کمتر از ۵ درصد کاربران ایرانی تلگرام به پیام‌رسان‌ داخلی نصب کردند!

به گزارش دوفصل به نقل از خبرآنلاین، باوجود فیلتر تلگرام، کاربران ایرانی نه تنها گرایشی به سوی پیام رسان‌های ایرانی پیدا نکرده‌اند، بلکه بر اساس اسناد موجود تنها کمتر از ۵ درصد از این جمعیت، اپلیکیشن‌های ایرانی را دانلود کرده که معلوم نیست از آن استفاده می‌کنند یا نه؟!

بر اساس آماری که در زیر می بینید تعداد کاربرانی که اپلیکیشن پیام رسان داخلی سروش، آی گپ و بله را دانلود کرده‌اند(۳ پیام رسان برتر ایرانی) ۲ میلیون و ۱۹۸ هزار است و رقم کاربران فعال این پیام‌رسان‌ها قطعا کمتر از تعداد دانلودکنندگان است.

بر این اساس بیش از ۱ میلیون نفر از کافه‌بازار، ۵۰۰ هزار نفر از گوگل پلی و ۲۰۰ هزار نفر ازمایکت، اپلیکیشن سروش را دانلود کرده‌اند که در مجموع یک میلیون و ۷۰۰ هزار کاربر هستند.(همه این تعداد کاربر، بعد از فیلتر تلگرام این اپلیکیشن را دانلود نکرده‌اند و ممکن است قبلا دانلود کرده باشند)

از سوی دیگر تعداد کاربرانی که آی گپ را از کافه بازار دانلود کرده‌اند ۱۰۰ هزار نفر ، از گوگل پلی ۵۰ هزار نفر و از مایکت نیز ۲۴ هزار نفر هستند.

اپ «بله» را نیز ۲۰۰ هزار نفر از کافه بازار،۱۰۰ هزار نفر از گوگل پلی و ۲۴ هزار نفر از مایکت گرفته اند.

در مجموع دو میلیون و ۱۹۸ هزار نفر، کاربر ایرانی و غیر ایرانی، این ۳ اپلیکیشن پیام رسان داخلی را دانلود کرده‌ و مشخص نیست تعداد کاربران فعال آن چقدر است؟

برای نتیجه گیری چند فرض زیر را در نظر داریم:

۱-فرض می‌گیریم که همه اینها بعد از فیلترشدن تلگرام آمده باشند.

۲-فرض می‌گیریم که همه این تعداد دانلود برابر با تعداد کاربران فعال هم باشند.

۳-فرض می‌گیریم که همه این کاربران هم دارای تلگرام باشند و هم پیام رسان ایرانی.

۴-فرض می‌گیریم کاربری که سروش دانلود و نصب کرده، از کاربری که آی گپ یا بله را نصب کرده، جداست.

 

منهای ایرادهای فنی اپلیکیشن های مذکور که اغلب سورس کد خود را از تلگرام کپی کرده‌اند (برنامه‌نویسان از روی API تلگرام کپی‌برداری کرده‌اند.) و بعضا به دلیل فیلتر تلگرام و یکی بودن کدها، شاهد هنگ کردن اپ های ایرانی هستیم؛ باید بگوییم استقبال زیر ۲ میلیون نفر در مقایسه با ۴۵ میلیون کاربر تلگرام، نشان دهنده عدم موفقیت در فیلتر تلگرام است.

کاربران ایرانی این روزها با نصب انواع فیلترشکن، همچنان با تلگرام کار می کنند و سرورهای تلگرام افت محسوسی را در حوزه جغرافیایی ایران نشان نمی‌دهند.  سرور telegram.org با آی پی ۱۴۹٫۱۵۴٫۱۶۷٫۹۹ در رتبه هفدهم، t.me در رتبه ۴۱ موید این موضوع است.

کندشدن اینترنت، ورود انواع بدافزار و ویروس به موبایل و پی سی کاربران ایرانی بر اثر نصب فیلترشکن‌ که عاملش فیلتر تلگرام است را باید به این داستان اضافه کرد تا تصمیم‌گیرندگان قانع شوند که به خاطر یک کانال ۱ میلیونی ترویج خشونت، چه هزینه‌هایی را بر دوش آی تی ایران گذاشته‌اند.

[button color=”white” size=”normal” alignment=”none” rel=”follow” openin=”samewindow” url=”http://www.khabaronline.ir/detail/745625/ict/ict”]خبرآنلاین[/button]

113 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *