگیری هرگز حدو مرز ندارد. این که فکر کنید همه چیز را اطلاع دارید اصلا باکلاس نیست.

۷. مطلع و آگاه باشید

کار عاقلانه این است که از نظر سیاسی، فرهنگی و مذهبی مطلع باشید. حتی ابتدایی‌ترین دانش هم می‌تواند فرد را از شرمنده شدن و به دردسر افتادن و دست و پاچلفتی جلوه کردن نجات بدهد. اگر از قبل می‌دانید قرار است با کسی که از لحاظ علمی یا تحصیلی با شما متفاوت است ملاقات کنید، خوب است کمی در مورد دانش او تحقیق کنید و اطلاعات بیشتری به دست اورید تا دچار اشتباه و خجالت نشوید.

 • اهل مطالعه باشید. این مسئله بخشی مهم از باکلاس بودن و حفظ کلاس و پرستیژ در گفتگوهاست.

۸. تشخیص دهید چه زمانی برای درخواست کمک مناسب است، اما رفتارتان ناشی از ناتوانی و ناامیدی نباشد

برای یک آدم باکلاس، نشان دادن عجز و ناتوانی ازمرگ هم بدتر است. یک نفس عمیق بکشید، قوی باشید و با ظرافت و متانت با موقعیت پیش‌آمده کنار بیایید. نتیجه هر چه که باشد، شما پیروز خواهید شد. اگر نتوانستید امور را کنترل کنید و شما کاملا احساس آشفتگی و ناتوانی کردید، از یک دوست صمیمی یا یکی از اعضای خانواده کمک بخواهید.

 • اینکه قبول داشته باشید مشکلی دارید و سعی در رفع کردنش داشته باشید، باکلاس است. عدم پذیرش مشکل، یعنی بی‌کلاسی.

۹. مسئولیت‌پذیر باشید

افراد باکلاس خودشان کارهای مربوط به خودشان را انجام می‌دهند، مثلا در یک رستوران عادی است که تمیز کردن میز و چیدن آن را کسانی انجام دهند که کارشان همین است، اما در مواردی غیر از این، اشخاص باکلاس، خودشان را مسئول زباله‌ای که تولید کرده‌اند می‌دانند یا وسایل‌شان را خودشان حمل می‌کنند و انتظار اینکه دیگران برای‌شان این کار را انجام بدهند،دارند. زمانی که کسی لطفی در حق‌شان می‌کند، فورا متوجه این لطف می‌شوند واز او قدردانی می‌کنند، اما افراد بی‌کلاس و مغرور فکر می‌کنند کارِ انجام شده وظیفه بوده و کمک و لطف دیگران را نادیده می‌گیرند.

 • اگر در خانه‌ای مهمان هستید، در تمیزکاری‌ها و جمع و جور کردن‌ها به میزبان کمک کنید. اگر اتومبیل دوستی را قرض گرفته‌اید، قبل از برگرداندن‌، باکش را از بنزین پُر کنید.
 • اگر اشتباهی مرتکب شدید، مسئولیتش را بپذیرید، نه اینکه تقصیر را گردن کس دیگری بیندازید.

۱۰. باملاحظه و دلسوز باشید

افرادِ واقعا باکلاس، ذاتا حتی از فکر اینکه اسباب مزاحمت دیگران شوند، آنها را برنجانند، راه دیگران را سد کنند یا به هر طریقی زحمتی برای دیگران ایجاد کنند، دوری می‌کنند. یک فرد باکلاس وقتی در میان غریبه‌هاست، سرش به کار خودش مشغول است و کاری نمی‌کند که دیگران اذیت شوند. افرادی که واقعا باکلاس هستند، با همه مهربان و رئوف رفتار می کنند؛ چه مدیرعامل شرکت‌شان باشد و چه پستچی یا سرایدار.

 • اشخاص باکلاس، اسم دیگران را می‌دانند و وقتی مرتبا ملاقاتشان می کنند می‌کنند آنها را با اسم‌ صدا می‌کنند، چه دربان باشد و چه همسر رئیس. این افراد با همه یکسان رفتار می‌کنند، با احترام و نزاکت.

 

۱۱. آداب معاشرت را رعایت کنید

 • تا جایی که می‌توانید مؤدبانه صحبت کنید، مثلا بگویید: «بله خانم»، «خیر آقا» و «متشکرم». با بزرگ‌ترها مؤدبانه رفتار کنید. اگر عطسه‌تان گرفت، دستمال جلوی دهان‌تان بگیرید. در میان جمع، خورده‌های غذا را از لای دندان‌هایتان درنیاورید. انگشت‌تان را در دهان یا بینی‌تان نکنید. در میان جمع خودتان را نخارانید، موهایتان را برس نزنید، آرایش نکنید یا با لباس‌تان ور نروید. همه‌ی این کارها را می‌توانید در خلوت‌تان انجام دهید، پس صبر کنید تا جای مناسبی این کار را انجام دهید. با خنده‌های ناگهانی و پر سروصدا، سکوت را نشکنید.

بخش چهارم: باکلاس غذا بخورید

 • باکلاس غذا خوردن هم در موقعیت‌های کاری و رسمی و هم در موقعیت‌های اجتماعی و خانوادگی خیلی مهم است. امکان دارد در هر منطقه یا شهری که زندگی می‌کنید، فرهنگ و قواعد خاص خودتان را داشته باشید، اما اصول ثابتی وجود دارند که باید حتما به آنها توجه کنید.

·         ۱. قبل از شروع غذا

 • اگر به یک مهمانی شام دعوت شده‌اید، بهتر است هر چه زودتر اعلام کنید که می‌توانید در آن مهمانی حاضر شوید یا نه. چرا که اگه میزبان اطمینان نداشته باشد شما در مهمانی شرکت می‌کنید یا نه، برنامه ریزی برای او سخت‌تر می‌شود. اگر میزبان درمورد داشتن همراه صحبتی نکرده است،‌ بهتر است کسی را همراهتان نبرید.

·         ۲. هدیه

 • اگر برای اولین بار است که به منزل میزبان می‌روید، بد نیست چیزی به عنوان کادو با خود ببرید. اگر دسر یا هر خوراکی دیگری به همراهتان می‌برید، انتظار نداشته باشید میزبان سر میز شام یا در آن مهمانی از خوراکی شما استفاده کند. چون ممکن است با بقیه غذاهایی که میزبان تهیه کرده همخوانی نداشته باشد و به هر حال میزبان برای خوراکی‌هایی که قرار است سرو کند برنامه‌ریزی کرده است.

۳. شروع به غذا خوردن

اگر بیرون از خانه و در یک رستوران غذا می‌خورید، قبل از اینکه هر کدام از اعضای گروه غذای‌شان را بگیرند، غذا خوردن را شروع نکنید. اگر مهمانی در منزل جشن گرفته شود ، منتظر بمانید تا میزبان سر میز حاضر شود و قاشقش را بردارد و بعد شروع به خوردن غذا کنید.

۴. خوردن غذا

 • قبل از اینکه سر میز بنشینید، تلفن همراهتان را خاموش کنید. وقتی که در جمع هستید، مودبانه نیست با تلفن‌تان صحبت کنید یا پیام بفرستید.
 • هیچوقت با دهان پر صحبت نکنید. این کار چندش‌آور است. حتی اگر کسی از شما سؤالی پرسید، اول غذای‌تان را قورت دهید و بعد پاسخ دهید.
 • قبل از اینکه در غذای‌تان نمک، فلفل یا هر طعم دهنده‌ی دیگری بریزید، اول غذا را بچشید. اگر این کار را نکنید، ممکن است میزبان از این کار شما ناراحت شود.
 • قبل از اینکه شروع به غذا خوردن کنید، همه‌ی غذا را تکه‌تکه نکنید، یا تمام خورشت را به برنج اضافه نکنید، هر بار یک یا دو تکه را جدا کنید، یا یک یا دو قاشق خورشت روی برنج‌تان بریزید.
 • هیچوقت غذای‌تان را فوت نکنید. اگر غذا خیلی داغ است، یکی-دو دقیقه صبر کنید تا سرد شود.
 • بعضی از غذاها باید با دست خورده شوند. در چنین مواقعی منتظر باشید اول میزبان شروع کند.
 • از هر چیزی که روی میز قرار دارد، یک یا دو لقمه امتحان کنید،‌ مگر اینکه به غذای خاصی حساسیت داشته باشید.
 • اگر از غذای میزبان خوشتان آمده، حتما از آن تعریف کنید. اما اگر غذا را دوست نداشتید، در مورد آن حرفی نزنید.
 • از قاشق و چنگال‌تان برای غذا خوردن استفاده کنید نه برای ژست گرفتن!‌
 • آرنج‌هایتان را روی میز نگذارید.
 • آرام غذا بخورید و سرعت‌تان را طوری تنظیم کنید تا به طور تقریبی غذای‌تان همراه با میزبان به پایان برسد.
 • اگر در رستوران چیزی از دست‌تان ریخت به پیش‌خدمت اشاره کنید به شما کمک کند. اگر در منزل میزبان هستید، چیزی که ریخته شده را بردارید و لکه را پاک کنید. اگر لکه به این راحتی‌ها قابل پاک شدن نیست، پیشنهاد دهید بعدا در پاک کردن آن کمک کنید.
 • وقتی غذای‌تان تمام شد، قاشق و چنگال‌تان را روی میز یا توی بشقاب‌تان بگذارید.
 • هیچوقت سر میز از خلال‌دندان یا نخ‌داندان استفاده نکنید.

. بعد از غذا

بعد از اینکه غذا به اتمام رسید، بلافاصله مهمانی را ترک نکنید. حدود یک ساعت در منزل میزبان بمانید، بعد از میزبان تشکر کنید، خداحافظی کنید و بعد از مهمانی بروید. اگر مهمانی غیر رسمی است، برای تمیزکاری به میزبان پیشنهاد کمک بدهید.

۶. بعد از ترک مهمانی

همیشه بعد از اینکه مهمانی را ترک می‌کنید، قبل از اینکه بیشتر از یکی دو روز بگذرد برای میزبان پیغام تشکر بفرستید. از غذای خوشمزه‌ی آنها تشکر کنید و برای بیان کردن قدردانی‌تان، درمورد یکی از چیزهای دیگری که درمورد مهمانی دوست داشتید نظرتان را بگویید. پیغامی که می‌فرستید باید خلاصه و احساسی باشد.

186 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *