چرا «نتفلیکس» اجازه نمی دهد فیلم‌هایش در جشنواره کن به نمایش درآیند؟

کمپانی «نتفلیکس» اعلام کرد که در هفتادویکمبن جشنواره فیلم کن هیچ کدام از تولیدات سینمایی‌اش را اجرا نمی کند.

به قلم دوفصل طبق گزارشات هالیوود ریپورتر،‌ بعد از اعلام «تیری فرمائو» دبیر جشنواره کن حدود یک ماه پیش درمورد نپذیرفتن هیچ از محصولات کمپانی «نتفلیکس» در بخش رقابتی جشنواره، حالا نوبت مسئولان این کمپانی آمریکایی است که نیز تهدید کنند در این صورت اجازه نمیدهد هیچ فیلمی به بزرگترین رویداد سینمایی جهان راه پیدا کند.

«نتفلیکس» تصمیم نهایی را بعد از اعلام رسمی فیلم‌های جشنواره کن در تاریخ ۱۲ آوریل (۲۳ فروردین) اعلام خواهد کرد.

اگر این کمپانی «نتفلیکس» تصمیم خود را عملی کند در حضور بسیاری از فیلمسازان مطرح در جشنواره کن تاثیر خواهد گذاشت چرا که قبل از این حضور بسیاری از تولیدات این کمپانی در جشنواره پیش بینی میشد که از آن جمله می‌توان «نروژ» ساخته «پل گرین‌گرس»، «تاریکی را نگه دار» به کارگردانی «جرمی سالنیر» و همچنین فیلم «روی دیگر باد» ساخته «اورسن ولز» را نام برد که پس از چندین دهه تکمیل و آماده اکران شده است.

این تهدید از طرف مسئولان کمپانی «نتفلیکس» میتوان اقدامی تلافی‌جویانه در ارتباط با قانونی نام گذاشت که برای اولین بار در جشنواره سال گذشته گفته شد و طبق آن اگر فیلمی اکران عمومی در سینماهای فرانسه برگزار نکند نمی تواند در بخش رقابتی جشنواره حاضر شود.

محصولات نتفلیکس در سینمای فرانسه اکران عمومی ندارند پس از جشنواره مستقیما و به صورت سرویس دیجیتالی روی اینترنت میروند، این فیلم‌ها شانس حضور در مهم‌ترین بخش جشنواره را به صورت خودکار از دست می دهند.

«نتفلیکس» در صنعت سینمای جهان بازیگر اصلی شده است و میلیون‌ها دلار خرج میکند تا با کارگردانان طراز اول ،پروژه‌های بزرگ سینمایی بسازد اما عدم اکران فیلم‌های در سینما و ارائه آن‌ها باعث موج اعتراضی در بستر فضای مجازی شده است. این در حالی است که کمپانی «آمازون» رقیب اصلی نتفلیکس، فیلم‌هایش ر ا در سالن‌های سینمای نیز به روی پرده می برد.

افتتاحیه هفتادویکمین جشنواره فیلم کن از تاریخ ۸ می (۱۸ اردیبهشت) با نمایش فیلم «همه‌ میدانند» جدیدترین ساخته اصغر فرهادی برگزار میشود و تا ۱۸ می ( ۲۸ اردیبهشت) خواهد بود. بخش رقابتی امسال بر عهده ی «کیت بلانچت» ریاست هیئت داوران خواهد بود.

[button color=”white” size=”normal” alignment=”none” rel=”follow” openin=”samewindow” url=”2fasl.com”]دوفصل/هالیوود ریپورتر[/button]

143 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *