اکران فیلم جدید پیتر جکسن در جشنواره لندن

فیلم مستند «آنها نباید پیر شوند» ساخته جدید پیتر جکسن با موضوع جنگ جهانی اول در جشنواره فیلم لندن اکران میشود. قرار است این مستند بلند را به تازگی و با الهام از شعر «تقدیم به کشته‌شدگان» بنامند که سروده لارنس بینیون به سال ۱۹۱۴ است. بعد از چهار سال، میتوان این اثر را اولین ساخته بلند فیلمساز برنده اسکار در مقام کارگردان دانست که اکران میشود. آخرین بخش از سه‌گانه «هابیت» به کارگردانی جکسن سال ۲۰۱۴ در سینماها به روی پرده رفت.

به نوشته نشریه ددلاین، مستند جدید فیلمساز نیوزیلندی تقریبا همزمان با صدمین سالگرد پایان جنگ جهانی اول در ۱۹۱۸ اکران میشود. برگزارکنندگان تصمیم گرفته اند که جشنواره فیلم لندن ۱۶ اکتبر را روز اکران «آنها نباید پیر شوند» بنامند.  بعد از پایان نمایش فیلم نشستی با حضور مارک کرمود منتقد فیلم برگزار میشود که جکسن به پرسش‌های حاضران در جشنواره پاسخ میدهد.

این مستند جنگی همزمان با جشنواره فیلم لندن در سینماهای سراسر بریتانیا نیز اکران میشود. جکسن که از قدیم موضوع جنگ جهانی اول را دوست داشته، برای اینکه «آنها نباید پیر شوند» (They Shall Not Grow Old) را بسازد، راش‌های اصلی آرشیو فیلم موزه سلطنتی جنگ و همچنین آرشیو صوتی بی بی سی را بکار میبرد تا بتواند هارمونی خاصی بین صدای کهنه‌سربازان و تصاویر آرشیوی تطبیق ایجاد کند. این تصاویر اوریجینال در فیلم جکسن رنگی شده‌اند و سه بعدی اکران میشوند. تصویری تا به حال از جنگ منتشر نشده است.

جکسن در این‌باره معتقد است: «می‌خواستم از مه زمان بگذرم و بتوانم این مردان را به دنیای امروز بیاورم تا یک بار دیگر قابلیت این را داشته باشند که وجه انسانی‌شان را بازیابند – خیلی بیشتر از آن که فقط شبیه تصاویر چارلی چاپلین‌ در آرشیو فیلم‌های تاریخی باشند. میتوانیم از قدرت کامپیوترهامان استفاده کنیم تا دیگر محدودیت‌های فنی سینمای صد ساله را نداشته باشیم و می‌توانیم جنگ بزرگ را همان‌طور که تجربه شده است ما هم واقعی تجربه کنیم.»

151 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *