اصغر فرهادی در سارایوو رکورد شکست

جدیدترین فیلم سینمایی اصغر فرهادی رکورد تعداد تماشاگر را در جشنواره سارایوو شکست و بیشترین تعداد بیننده را در بیست و چهار دوره برگزاری این گردهمایی  از آن خود کرد. فرهادی در این جشنواره گفته که مردم ایران و اسپانیا از نظر فرهنگی شباهت های زیادی باهم دارند.
نمایش فیلم سینمایی «همه می‌دانند» تازه‌ترین ساخته اصغر فرهادی یکشنبه شب در فضای باز جشنواره سارایوو با استقبال گسترده چند هزار سینما دوست همراه شد. قبل از شروع فیلم، میرساد پوریواترا مدیر فستیوال سارایوو این تعداد تمرا بالاترین تعداد بیننده برای نمایش یک فیلم در جشنواره و رکوردی در همه بیست و چهار دوره برگزاری این مراسم اعلام کرد.

اصغر فرهادی که ریاست هیات داوران بخش مسابقه بیست و چهارمین جشنواره فیلم سارایوو را بر عهده دارد، روز یکشنبه در نمایش «همه می‌دانند» در سینمای میدان جشنواره شرکت کرد؛ برنامه‌ای که گفته می‌شود بیش از ۴۵۰۰ تماشاگر داشت و تمام بخش‌های میدان هم با صندلی‌های اضافی تماشاگران مشتاق بوسنیایی پر شده بود.

فرهادی روز بعد باز هم در فضای باز در برنامه «قهوه با…» حضور یافت و به پرسش‌های مجری و برخی حاضران درباره فیلم ساختن در اسپانیا و ویژگی‌های «همه می‌دانند» پاسخ داد.

فیلم جدید فرهادی تریلری جنایی که بهار امسال در مراسم افتتاحیه هفتاد و یکمین جشنواره فیلم کن به نمایش درآمد و نقش‌های اصلی آن را خاویر باردم و پنه‌لوپه کروز، مشهورترین زوج سینمای اسپانیا ایفا کرده‌اند. ریکاردو دارین، ستاره سینمای آرژانتین هم دیگر بازیگر «همه می‌دانند» است.

به گزارش همشهری آنلاین فیلمساز تحسین‌شده ایرانی در این برنامه با اشاره به اینکه از ۱۵ سال پیش در آرزوی سفر به اسپانیا همراه با اعضای خانواده و البته فیلم ساختن در این کشور اروپایی بوده است، ادامه داد: «ایران و اسپانیا از نظر فرهنگی بسیار به هم شبیه هستند و البته تفاوت‌هایی هم دارند که این تفاوت در بخش سیاسی بسیار چشمگیر است. در اسپانیا نوعی هماهنگی میان زندگی سنتی و امروزی به چشم می‌خورد.»

فرهادی درباره شباهت‌های ایران و اسپانیا گفت: «اسپانیا از نظر جغرافیایی در جنوب اروپا واقع شده و یک روح خاص جنوبی در آن هست. این روح را می‌توان در ایران هم جستجو کرد. ابتدا برای کار کردن در اسپانیا کمی تردید داشتم اما وقتی به آنجا رسیدم، احساس نکردم در خانه نیستم. وقتی برای کار به یک کشور دیگر می‌روم، به چند نکته توجه می‌کنم؛ یکی از آنها شخصیت مردم و جامعه و شباهت‌ها و تفاوت‌های آنها با کشور خودم ایران است.»

دیگر موضوعی که کارگردان «درباره الی…» و «جدایی نادر از سیمین» درباره آن صحبت به میان آورد، همکاری با بازیگران سرشناس بین‌المللی بود. فرهادی با اشاره به اینکه از ابتدا بازیگران اصلی «همه می‌دانند» را در ذهن داشته، افزود: «از آنجا که فیلم به زبان اسپانیولی ساخته می‌شد، به هر کدام از بازیگران یک نکته کلیدی دادم. تلاش کردم اطلاعاتی از گذشته شخصیت‌ها در اختیار بازیگران بگذارم تا راحت‌تر با نقش خودشان کنار بیایند.»

فرهادی در پایان و درباره همکاری با ریکاردو دارین بازیگر آرژانتینی «همه می دانند» که در این فیلم نقش یک مرد مذهبی را ایفا می کند گفت: «وقتی با ریکاردو درباره شخصیت الخاندرو حرف زدم، می‌خواست بداند چرا او نمی‌تواند خودش تصمیم بگیرد. کلیشه مردهای مذهبی این است که در موقعیت‌های دشوار تصمیم‌های سخت می‌گیرند. می‌خواستم سطحی از تناقض در آن مرد باشد؛ انسانی مذهبی که سرشار از بدگمانی و تردید است.»

 

منبع: icinema

180 بازدید

یک دیدگاه

  1. فرهادی بدون شک بین المللی ترین سینماگر ایرانی و شاید آسیایی حال حاضر باشه. فیلم های فرهادی علاوه بر اجتماعی بودن و تاثیرگذاری، مخاطب رو هم جذب سینما میکنه

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *