با منفورترین فرد آمریکایی آشنا شوید

شاید فکر کنید که یک قاتل زنجیره ای یا رئیس مافیایی مخوف که باعث به انحطاط کشیده شدن انسان های بسیاری شده می تواند لقب «منفورترین فرد آمریکایی» را به اختیار خد در بیاورد. اما مارتین شکرلی (Martin Shkreli) هیچ یک از این ها نیست. در اصل او یک مدیر موفق و ثروتمند است.

البته پس از اینکه ادامه این مطلب را بخوانید بیشتر و بهتر می فهمید که علت به کار بردن واژه موفق برای توصیف او چیست. شکرلی مردی ۳۴ ساله است که با چهره ای زیبا و پوزخندی همیشه روی لب نمایان می شود که کاربران شبکه های اجتماعی او را «روانیِ ورشکسته ی اخلاق» می نامند و شاید به حق او حالا نه تنها منفورترین مدیرعامل آمریکایی است بلکه می تواند منفورترین فرد آمریکا هم باشد.

این مدیر جوان که با صفاتی نظیر «هیولای آشغال» و «هر آنچه که در مورد کاپیتالیسم اشتباه است» او را به یاد می اورند، این روزها و پس از جلسات پیاپی دادگاه (که در برخی از آن ها مجرم شناخته شده) حالا دوباره حسابی سوژه داغی شده است.

اما چه شد که مارتین شکرلی به چنین پدیده ای در دنیای اینترنت، فضای مجازی و البته تجارت آمریکا تبدیل شد؟

کاری که او کرده ساده است و به اندازه سادگی اش دردناک است. شکرلی انحصار یک داروی پر مصرف توسط جامعه گسترده ای از بیماران را خرید و قیمت آن دارو را از هر قرص ۱۳٫۵ دلار به ۷۵۰ دلار افزایش داد! وقتی که انحصار یک دارو در اختیار شرکتی باشد، بیماران هیچ راهی جز خرید دارو از همان شرکت ندارند و افزایش ۵۵۰۰ درصدی قیمت یک داروی مورد نیاز، هیچ نیت سالمی را نشان نمی دهد.

شکرلی حتی اخیرا خبرنگارانی که در مورد او مقالات تندی منتشر کرده اند را شخصا هدف قرار داده و دامینی با نام آن ها ثبت کرده و در سایت مورد نظر آن ها را تحقیر کرده است. کار حتی اینجا تمام نمی شود. او به خبرنگاران پیشنهاد داده بابت پایین آوردن سایت و فروش دامنه به آن ها، هزینه گزافی بپردازند.

زندگی شخصی

مارتین از والدینی آلبانیایی و کرووات متولد شده که هر دو به ایالات متحده مهاجرت کرده بودند. او در نیویورک رشد کرد و در سال ۲۰۰۴ نیز مدرکی در رشته بیزینس گرفت. در سن ۱۷ سالگی او اولین دوره انترنی خود را در شرکت Cramer Berkowitz & Co شروع کرد و در سال ۲۰۰۶ شرکت سرمایه گذاری خود با نام Elea Capital Management را تاسیس کرد.

او در این کار به هیچ وجه موفق نشد و سازمانش در عرض یک سال از بین رفت. ولی در سال ۲۰۰۸ او MSMB Capital Management را تاسیس کرد و شروعی بود برای راه اندازی شرکت بیوتکنولوژی جدیدش با نام تورینگ فارماسوتیکالز و داستانی که در پی آن پدید آمد.

شروعی دشوار در دنیای شرکت های دارویی

تورینگ اولین تلاش شکرلی برای ورود به صنعت دارویی نبود. در سال ۲۰۱۱، او یک شرکت بیوتکنولوژی دیگر به نام Retrophin را راه انداخت که هدف آن، کار کردن روی داروی بیماری های خاص بود.

ولی در سال ۲۰۱۴ و پس از محکوم شناخته شدن، شکرلی از شرکت خود اخراج شد. یک سال بعد، شرکت Retrophin از آقای شکرلی شکایت و خواست غرامت ۶۵ میلیون دلاری به او بپردازند. به عقیده آن ها، شکرلی شرکتی را تاسیس و سهامی عام کرده تا با سرمایه گذاران موسسه قبلی اش یعنی MSMB تسویه حساب کند.

او به هشت مورد جرم مختلف متهم شده بود که سه هفته پیش در دادگاه، حقانیت ۳ مورد از آن ها به اثبات رسید. اما ادعای اصلی که بالاتر ذکر شد به اثبات نرسید و پوزخند شکرلی بر لبش در دادگاه یکی از منفورترین تصاویر در رسانه ها شناخته شد.

شروعی دوباره

داستان تورینگ فارماسوتیکالز فوریه سال ۲۰۱۵ پس از اخراج شکرلی از رتروفین ساخته شد. هدف این بار تمرکز روی بیماری های جدی بود که دارای گزینه های درمانی اندکی هستند. در بیانیه منتشر شده روی وبسایت تورینگ آمده: «ما خود را وقف کمک به بیمارانی می کنیم که اغلب هیچ راه درمانی موثری ندارند.»

این شرکت در حال حاضر فقط دو دارو در بازار دارد: مکامیل آمین برای درمان فشار خون و پیریمتامین یا همان داراپریم برای عفونت های انگلی.

داراپریم حدودا ۷۰ سال پیش و در دهه ۵۰ میلیادی توسعه یافت تا با بیماری های عفونت انگلی بجنگد. دورانی طولانی قیمت هر قرص دارو فقط ۱ دلار بود اما بعدها این رقم ۱۳٫۵ دلار شدو ثابت  ماند. بیمارانی که دارای سیستم ایمنی تضعیف شده ای هستند، مثل مبتلایان به ویروس HIV، این دارو را مرتبا مصرف می کنند.

اما آقای شکرلی در سال ۲۰۱۵ گفت که می خواهد قیمت دارو را به ۷۵۰ دلار یعنی بیش از ۵۵۰۰ برابر رسانده تا هم سودی قسمت شرکت شود و هم با استفاده از درآمد آن بتوانند روی داروهای جدید کار کنند. تصمیم او اعتراض گسترده کاربران توییتر، فعالان مدنی و سیاست مداران را بر انگیخت. حتی هیلاری کلینتون، نامزد ریاست جمهوری آمریکا نیز در آن سال به حمایت از بیماران پرداخت و بیان کرد که باید سقفی برای قیمت چنین داروهایی در نظر گرفته شود.

شرکت های دارویی که این چنین قیمت محصولات خود را افزایش داده اند کم نیستند ولی هیچ کدام به اندازه شکرلی شهامت رسانه ای کردن این تصمیم و پاسخگویی بی پرده به منتقدین خود را نداشته اند. شکرلی که هیچگاه منتقدین خود را به رسمیت نمی شناسد، هنوز هم به خاطر جنجال هایی که می آفریند شخصیتی منفور محسوب میشود.

در نهایت اما او و شرکتش تورینگ فارماسوتیکالز مجبور به کاهش قیمت دارو شدند و هر قرص آن حالا با قیمت ۳۷۵ دلار فروخته می شود؛ قیمتی که شکرلی از آن ناراضی است و می گوید سود بسیار کمی برای شرکت به همراه دارد و اجازه نمی دهد آن ها به پژوهش روی داروهای جدید بپردازند. با این حال، قیمت جدید از نگاه او «مقرون به صرفه» به نظر می اید.

80 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *