نقد و بررسی فیلم سینمایی خوک؛ قتل‌های زنجیره‌ای حتی قتل کارگردان!

خوک جدیدترین ساخته‌ی مانی حقیقی است.کارگردانی که تهیه کننده و نویسنده ی آن نیز عهده دار بوده

خلاصه داستان:

حسن بسیار عصبانی است. او مدت بسیاریست موفق به فیلم ساختن نشده.او افسرده شده از سوپر استار محبوب خود می‌خواهد با کارگردانی دیگر همکاری کند. همسر او دیگر عاشقش نیست. از همه بدتر، قاتلی در سطح شهر مشغول کشتن کارگردانان سینمای ایران است اما به شکل عجیبی حسن را نادیده گرفته. حسن رنجیده است: آیا او مهمترین فیلمساز این شهر نیست؟ پس چرا قاتل تحویلش نمی‌گیرد؟ وقتی در شبکه‌های اجتماعی تهمت عجیبی به حسن زده می‌شود، ناچار می‌شود برای اعاده حیثیتش نقشه‌ی هوشمندانه‌ای بکشد….

خوک را می‌توان دنباله روی “اژدها وارد می‌شود دانست” البته مانی حقیقی در این فیلک تا حدی فیلم‌نامه را ساده تر بیان کرده است تا مخاطب بیشتر درگیر کمدی فیلم شود تا داستان پیچیده آن چنانکه در “اژدها وارد می‌شود” ، دیگر اثر مانی حقیقی شاهد پیچیدگی خاصی بودیم. به بیان دیگر خوک ساخته شده تا مخاطب از آن صرفا لذت ببرد تا اینکه مخاطب را درگیر خود کند.

طراحی های متفاوت یا روشن فکرانه! :

در خوک شاهد المان‌هایی هستیم که در جامعه امروزی ایران به افراد متفاوت از نظر فکری و پوشش نسبت می‌دهند. برای مثال می‌توان به تی‌شرت AC/DC تن بازیگر اشاره کرد که شاید نشان دهنده روحیه مبارزه طلبانه شخصیت فیلم باشد.این توجه به جزئیات را می‌توان نقطه قوت فیلم دانست که مخاطب براحتی بیشتری با شخصیت ها و نوع و نگرش آنها ارتباط برقرار می‌کند.

از تعریف و تمجید که بگذریم نوبت آن است پیکان انتقاد را به سوی خوب بچرخانیم! مشکلات خوک کم نیست مشکلاتی نظیر تمام شدن تک تک ایده های جذاب کارگردان در همان دقیقه های ابتدایی فیلم بطوری که پس از ته کشیدن ایده های کارگردان شاهد نواختن گیتار با راکت تنیس هستیم! البته اینگونه صحنه های دقیقه پرکن که شاید برای برخی از مخاطبان ایرانی جذاب نیز باشد سالهاست در چنین فیلم‌هایی شاهدش هستیم.اما نکته انجاست اگر اینگونه صحنه ها را از بطن فیلم خارج کنیم، هیچ موردی در پیشبرد داستانی فیلم اتفاق نمی‌افتد! به نوعی خوک دارای چند صحنه ی بیهوده ی به ظاهر شاید جذاب است.

برویم به سراغ حسن معجونی بازیگری که به نوعی ستاره این فیلم شده و توانسته خوب نقش خود را به اجرا دراورد.بی شک بهترین بازیگر خوک نیز معجونی است.بازیگران مطرح دیگری نیز در خوک نیز حضور دارند؛بازیگرانی نظیر لیلا حاتمی و یا پریناز ایزدیار که به صورتی قابل قبول نقش خود را اجرا کردند.البته باید انصاف را رعایت کرد نقش این دو بازیگر آنچنان پخته و پررنگ نبود که بتوانند خودی نشان دهند.

 

 

البته خوک یک اثر خوب برای تماشاست.آنجایی جمله قبل را گفتم که مقایسه ای ذهنی با دیگر فیلم های کمدی سینمای ایران انجام دادم.خوک برای خنداندن رو به ابتذال نمی‌اورد.تقلید نمی‌کند و مسیر خودش را می‌رود.اگر بخواهید ژانر کمدی-ایرانی را برای سینما رفتن انتخاب کنید، خوک ارزش سینما رفتن دارد نه چون عالی است ،چون صرفا از بقیه هم سیک های خودش بهتر عمل کرده.

 

270 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *