نظرات منتقدان درمورد فیلم جدید گلشیفته فراهانی در جشنواره کن

درام جنگی «دختران آفتاب» (Girls of the Sun) دومین ساخته بلند اوا اوسون کارگردان فرانسوی دیشب در بخش مسابقه جشنواره فیلم کن اکران شد. این فیلم فرانسوی با بازی گلشیفته فراهانی و امانوئل برکو، حول محور زنان میچرخد که ماجرای چند جنگجوی زن کرد را در نبرد با داعش نمایان میکند. اولین واکنش منتقدان چهار نشریه سینمایی معروف را در ادامه باهم میخوانیم…

پیتر برادشاو منتقد فیلم نشریه گاردین به ساخته جدید اوسون چهار ستاره (از پنج ستاره) داده و عنوان کرده که رویکرد این کارگردان فرانسوی در ساخت فیلم جدیدش که یک درام پارتیزانی است تماشاگر را مجذوب خود میکند. به عقیده منتقد باسابقه گاردین، «دختران آفتاب» یک فیلم جنگی فمینیستی محسوب میشود: شورانگیز، پرتعلیق و خشمناک. برادشاو همچنین این فیلم را مانند سایر تولیدات این ژانر توصیف کرده که اثری است که از پیچیدگی و تناقض بسیار دور است که تکلیف درست و غلط در آن بسیار مشخص است. برادشاو مشخصا به دو سه صحنه اکشن فیلم از جمله فرار شخصیت بهار (با بازی گلشیفته فراهانی) به همراه دیگر زنان اشاره کرده و این صحنه‌ها را خوش‌ساخت و تاثیرگذار میداند.

اریک کان منتقد فیلم سایت ایندی وایر ،امتیاز این فیلم را ب منفی میداند. او عقیده دارد اوا اوسون با کارگردانی دومین فیلم بلند کارنامه‌اش (که ضمنا نویسندگی آن را نیز بر عهده داشته) بیان کرد که قابلیت ساخت یک فیلم اکشن درجه یک در هالیوود را دارد. با این حال، کان ایراداتی را به فیلمنامه «دختران آفتاب» وارد دانسته و در عوض، مهارت اوسون در کارگردانی صحنه‌های اکشن فیلمش را ستوده است. کان در پایان نقد خود بر فیلم می‌نویسد «دختران آفتاب» به قدر کافی دارای صحنه خوب است، تا جایی که تماشاگر بعد از تماشای فیلم آرزو می‌کند ای کاش دومین ساخته بلند اوسون  انسجام و یکدستی بیش‌تری داشت.

جی وایسبرگ منتقد فیلم نشریه ورایتی  یکی از دیالوگ‌های پایانی فیلم را عنوان کرده که مبارز زن کرد رو به خبرنگار فرانسوی می‌گوید: «حقیقت را بنویس». وایسبرگ عقیده دارد مسئله‌ای که اوسون به عنوان فیلمنامه‌نویس و کارگردان فیلم آن را فراموش کرده است که راه‌های مختلفی برای بیان حقیقت وجود دارد. او نوشته «دختران آفتاب» واکاوی حوادث واقعی را زیر نظر میگیرد و بعد آنها را با هدف مصرف انبوه در قالبی بسته‌بندی شده به تماشاگر نشان میدهد، در حالی‌که با تقلید واقعیت در عریان‌ترین فرم ممکن، از ارایه بینشی عمیق یا حس باورپذیری شخصیت‌هایش غافل مانده است. با این حال، وایسبرگ گفته از آنجایی که این فیلم زن‌محور توسط یک فیلمساز زن کارگردانی شده و حول محور گروهی از زنان است که شجاعانه با داعش می‌جنگند، در پخش بین‌المللی با توفیق روبرو خواهد شد.

لی مارشال منتقد فیلم سایت اسکرین دیلی می‌نویسد پیام فمینیستی این فیلم صریح و روشن است، این‌که چگونه جنگ میتواند نابرابری جنسیتی و اجتماعی را وارونه کند. مارشال هم مثل اغلب منتقدانی که درباره فیلم یادداشت نوشته‌اند ساختار داستانی «دختران آفتاب» را عمده‌ترین مشکل آن خوانده است. تا جایی‌که این معضل به  دلیل شخصیت‌پردازی‌های ضعیف و سطحی، منجر شده است که بازیگرهای خوبی همچون گلشیفته فراهانی و امانوئل برکو نتوانند از تمام توانایی و خلاقیت‌شان برای نقش‌آفرینی استفاده کنند.

142 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *