این ۹ خودرو شماره گذاری نمی‌شوند! | اسامی خودروها

پلیس راهنمایی و رانندگی اعلام کرد بر اساس مصوبه اخیر هیئت وزیران، شماره‌گذاری ۹ خودروی داخلی را به سبب مصرف سوخت بالای ۸.۵ لیتر متوقف کرده است.

پلیس راهنمایی و رانندگی گفت در راستای اجرای مصوبه ۲۴ مردادماه هیئت دولت مبنی بر الزام خودروسازان به اسقاط خودروهای فرسوده در ازای تولید خودروهای با مصرف سوخت بالا، شماره‌گذاری برخی خودروهای داخلی را متوقف کرده است.

۴۰ روز پیش بود که اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری مصوبه جدید هیئت وزیران در مورد هزینه‌ها و عوارض شماره‌گذاری خودروهای وارداتی و داخلی را به تمامی وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مربوطه اعلام کرد. بنابراین مصوبه، برای اولین بار در تاریخ صنعت خودروسازی کشور، تمام خودروسازان داخلی مجبور به پرداخت جریمه در صورت تولید خودروهای با مصرف سوخت بالا شدند. از زمان اجرایی شدن این مصوبه، خودروسازان داخلی باید برای شماره‌گذاری خودروهای سواری تولیدی با مصرف سوخت ۸.۵ لیتر و بیشتر، یک خودروی فرسوده را از دور خارج کنند.

در همین راستا و بنا به این مصوبه جدید، از چند روز قبل پلیس راهنمایی و رانندگی شماره‌گذاری چند خودروی پرمصرف داخلی را وقفه انداخته و خواستار از رده خارج کردن یک خودروی فرسوده به ازای شماره‌گذاری هر دستگاه خودروی داخلی با مصرف سوخت ۸.۵ لیتر و بیشتر شده است.

این در شرایطی است که مطابق انتظار، خودروسازان این تکلیف قانونی را زیر پا گذاشتند و با این خواسته پلیس مخالفت کرده‌اند. پلیس نیز دستور عدم پلاک‌گذاری ۹ خودروی داخلی با مصرف سوخت بالا از جمله خودروهای سوزوکی گرند ویتارا، هایما توربو، جک S5 و … را داده است.

توقف شماره‌گذاری برخی خودروهای داخلی به دنبال مصوبه جدید هیئت دولت در حالی اجرایی شده است که شریعتمداری، وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت در همان اولین روزهای کاری خود طی نامه‌ای به معاون اول ریاست جمهوری، میخواست خودروسازان داخلی از این مصوبه معافیت  بگیرند.

محمد شریعتمداری طی نامه خود بیان کرده بود:

علی‌رغم مذاکرات وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت با حضرت‌عالی و اتخاذ تصمیم در زمینه عدم شمولیت اسقاط خودرو جهت خودروهای ساخت داخل به دلیل تبعات منفی آن بر بازار خودرو و همچنین افزایش قیمت تمام‌شده برای مشتریان (در کنار قیمت‌گذاری خودرو توسط شورای رقابت) در جدول مصوبه ذکر شده این بند افزوده شده؛ بنابراین خواهشمند است دستور فرمایید مصوبه مذکور اصلاح و خودروهای تولید داخل از شمول این بند حذف شوند.

از سوی دیگر، احمد نعمت‌بخش که سال‌های متوالی است به‌عنوان دبیر انجمن خودروسازان ایران فعال است،خبر از ایراد گرفتن اداره تدوین قوانین مجلس شورای اسلامی به مصوبه جدید هیئت دولت داده و اقدام پلیس راهنمایی و رانندگی در توقف شماره‌گذاری برخی خودروهای داخلی را غیر قانونی درخواست کرده است.

باید منتظرباشیم و ببینیم این بار هم پلیس در مقابل خودروسازان کوتاه می‌آيد یا به پشتوانه مصوبه هیئت وزیران، از پلاک‌گذاری خودروهای با مصرف سوخت بالا جلوگیری خواهد کرد.

۸ خودروی یاد شده که به دلیل مصرف بالای سوخت تا اطلاع ثانوی از سوی پلیس شماره‌گذاری نخواهند شد عبارتند از:

خودروهای تیگو ۵، آریزو ۵، ام‌وی‌ام‌ X33، جک S5، لیفان ۸۲۰، سوزوکی گراند ویتارا، BYD S6 و هایما S7

 

60 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *