آیفون ۸ پلاس بلندگوهای استریو بی‌نظیری دارد

بلندگوهای استریو یکی از آن مواردی است که دارای کاربران و طرفداران خاص خود است و باعث جذب آن‌ها به سمت یک گوشی می شود و نمی‌توان از لذت تجربه بلندگوهای استریو حرفی نزد. در چند سال اخیر توجه شرکت‌های مختلف سازنده موبایل به بخش صوتی بیش از پیش معطوف شده است که نشان دهنده اهمیت بخش صوتی، هم ردیف با بخش تصویری است، در ادامه با ترنجی همراه باشید.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های آیفون ۸ پلاس، مجهز بودن به بلندگوهای استریو است که این شرکت تلاش در بازنگری و طراحی مجدد آن‌ها داشته است.آیفون ۷ هم اکنون دارای یک جفت بلندگو استریو قدرتمند و با کیفیت عالی است، اپل همچنین ادعا کرده است که این بلندگوها را ۲۵ درصد فشرده‌تر از حالت عادی کرده است درحالیکه باس عمیق‌تر و بهتری نیز به همراه خواهند داشت.

پس از انجام بررسی‌ها و مقایسه‌های مختلف میان هر دو مدل جدید آیفون ۸ با آیفون ۷، گلکسی نوت ۸ و الجی V30 نتیجه بر این شد که اپل واقعا توانسته است این کار را انجام دهد. باید این نکته را افزود که در بررسی انجام شده، نسخه محدود شده و ضعیف شده مورد تست قرار گرفته بود.

نظر نویسنده در این باره، که خود دارای پیشینه‌ای در مهندسی صوتی است، بدین شرح است: آیفون ۸ و آیفون ۸ پلاس  بلندگوهای قدرتمندی دارندکه از لحاظ وجودی نباید همانند آن‌ها را در دنیای تکنولوژی بتوان یافت نمود اما در هر صورت شاهد آن هستیم که آیفون ۸ و آیفون ۸ پلاس در بخش صوتی بسیار قدرتمند ظاهر شده‌اند. صدایی که آنها ارائه می دهند بسیار برجسته و رقابت طلب است.

در حال حاضر می‌بینیم که اپل با آیفون‌های جدیدش در بخش صوتی سنگ تمام گذاشته و کیفیت واقعی صدا در بخش موبایل را چند پله بهتر کرده است.

همانطور که گفته شد، در مقایسه آیفون ۸ و آیفون ۸ پلاس با دیگر رقبا، هیچکدام از آن‌ها نتوانستند نزدیک این دو گوشی شوند، برای درک کردن بهتر تفاووت کیفیت صدای آیفون ۸ در برابر رقبا نگاهی به جدول زیر که در آن گوشی‌های مختلف را بررسی و تست کرده‌ایم، داشته باشید. در تصویر زیر خواهدی دید که آیفون‌های اپل از لخاظ وضوح و عمق صدا در چه سطحی قرار خواهند گرفت، بله در این جدول آیفون‌های اپل صدر جدول را در اختیار خود دراوردند.

اپل آیفون ۸ و آیفون ۸ پلاس

چه چیزیموجب شده است تا بلندگوهای آیفون ۸ و بردارش، آیفون ۸ پلاس این چنین عالی و قدرتمند ظاهر شوند؟ چندین عامل مهم در این برتری موثر است.

اول آنکه آیفون‌های جدید با داشتن بلندگوهای استریو قدرتمند طوری برنامه ریزی شده اند که همانند بلندگوی سایر گوشی‌های هوشمند بازار به صورت شکسته شکسته صدا را پخش نمی‌کنند.

دوم آنکه این بلندگوهای استریو دارای تعادل کلی مناسب در پخش صدا، بدون کمترین فرکانس تحریک کننده هستند که موجب می‌شود همانند یک رادیو قدیمی صدای بلند و شفافی داشته باشند.

سوم آنکه صدای آن‌ها هنگام پخش یک موسیقی بسیار واضح و به اصطلاح شارپ (Sharp) یا تیز است که موجب می شود مفهوم صدا به خوبی به خوبی توسط انسان فهم شود. این نتیجه نشان می‌دهد که امسال اپل تمرکز ویژه‌ای بر بخش صوتی داشته است و نتیجه آن بلندگوهای درخشان آیفون ۸ و آیفون ۸ پلاس است که راه رقابت را برای رقبا بسته است.

در مقایسه آیفون ۸ و آیفون ۷ می‌توان فهمید که کیفیت صدای آیفون ۸ مقداری از آیفون ۷ بهتر است و  همچنین آیفون ۸ حدود ۲۰ درصد نیز صدای بلندتری نسبت به آیفون ۷ تولید خواهد کرد در حالیکه هیچ کاهش کیفیت یا از بین رفتن ویژگی ممتاز دیگری را نمیبینیم.

 

الجی V30

همانطور که قبلا هم گفته شد، در این آزمایش از یک نمونه گوشی هوشمند الجی V30 که در واقع نسخه پیش تولیدی و آزمایشی است استفاده شده، اما نگران نباشید چرا که این گوشی همانقدر که باید قوی ظاهر شود در فروشگاه‌های عرضه موبایل الجی نیز قدرتمند ظاهر شده که از آن انتظار می‌رود، پس تفاوتی بین آن‌ها که بر نتیجه بررسی تاثیر گذار باشد نیست.

به صورت کلی گوشی هوشمند الجی V30 دارای حجم مناسب و بسیار خوبی از صدا در کنار وضوح و کیفیت بسیار عالی می‌باشد که نشان  از توجه شرکت الجی بر این بخش می‌باشد.

 

سامسونگ گلکسی نوت ۸

به صورت کلی اگر بگوییم، تنها بلندگوی نصب شده بر روی گلکسی نوت ۸ سامسونگ بد نیست، اما با توجه به مشخصات کلی و جزئیات محدود آن‌ها، این بلندگوها در برابر آیفون ۸ و آیفون ۸ پلاس، آن چنان رقیب قدر و شگرفی به نظر نمی‌رسد. کیفیت صدای این گوشی را می‌توان تا حدودی(نه کاملا) شبیه با صدای الجی V30 بدانیم اما از لحاظ رتبه بندی قطعا پایین‌تر از الجی V30 قرار خواهد گرفت.

از لحاظ بلندی و میزان تولید صدا، بلندگوهای الجی و سامسونگ بسیار مناسب هستند؛ با این حال با مقایسه ابعاد تاثیر افزایش میزان صدا در کیفیت صدا، آیفون‌های اپل کمترین کاهش کیفیت و بهترین درصد حفظ کیفیت صدا با افزایش حجم آن را به خود اختصاص دادند.

واقعیت امر این است که، به طور طبیعی حتی بلندگوهای استریو آیفون ۸، برای آنکه از موسیقی لذت واقعی را ببرید، به اندازه کافی خوب نیستند بلکه باید با از هدفون یا ایر پادهای (Ear Pods) با کیفیت بهره ببریم یا یک سیستم صوتی را به آن وصل نمود تا بهترین کیفیت ممکن را برآورده سازد.

اما برای استفاده در امور عادی و روزمره این اسپیکرهای استریو بسیار خوب هستند و کیفیت، حجم و وضوح صدا را با آن‌ها به راحتی می‎‌توانید تجربه کنید.

نظر شما کاربران در این باره چیست؟ آیا بلندگوهای قدرتمند و با کیفیت آیفون در مقایسه با سایر رقبا شما را راضی به خرید این گوشی هوشمند خواهد کرد یا آنکه کیفیت صدا در اولویت‌های بعدی شما است؟نظرات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

228 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *