ورود یکی از محصولات اقتصادی جیلی به خط تولید شرکت خودروسازان بم

شرکت خودروسازان بم به تازگی فعالیت خودرو دوباره شروع کرده است و یکی از محصولات اقتصادی جیلی را به خط تولید خود آورده است.

جیلی GC6 به عنوان یک سدان پرفروش در بازار چین است که حال به خط تولید خودروسازان بم آمده و قیمتی حدود ۴۸ میلیون تومان را در کارخانه دارد. این سدان رقیب اصلی رنو تندر۹۰ پلاس اتوماتیک ایران خودرو است که آن هم طی هفته های گذشته به مشتریان داده شده است. در این بخش توجه شما را به مقایسه ای میان این دو سدان اقتصادی اتوماتیک جلب می کنیم.

مشخصات فنی کدام قوی تر است؟

هر دو این سدان ها به عنوان خودروهای اقتصادی شناخته شده است و بدیهی است که حجم موتور بالا در آن ها مشاهده نمی شود. پیشرانه تندر۹۰ پلاس ۱٫۶ لیتر حجم دارد و ۱۰۵ اسب بخار را با گشتاور ۱۴۰ نیوتون متر تولید می کند. اما جیلی GC6 به پیشرانه ۱٫۵ لیتری مجهز است که آن هم قدرت ۱۰۵ اسب بخار را با گشتاور ۱۴۶ نیوتون متر تولید می کند. اما همیشه مسئله نوع عملکرد گیربکس است که در نهایت قدرت و شتاب خودرویی را ثابت می کند. گیربکس تندر۹۰ پلاس تا حدی می تواند قدرت را بهتر از گیربکس GC6  به چرخ ها منتقل کند و گشتاور را در دور پایین فراهم نماید. اما از طرفی لگد و تقه گیربکس در تندر۹۰ بیشتر حس شود.  همچنین میزان هرزگردی گیربکس تندر۹۰ به نسبت جیلی GC6 بیشتر است. اما در این چند ساله این گیربکس که بر روی ساندرو و تندر۹۰های اتوماتیک قبلی نصب شده است، از نظر کیفیت خوب ظاهر شده اند و باز عملکرد بهتری نسبت به گیربکس های اتوماتیک ۲۰۶ و ۲۰۷ آی جدید دارد. گیربکس GC6، با اینکه شاید نتواند شتاب آنچنانی را به خودرو بدهد، اما از نظر کیفیت در سطح خوبی قبول دارد و تعویض دنده آن نرم تر از تندر۹۰ است. اما حالت تیپ ترونیک بر روی این گیربکس جیلی وجود ندارد و این آپشن را نسبت به تندر۹۰ پلاس کمتر دارد. در عوض می توان گیربکس GC6 را در حالت L قرار داد تا حداکثر قدرت برای حرکت در شیب های تند مفید باشد.

امکانات کدام یک بیشتر است؟

تندر۹۰ پلاس را نمی توان به عنوان یک خودرو پرآپشن دانست. بروزترین آپشن این خودرو را می توان بلوتوث آن دانست که تنظیمات آن از پشت فرمان انجام می شود. همچنین کامپیوتر سفر کامل از ویژگی هایی است که روی این خودرو قرار گرفته است. ولی نباید توقع آپشن خاصی را از این خودرو داشت. جیلی GC6 هم آنچنان آپشن خاصی ندارد، ولی باز هم تا حدی نسبت به تندر۹۰ پلاس به روزتر است. GC6 در بخش امکانات به مانیتور، بلوتوث، کنترل سیستم صوتی از روی فرمان و تودوزی چرم مصنوعی مجهز است.

ظاهر کدامیک جذابتر است؟

در مورد ظاهر نمی توان به صورت قطعی نظری بیان کرد. زیرا طراحی یک خودرو سلیقه ای است و شاید بتواند نگاه های متفاوتی را به سمت خود بشکاند. اما می توان سبک طراحی GC6 را تا حدی به روزتر دانست. زیرا این خودرو طراحی داخلی مدرن تری را دارد و در بخش بیرونی آن حداقل از اِلِمان هایی چون دی لایت و سنسور پارک عقب استفاده شده است. با اینکه تندر۹۰ پلاس از نظر طراحی داخلی و بیرونی بروزتر از مدل های قبلی است، اما به عنوان یک خودرو از رده خارج در بازار جهانی شناخته می شود و نمی توان سبک طراحی آن را در سال ۲۰۱۷، مناسب و عامه پسند دانست. از طرفی طراحی ظاهری GC6 در نگاه بسیاری از مردم آنچنان خاص ومدرن نیست و نهایتا یک پله از تندر۹۰ پلاس قوی تر است. کمپانی جیلی به تازگی نسخه فیس لیفت این خودرو را معرفی کرده که هنوز برای ساخت به ایران نیامده است.

سواری کدام یک بهتر است؟

سواری تندر۹۰ چیزی است که بسیاری از افراد با آن آشنایی دارند. تندر۹۰ پلاس هم از نظر سواری با نسخه های قبلی متفاوت نیست. در مورد این خودرو می توان گفت که کنترل آن در سرعت کمتر از ۱۰۰ کیلومتر راحتتر است، اما به خاطر سیستم تعلیق نه چندان مدرن، آنچنان نمی توان روی بحث هندلینگ آن در سرعت های بالا حساب باز کرد. ولی فضای کابین مناسب و از طرفی جادار بودن آن باعث شده تا امروز بسیاری به این خودرو اعتماد داشته باشند. سواری GC6 به نسبت تندر۹۰ پلاس نرمتر است و می توان احساس راحتی بیشتری را در کابین آن تجربه کرد. ولی باید اشاره کرد که حرکات عرضی GC6 به نسبت تندر۹۰ پلاس به خاطر سیستم تعلیق نرمتر بیشتر است و شاید در ابتدای رانندگی آن طور نتواند برای راننده جالب باشد. از طرفی صندلی های جیلی تا حدی راحتتر از تندر۹۰ پلاس است، ولی در ردیف دوم آن فضای سر مانند تندر۹۰ پلاس نیست و نمی توان در عقب آن افراد درشت هیکل و با قد بیش از ۱۸۵ سانتی متر، راحت بنشینند. میزان نفوذ صدا به کابین این دو خودرو تا حدی مشابه است و نمی توان تفاوتی میان آن دو گذاشت.

در نهایت باید به سراغ کدام رفت؟

از نظر کیفیت  تندر۹۰ پلاس و جیلی GC6  در یک سطح هستند. اما تندر۹۰ در بازار ایران سابقه بیشتری دارد و اطمینان به آن برای استفاده در دراز مدت بیشتر از خودرو اقتصادی جیلی است. ولی باید توجه داشت که GC6 در این چند ساله به عنوان یکی از با کیفیت ترین خودروهای اقتصادی بازار چین عرضه شده و بیش از ۶۰۰ هزار دستگاه از آن در آن کشور فروخته شده است. در بحث ایمنی هر دو خودرو به دو کیسه هوا مجهز هستند و پارامترهای ایمنی آن در تست های جهانی کشورهای سازنده شباهت زیادی به هم دارد. ولی اطمینان به برند رنو در خصوص ایمنی تندر۹۰ پلاس بیشتر است و در این چند ساله در تصادف ها تا حدی راضی کننده ظاهر شده است. در بحث بازار فروش نمی توان آنچنان پاسخ قطعی را اعلام کرد. اما تندر۹۰ پلاس در این چند هفته ثابت کرده است که از جانب بازار پذیرفته شده و با سود حدود ۴ میلیون تومان در بازار آزاد به فروش می رسد. اما جیلی GC6 در بازار آزاد اختلاف قیمت را تجربه نکرده و با همان قیمت شرکت معامله می شود.

مشخصات جیلی GC6 رنو تندر۹۰ پلاس
حجم موتور (لیتر) ۱٫۵ ۱٫۶
قدرت (اسب بخار) ۱۰۵ ۱۰۵
گشتاور (نیوتون متر) ۱۴۶ ۱۴۰
گیربکس ۴ دنده اتوماتیک ۴دنده اتوماتیک تیپ ترونیک با حالت برفی
مصرف سوخت به صرفه (L/100Km) ۶٫۱ ۶٫۶
وزن کابین (کیلوگرم) ۱۱۳۲ ۱۱۱۵
شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت در شرایط واقعی (ثانیه) ۱۵٫۷ ۱۵٫۴
تعداد کیسه هوا ۲ ۲
تودوزی چرم مصنوعی پارچه
مانیتور دارد ندارد
دی لایت دارد ندارد
کنترل سیستم صوتی از روی فرمان از پشت فرمان
کامپیوتر سفر ندارد دارد
سنسور پارک دارد ندارد
گارانتی ۳ سال یا ۱۰۰ هزار کیلومتر ۲ سال یا ۴۰ هزار کیلومتر
قیمت (تومان) ۴۷٫۸۹۰٫۰۰۰ ۴۸٫۹۰۰٫۰۰۰
91 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *