چگونه در شب عکس های بهتری با تلفن های هوشمند بیندازیم؟

یکی از مشکلات اساسی را میتوان تلفن های هوشمند امروزی، سنسور های بسیار کوچک گیرنده تصویر آن ها نام برد. شاید در نور روز این مشکل چندان به نظر نیاد. اما اگر در شب که نور چندانی وجود ندارد هوای عکاسی به سرتان بزند ، با مشکل تاری عکس ها رو به رو خواهید شد.

به همین منظور می خواهیم در مورد این موضوع بحث کنیم و می خواهیم با معرفی چند راهکار ساده این مشکل را تا حدودی حل کنیم. پس اگر به دنبال گرفتن عکس های بهتر در نور شب هستید در ادامه این مقاله دردوفصل با ما همراه باشید.

چرا نور کم مشکل ساز است؟

پیش از آنکه به سراغ هر چیزی برویم، بهتر است کمی از دلایل سختی عکس گرفتن در محیط تاریک برایتان بیان کنیم. همانطور که در اغاز مطلب ذکر کردیم، اندازه کوچک سنسورهای گیرنده تصویر مسبب تمامی این مشکل هاست.

اندازه بخش حساس به نور بسیاری از سنسورها که به صورت یکپارچه در تلفن های هوشمند جای گرفته اند، تقریبا با عددی میان ۱۵ تا ۳۰ میلی متر مربع برابرند. این در حالی است که این بخش در یک دوربین DSLR حرفه ای، ابعادی در حدود ۸۶۰ میلی متر مربع دارد؛ یعنی ۳۰ تا ۶۰ برابر بزرگتر.

همین فاصله ابعاد است که باعث تفاوت های منحصر به فرد می شود. سنسور های دوربین تلفن های هوشمند اگر چه در طول روز با هیچ مشکلی ندارند، اما در شب توانایی دریافت نور کافی را ندارند. با این حال، این مشکلات را می شود با راهکارهایی حل کرد که هر کدام از آن ها مزایا و معایب نیز دارند.

حساسیت بیشتر

یک روش ساده برای رساندن نور بیشتر به سنسورها، اعمال تغییرات در تنظیمات ISO است که می توان با استفاده از آن سنسورهای گیرنده تصویر را تا اندازه بسیار زیادی حین عکس برداری در نور کم تقویت کرد.

البته باید به این موضوع توجه کرد که تلفن های هوشمند، این کار را به صورت خودکارانجام می دهند. اما گاهی اوقات پیش می اید با دست بردن در تنظمیات عکس برداری، تصاویر بهتری به ثبت رساند.

اکثر اپ های دوربین تلفن های هوشمند هم اجازه تغییر اعداد و ارقام تنظیمات ISO را به کاربر می دهند. اما در صورتی که نتوانستید این کاررا انجام دهید می توانید خیلی راحت با نصب اپ های شخص ثالث ( Camera FV-5 Lite برای اندروید و Pro Camera برای آیفون) به تنظیمات ISO بروید.

اما اینکه یک راست به سراغ تنظیمات ISO برویم راه چاره مان نیست. بلکه ایجاد تغییرات در تنظیمات ISO نیز می تواند موجب بروز مشکلاتی مانند رنگ زدایی یا کاهش جزئیات در تصاویر شود.

پس با بهره گیری از این روش، هم پیروز هستید و هم بازنده. در اصل با تغییر تنظیمات ISO به عکس های روشن و شارپ تری دست پیدا می کنید که شاید آنقدرها کیفیت چندان مطلوبی نداشته باشند.

نور فراگیر تر

برای گرفتن یک عکس خوب، احتیاج به نور بیشتر برای پایین نگه داشتن حساسیت سنسور دوربین دارید. به همین منظور بهتر است برای عکس برداری در نور کم، از یک منبع نور غیر طبیعی کمک بگیرید.

اینجاست که فلش LED های موجود روی تلفن های هوشمند قابل استفاده می شوند. اغلب موبایل های امروزی همگی حداقل یک فلش LED پر قدرت دارند که می توان به کمک آن ها به سوژه عکس، نور تاباند و تصاویر بهتری گرفت.

با این حال باید این موضوع را نیز در نظر گرفت که استفاده نادرست از فلش LED ها نیز می تواند زیبایی عکس را پایین اورد. در بسیاری از مواقع، نور فلش LED به طور کامل سایه اطراف سوژه عکس را از بین می برد.

این موضوع شاید برای کاربران معمولی آنقدرها مهم نباشد. اما از نگاه حرفه ای ها این عکس ها اغلب تخت و دو بعدی هستند که چندان ظاهر زیبایی ندارند. پس در این صورت باید هنگام استفاده از فلش LED خیلی توجه کنید.

به عنوان مثال اگر می خواهید یک پرتره بگیرید، بهتر است چند قدمی به یک منبع نور نزدیک شوید یا به یک گوشه روشن تر بروید. اگر یاد بگیرید که چطور با نور بازی کنید می توانید عکس های جذابی بیندازید. اما در غیر این صورت، استفاده از فلش LED نیز خود باعث غیر طبیعی جلوه دادن تصاویر می شود.

زمان اکسپوژر طولانی تر

در صورتی که به هیچ منبع نوری نداشتید، بهتر است زمان بیشتری صرف دوربین موبایل تان کنید. افزایش زمان اکسپوژر به تنهایی باعث بهتر دیده شدن سوژه توسط سنسور گیرنده تصویر می شود. علاوه بر این با این کار فوتون های بیشتری هم به سنسور دوربین می رسد که خود در کیفیت نهایی عکس تاثیر میگذارد.

برای ایجاد تغییرات اکسپوژر باید به سراغ تنظیمات دستی دوربین موبایل تان بروید و از آنجا به دنبال shutter speed یا exposure time بگردید. اعداد و ارقام مناسب برای زمان اکسپوژر نیز برای هر عکس فرق می کند.

به عنوان مثال برای عکس برداری از یک ماشین در حال حرکت یا آتش بازی در آسمان نیاز به تنظیم زمان اکسپوژر روی ۲ تا ۸ ثانیه دارید. در حالیکه برای عکس برداری از روشنایی ماه حدودا به ۳۰ ثانیه زمان نیازمند خواهید بود که در واقع طولانی ترین حالت اکسپوژر را در اکثر تلفن های هوشمند ه خود اختصاص می دهد.

در صورتی هم که عکس های تان در اکسپوژرهای طولانی تر خیلی روشن بود، بهتر است از تنظمیات خودکار برای حساسیت ISO بهره ببرید. اکسپوژر طولانی به راحتی عکس های با کیفیت و روشن تری در دسترستان قرار می دهد. اما استفاده از این روش یک عوارض جانبی بزرگ هم دارد. تنها کافیست یک حرکت کوچک در قاب تصویر اتفاق بیفتد تا تمامی زحماتتان باطل شود.

پس توجه داشته باشید که هنگام عکاسی با اکسپوژر طولانی نباید چیزی در تصویر حتی یک تکان ساده بخورد. علاوه بر این باید حواستان به لرزش دست هایتان نیز باشد. چون حتی کوچکترین نوسانات نیز موجب تار شدن تمامی تصویر می شود.

لوازم و ادوات جانبی

استفاده از لوازم جانبی هنگام عکس برداری در نور شب نیز جایگاه خاص خود را دارند. خصوصا اگر خیلی اهل عکاسی در شب هستید حتما باید یک سه پایه مناسب بخرید. به عنوان مثال می توانید در ایران یک گوریلا پاد شرکت جابی را با قیمتی در حدود ۳۵ هزار تومان بگیرید و از آن هنگام عکس برداری با زمان اکسپوژر طولانی استفاده کنید.

در پایان باید گفت، بیشمار راه مختلف برای عکس برداری بهتر در نور شب هستند. اما در این مقاله تلاشمان بر این بود که بهترین ها را عنوان کنیم . علاوه بر این، ابزارهای مختلفی نیز وجود دارند که به وسیله آن های می توان عکس های با کیفیت تری گرفت.

با این حال، استفاده از تمامی این راهکار ها موجب نمی شود که یک شبه به عکاسی حرفه ای تبدیل شوید. عکاسی یک هنر واقعی است و باید برای ثبت عکس های فوق العاده سال های تلاش کرد و تجربه به دست اورد.

111 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *