نقد و بررسی فیلم هزارپا؛ فرمول پرفروش ساز

هزار پا در همان آغاز اکران خود توانست رتبه اول فروش هفتگی را از آن خود کند و با رشد فروشی که دارد احتمال رسیدن به مقام پرفروش ترین فیلم سینمایی تاریخ ایران را نیز دارد


مطلب مرتبط:جدول فروش فیلم های درحال اکران؛هفته آخر تیر‌ماه ۱۳۹۷


در ابتدا و قبل از آنچه در خصوص فیلمی به کارگردانی ابوالحسن داوودی بگویم، بهتر است کمی از خلاصه داستان آن بدانیم:

در خلاصه داستان هزار پا آمده است؛ رضا دزد است که طی اتفاقی متوجه می شود که دختری پولدار که پزشک آسایشگاه جانبازان است نذر کرده با یک جانباز ازدواج کند. رضا مقدمات لازم را میچیند تا با توجه به اینکه یک پایش را زانو به پایین از دست داده با این پزشک ازدواج کند اما رضا گیر گروهی از منافقین میافتد که کارشان شناسایی و ترور جانبازان است و . . .

وقتی در خصوص نقد یک فیلم سینمایی با بازار مشخص صحبت می‌کنیم باید اطلاعاتی از فرهنگ خنده و کمدی آن کشور داشته باشیم. باید بدانیم تعریف کمدی در ایران بسیار متفاوت از آثار کمدی جهانیست. جایی که حتی می‌تواند بدترین فیلم از نظر ساخت پرفروش ترین باشد؛جمله قبل در خصوص هزار پا نیست اما امری است که به وفور مثالهایش در سینمای ایران یافت می‌شود.

رضا عطاران همان است که در بقیه فیلم های قبل‌تر بوده.جواد عزتی هم بدون هیچ گونه تغییری در نوع بازی این بازیگر و شخصیت پردازی که بر روی شخصیت داستانی انجام می‌گیرد از “اکسیدان” به هزار پا منتقل شده است.

پوستر فیلم “هزارپا” | ۲fasl.com

اینکه دهه ۶۰ دهه ای بوده که با تمام محدودیت ها و قوانین زمانه اش، جذابیت خوبی برای نسل فعلی دارد بر کسی پوشیده نیست؛ چه کسانی که آن دهه را تجربه کرده اند و چه کسانی که چیز‌هایی از آن شنیده اند. اینکه یک فرمول که کاملا تقلیدی از نهنگ عنبر ( چه بسا بازی بسیار مشابه عطاران) به یک فیلم دیگر منتقل شود، برای من منتقد از ارزش آن فیلم می‌کاهد.

مورد دیگری که گیج کننده و چه بسا آزاردهنده بود، نامفهوم بودن خط داستانی آن است در سکانس تیر‌اندازی و به یک دفعه همه چیز آرام می‌شود! و یا ترمز ماشین رضا درحالیکه سرعت زیادی دارد از کار می‌افتد و به یکباره رضا را مشاهده می‌کنیم که در حال گفت و گو است!.به شخصه نمی‌دانم سانسوری در پی این فیلم بوده که اگر بوده چرا اینقدر ناشیانه حذف شده و یا اگر این را بخواهیم بگذاریم به پای ایده های بکر کارگردان و یا نویسنده باید بگویم در این بخش خوب عمل نکردند.این نامفهومی ها نه در بخش ساخت بلکه در بخش فهم داستان فیلم آزار دهنده است.

شاید بتوان بواسطه جذابیت بازی هرچند تکراری عطاران اما عالی و یا بازی کپی شده جواد عزتی از اکسیدان به هزارپا، نمره قبولی داد ولی بازی سارا بهرامی قطعا فاجعه‌ی هزارپا بود.البته انتقاد درست را نباید از بازی خانم بهرامی دانست؛ بلکه به واسطه جنس بازی سارا بهرامی، انتخاب این بازیگر در نقش کمدی انتخاب اصلا جالبی نیست و برای من بیننده جذابیتی آن چنان که ویشکا آسایش در کمدی های ساخته شده همراه با عطاران داشته را نداشت.

اما برگردیم به ابتدای این مطلب، چرا در جمله ابتدایی نقد و بررسی “هزارپا” گفته شد این فیلم می‌تواند پرفروش ترین در سینمای ایران باشد؟ جوابش ساده است: فرمول تضمین کننده فروش، در سینمای کمدی ایران.

فیلم‌هایی نظیر هزارپاسراسر شوخی های جنسی است. شوخی‌هایی با حال و هوای دهه ۶۰. شوخی هایی که در زمان دستگیری رضا (عطاران) در فیلم به اوج خود می‌رسد

جوری که هدف اتاق فکر نویسندگان این فیلم برای این سکانس را می‌شود متصور شد:جوری بسازید که فیلم با شوخی های جنسی از تب و تاب نیفتد.

به هر صورت اگر قصد تماشای یک فیلم کمدی را دارید تا شما را کمی بخنداند و همین کمی خندیدن هدف اصلی شما باشد، «هزارپا» توانایی خنداندن شما را دارد.اما اگر به فکر تماشای یک کمدی حرفه ای هست متاسفانه درحال حاضر آن را بر روی پرده سینماهای کشور، نخواهید یافت.

284 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *