استاد نورپردازی در سینما، رابی مولر، از دنیا رفت

رابی مولر فیلمبردار هلندی، مشهور به «استاد نور» که همکاری او با کارگردانانی  چون جیم جارموش، لارس فون تریه و ویم وندرس بسیار مشهود بود، مرگ او در سن ۷۸ سالگی فرا رسید.

 رابی مولر فیلمبردار برجسته ای که  به خاطر نوآوریش در کار با دوربین و استفاده منحصر به فرد از نور بسیار مشهور بود در آمستردام در سن ۷۸ سالگی دار فانی را وداع گفت. در بیانیه خانواده اش گفته شده است که وی زمان زیادی  بیماری دمانس عروقی داشت.

همکاری مولر با بزرگانی چون جیم جارموش، لارس فون تریه و ویم وندرس در فیلم های برجسته ای چون «مرد مرده»، «شکستن امواج» و فیلم برنده نخل طلای کن«پاریس، تگزاس»  در طول دوران کاری خود بسیار برجسته بوده است.

استیو مک کویین کارگردان فیلم «۱۲ سال بردگی» که با مولر در فیلم «جهش کاریب» در سال ۲۰۰۲ همکار بوده است درباره وی چنین اظهار داشت: باید او را با یک موزیسین بلوز مقایسه کرد، او میتواند آن چه را که میطلبد تنها با اجرای چند آکورد به شنونده  منتقل  کند. او یک کمال گراست.

مولر در کوراسائو جزیره ای در کارائیب بدنیا آمد و تحصیلات خود را در آکادمی فیلم  هلند در شهر آمستردام گذراند ادامه داد.

نخستین فیلم بلند وی در مقام فیلمبردار «تابستان در شهر» به کارگردانی ویم وندرس محسوب میشود. او و وندرس در فیلم های بعدی دیگر از جمله سه گانه فیلم های جاده ای به نام های «آلیس در شهرها»، «حرکت اشتباه» و «سلاطین جاده» یکدیگر همکاری داشتند.

مولر همچنین به خاطر همکاریش با جیم جارموش بسیار مشهور است.  اولین همکاری آن ها در فیلم «مغلوب قانون»قابل مشاهده است که  مولر توانست با آن نامزدی بهترین فیلمبرداری را در جوایز مستقل اسپریت دریافت کند.

جیم جارموش در واکنش به خبر درگذشت مولر چنین گفت: بدون او، فکر نمی کنم  علمی در رابطه با فیلمسازی داشته باشم.

135 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *