کارگردان فیلم” توهین” برنده جایزه ونیز در فرودگاه بازداشت شد

زیاد دوئیری کارگردان لبنانی-فرانسوی که شنبه شب جدیدترین ساخته اش توانست جایزه بهترین بازیگر مرد از هفتاد و چهارمین جشنواره فیلم ونیز را دریافت کند، روز گذشته هنگام ورود به فرودگاه بیروت برای ساعاتی بازداشت شد و امروز (دوشنبه) برای پاسخگویی به اتهاماتش راهی دادگاه نظامی می‌شود.

اگرچه، اتهامات دقیق علیه دوئیری همچنان مبهم باقی مانده است اما به نظر می‌رسد این اقدام مقامات لبنانی با فیلم قبلی این کارگردان ۵۴ ساله ربط دارد. دوئیری بخشی از درام «حمله» را در اسراییل فیلمبرداری کرده و این در حالی است که لبنان شهروندانش را از سفر به این کشور منع کرده است.

به گزارش بخش خبری سینمای دوفصل به نقل از آژانس خبری فرانسه «ای اف پی»، دوئیری که معروف‌ترین اثرش فیلم «بیروت غربی» محسوب می شود، در واکنش به خبر دستگیری‌اش بیان کرده است: «آنها حدود دو ساعت و نیم مرا در فرودگاه معطل کردند.» به گفته دویری، او بلافاصله بعد از ضبط گذرنامه‌های فرانسوی و لبنانی‌اش آزاد شد.

کارگردان فیلم فرانسوی-لبنانی «توهین» همچنین در مصاحبه با ای اف پی تاکید کرده:

«عمیقا جریحه‌دار شده‌ام. من با جایزه ونیز به لبنان بازگشتم. پلیس لبنان مجوز پخش «توهین» را صادر کرده. نمی‌دانم چه کسی مسئول این اتفاق میباشد.» دوئیری همچنین اضافه کرده: «بالاخره در دادگاه می‌فهمیم چه کسانی مقصر اتفاقات اخیر هستند.»

درام «حمله» (The Attack) حول محور داستان یک جراح سرشناس عرب  است که ساکن اسراییل است و در می‌یابد همسرش مسئول یک بمب‌گذاری انتحاری است. از آن‌جایی که دوئیری بخشی از این فیلم را در اسراییل و با حضور تعدادی بازیگر اسراییلی فیلم برداری کرده بود، به محض اکران در سال ۲۰۱۳ از پرده سینماهای لبنان پایین کشیده شد.

دوئیری فعالیت حرفه‌ای خود را به عنوان دستیار اول فیلمبردار در فیلم‌های کوئنتین تارانتینو شامل «سگ‌های انباری»، «پالپ فیکشن» و «جکی براون» شروع کرد. «توهین» چهارمین فیلم بلند دویری محسوب می شود که قرار بود از این هفته بروی پرده سینماهای لبنان برود. یکی از دو بازیگر اصلی این فیلم جایزه بهترین بازیگر مرد ونیز را شنبه شب از آن خود کرد.

[button color=”white” size=”normal” alignment=”none” rel=”follow” openin=”samewindow” ]IFP | Icinema[/button]

89 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *