اشتباهات بزرگ در بحث مشاوره کسب وکار

درک اشتباهات مدیریت مشاوره و تلاش برای رفع آن‌ها، همیشه آسان نیست؛ چرا که مشتریان و کارمندان، بازخورد زیادی به شما نخواهند داد.

آیا تا به حال اتفاق افتاده است که به‌عنوان یک شرکت مشاوره، مشتری‌ها بدون دلیل کم شوند؟ آیا پیش آمده است که در میان مذاکرات، مشتری‌ها به سراغ شرکت دیگری بروند؟ متأسفانه زمانی که اشتباهی انجام دهید، تنها ۴ درصد از مشتریان بازخورد مناسب به شما می‌دهند. عموم آن‌ها بدون هیچ توضیحی شما را ترک خواهند کرد.

اشتباهاتی که مدیران و رهبران در کسب و کار مشاوره‌ای مرتکب می‌شوند، به‌طور کلی  ۵ دسته هستند:

۱- تصور این‌که مسائل کوچک مهم نیستند

همیشهیادتان باشد که مشتریان شما انتخاب‌های دیگری هم در بازار دارند؛ مگر این‌که شما کسب و کاری خاص باشید و تنها تولیدکننده و ارائه‌دهنده‌ی محصول یا خدمات باشید. البته این احتمال در بازار کنونی بسیار کم است. به‌هرحال شما علاوه بر تخصص، باید با خدمات عالی مشتریان را جذب کنید. اگر در حال حاضر رفتارهای زیر را در مدیریت انجام نمی‌دهید، به احتمال زیاد شرکت خود را به مسیری اشتباه سوق می دهید:

  • پاسخ دادن صحیح به تماس‌ها و ایمیل‌های مشتریان
  • اطمینان داشتن از عملکرد صحیح وب‌سایت شرکت و لینک‌های آن
  • حضور به‌موقع در جلسات کاری
  • در دسترس بودن

بسیاری از مدیران این موارد ساده رافراموش می کنند و فقط بر مهارت خود تکیه می‌کنند.


۲- سؤال نپرسیدن

مدیران کسب‌وکارهای مشاوره‌ای باید علاوه بر شجاع بودن و ریسک کردن، بتوانند سؤال هم بپرسند. نکته‌ای که باید در نظر داشت این است که مهارت به‌تنهایی کافی نیست و باید درک کاملی از مسائل داشته باشید. مهارت چیزی است که همیشه به همراه دارید؛ اما درک، تنها با پرسیدن سؤال‌هایی این‌چنینی به دست می‌آید:

  • برای حل این مسئله چه کارهایی انجام شده است؟
  • چه کسی مسئول نتیجه‌ی این پروژه است؟
  • مهم‌ترین دلیل عقب ماندن و ناامیدی در حال حاضر چیست؟
  • چه موانعی برای شرکت پیش‌بینی می‌کنید؟
  • مشکل کنونی چه تأثیری بر شرکت دارد؟
  • بهترین نتایج ممکن برای پروژه‌ی کنونی چه چیزهایی هستند؟

۳- درک نکردن فرهنگ شرکتی مشتریان

این مشکل عموما برای مشاوره‌های پس از شکست پروژه بوجود می اید. ممکن است شما با فرهنگ و رفتارهای عمومی کارمندان در شرکت مقصد شناخت نداشته باشید و تلاش کنید تا آن‌ها را برای انجام مشاوره‌ها مجاب کنید. در چنین حالتی احتمال شکست بسیار زیادمی شود. بهتر است پیش از قبول پروژه‌ی مشاوره، با فضای کاری، مشکلات موجود، شکست‌ها و پیروزی‌های پیشین شرکت مورد نظر آشنا شوید.


۴- ارتباطات کافی ندارید

ارتباطات در امر مشاوره بسیار اهمیت دارد. شما باید در دوره‌های زمانی منظم از مشتری خود بازخورد بگیرید، گزارش پیشرفت را دریافت کنید و اگر مشکلی در روند مشاوره بوجود آمد، آن‌ها را به‌خوبی بررسی کنید. همیشه سعی کنید ارتباطی سالم با افراد داشته باشید؛ مگر این‌که خودشان بخواهند آن‌ها را از روند کار دور نگه دارید

۵- شروع پروژه بدون داشتن چشم‌انداز

افرادی که شرکت مشاوره‌ای خود را به‌تازگی برپا کرده‌اند، برای دریافت پروژه بسیار مشتاق اند. آن‌ها بدون داشتن درک صحیح از چشم‌انداز و اهداف پروژه، آن را سریعا قبول می‌کنند و در بسیاری از مواقع در میانه‌ی راه کار را رها می‌کنند.
117 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *